A legjelentősebb ellenérv természetesen éppen maga az IMF-megállapodás volt, hiszen joggal lehet(ett) arra számítani, hogy egy nemzetközi kötvénykibocsátás híre a piac számára az IMF-megállapodás végleges törlésének hírével lett volna egyenértékű. Azt, hogy a dilemma feloldásán aktívan dolgozik a kormányzat, több bejelentés is visszaigazolta: először egy elsősorban lakossági befektetők számára indított belföldi euró-kötvény kibocsátás megszervezése, majd az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank eurókötvénykibocsátási terveiről szóló híresztelések következtek.
(Előbbi esetében a novemberi 20- án indult értékesítés 104 millió eurónál tart – az ÁKK 200 milliós induló tételt helyezett ki a forgalmazókhoz.) Ezek „teszteredményeket” szolgáltathatnak egy szuverén kibocsátáshoz, melynek feltételeit egyelőre az S&P által bejelentett legutóbbi leminősítés sem ingatta meg.
Annál inkább szorító feltételt jelent az idő: decemberben az év végi zárás miatt már jelentősen visszaesik egy nemzetközi kibocsátás iránti fogékonyság, lényegében függetlenül a mégoly optimista globális hangulattól. Másrészt az adósságfinanszírozási kérdések aktualitását jelenti, hogy az eddigi rendnek megfelelően hamarosan (várhatóan december közepéig) véglegesítik a 2013-as államadósság-finanszírozási programot, ami az IMF-tárgyalások idei sikere esetén természetesen az olcsóbb finanszírozási forrásra épülhetett volna, legalábbis a devizás törlesztések tekintetében.
Ehelyett áthidaló megoldásként az idén a sikeres forintkötvény-kibocsátásokból befolyó összegek egy részének piacon történő devizára váltásával folyt a kötvény- illetve nemzetközi hiteltörlesztések egy része – ezzel egyben a jegybanki tartalékok csökkenését is tompítva.
Ahogyan azonban azt NGM államtitkára, Pleschinger Gyula is jelezte, a jövő évi terv természetesen nem épülhet erre - amit a piaci szereplők közvetlen egy eurobond-kibocsátás tervezésére való utalásként tekintettek. A piaci várakozások szubjektív felméréséből következtetve 3-6 hónapon belül számítanak egy nemzetközi kibocsátásra, tekintettel az „orrnehéz” 2013-as lejárati struktúrára. A jövő évi finanszírozási terv közzétételéig (az előttünk álló másfél-két hétben) tehát az egyik legfontosabb kérdés az lehet, hogy milyen új információk látnak napvilágot, amelyek lehetővé teszik a jövő évi devizatörlesztések biztonságos megalapozását. A nemzetközi piaci háttér ebből a szempontból egyelőre kedvező, de az amerikai költségvetési viták fényében ez sem egy megingathatatlan körülmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.