A felmérés szerint a bolgár és a magyar bankrendszer külföldi tulajdonosi finanszírozása esett vissza a legnagyobb mértékben a régió bankszektorai közül.
A nemzetközi hitelminősítő a felzárkózó európai térség hét országának - Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Horvátország - 43 legnagyobb külföldi tulajdonú bankját vonta be a vizsgálatba. A bankok összesített mérlegfőösszege 2011 végén 454 milliárd euró volt, a hét ország teljes banki vagyonállományának 58 százaléka.
A Fitch szerint a vizsgálat részletesen feldolgozott eredményei azt jelzik, hogy 2008 vége és 2012 első felének vége között a felmérésbe bevont bankok csoportszintű finanszírozása 20 százalékkal, 78 milliárd euróról 62 milliárd euróra csökkent, ugyanakkor a megvont finanszírozás jó részét sikerült a betétállományok növelésével ellentételezni.
A Fitch kimutatta azt is, hogy Magyarország volt az egyetlen a térség vizsgált országai közül, ahol 2008 vége és az idei év első felének vége között - euróban számolva - zsugorodott a banki ügyfelek betétállománya. A cég hozzáteszi, hogy a forintértéken számolt betétállomány is csökkent. A Fitch Ratings adatai szerint ugyanakkor a magyar bankszektor kinnlevőség-portfoliója is kisebb lett, forintértéken 15 százalékkal, euróértéken mérve 22 százalékkal.
Magyarországon a vizsgált időszakban 38 százalékkal esett vissza a külső finanszírozás; ez az érintett bankok teljes kötelezettségállományának 12 százalékát tette ki. Ennél csak Bulgáriában csökkent nagyobb mértékben, 47 százalékkal a tulajdonosi finanszírozás; a visszaesés a bolgár bankok kötelezettségállományának 13 százalékával volt egyenlő.
Magyarországon a Fitch Ratings londoni elemzőinek vélemények szerint a csoportszintű bankfinanszírozás csökkenése egyaránt jelzi a tulajdonos bankok aggályait a magyar bankrendszer és általánosságban a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban, valamint azt, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek előtörlesztése révén kisebbek a helyi érdekeltségek külső finanszírozási igényei.
A hitelminősítő véleménye szerint a tulajdonosi finanszírozás csökkenésében részük volt a magyar kormány által a bankrendszerrel szemben foganatosított "unortodox" intézkedéseknek is.
Szűkebb időtávra vetített, de hasonló tartalmú elemzést állítottak össze a térségi bankrendszerek finanszírozási folyamatairól nemrégiben az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági kutatóműhely és tanácsadócég, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai is.
A ház elemzői szerint a legutóbbi adatok arra vallanak, hogy a nyugat-európai tulajdonos bankok fokozatos ütemben ugyan, de folytatják közép- és kelet-európai érdekeltségeik finanszírozásának szűkítését, és a folyamat a magyar bankrendszert "aránytalan mértékben" sújtja.
A Capital Economics szakértői befektetőknek összeállított helyzetértékelésükben közölték: becslésük szerint a júliussal zárult tizenkét hónapban a lengyel bankrendszer külső tulajdonosi finanszírozása 7 milliárd euróval, a magyar bankrendszeré 8 milliárd euróval szűkült. A cseh és a román bankrendszer esetében jóval szerényebb, egyaránt 0,5 milliárd euró volt a nyugati anyabankok által végrehajtott finanszírozás-szűkítés a vizsgált egy évben.
A Capital Economics londoni elemzői szerint jóllehet a magyar bankszektorban végbement negatív tulajdonosi mérlegalkalmazkodás - vagyis hitelforrás-csökkentő finanszírozás-szűkítés (deleveraging) - nominális készpénzértékben számolva nem sokkal volt nagyobb, mint Lengyelországban, a magyar bankok teljes kötelezettségállományhoz mérve azonban sokkal magasabb a megvont külső finanszírozás aránya.
Mindemellett úgy tűnik, hogy a magyar bankok a térség más bankrendszereinél nehezebben tudják hazai forrásból pótolni a megvont külső finanszírozást - áll a Capital Economics londoni elemzőinek helyzetértékelésében.
A ház szerint az összképet tekintve "jó hír", hogy a tulajdonos bankok által folytatott negatív mérlegalkalmazkodás mindeddig fokozatos volt, a nagy kockázat azonban továbbra is az, hogy ha az euróövezeti adósságválság eszkalálódik, a folyamat kaotikusabbá válhat.
Menekül a tőke Magyarországról
2008 szeptembere óta a közép-kelet-európai kitettséggel rendelkező amerikai és nyugat-európai pénzintézetek jelentős mértékben csökkentették hitelezési tevékenységüket a régióban, ami megnyilvánult egyrészről közvetlenül a bankszektorból történő forráskivonásban, másrészről az egyéb szektorokkal (egyéb pénzügyi intézmények, nem pénzügyi vállalatok, kormányzati szervek, háztartások) szembeni külföldi követelések csökkentésében is. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) adatai alapján megvizsgáljuk, hogy milyen mértékű volt ez a forráskivonás a térség egyes országaiban, milyen tényezők befolyásolhatták a régióval szembeni külföldi követelések alakulását, különös tekintettel a magyarországi folyamatokra – írják az MFB közgazdászai „Periszkóp” című novemberi kiadványukban.
A bankszektornak nyújtott külföldi hitelek szintje 2008 harmadik negyedéve és 2010 eleje között folyamatosan csökkent a térségben, ebben az időszakban még legkevésbé Magyarországon. 2010 második negyedévétől kezdve újra megindult a közép-kelet-európai térségbe irányuló hitelezés
A régiós szintű külföldi forrásállomány-csökkenés az eurózóna elhúzódó válsága mellett azzal is magyarázható az MFB szerint, hogy több országban a devizahitelezés szigorúbb szabályozásának hatására ezen hitelek állománya jelentős mértékben visszaesett.
Az egyéb szektorok (egyéb pénzügyi intézmények, nem pénzügyi vállalatok, kormányzati szervek, háztartások) számára nyújtott külföldi tőke tekintetében a régió országai közül a leginkább pozitív trend Szlovákiában volt megfigyelhető, ahol 2008 eleje és 2012 második negyedéve között 18,8 százalékkal növekedett a külföldi tőkebefektetések szintje, míg Csehországban 19,5, Lengyelországban 22,6, míg Romániában 25,6 százalék volt a visszaesés mértéke. Magyarországon 49,6 milliárd dollárról 25,3 milliárdra zuhant a külföldi források állománya a nem-banki szektorban, ami 48,4 százalékos esésnek felel meg. A kiugróan negatív adat Magyarország többszörös leminősítésére, az elhúzódó EU/IMF-tárgyalásokra és a befektetők számára bizonytalan gazdaságpolitikai környezetre vezethető vissza az MFB elemzői szerint.
Az EU tagállamok Fitch nemzetközi hitelminősítő szerinti besorolását és a bankszektor külföldi forrásainak GDP- arányos hányadát tekintve pozitív korrelációt figyelhetünk meg. A 2008 eleji és a 2011 végi összefüggést összehasonlítva azt tapasztalhatjuk, hogy a külföldi követelések GDP-hez viszonyított hányada jelentősen visszaesett az unió egészében. A hitelbesorolás és a külföldi források kapcsolatát mutató trendvonal meredeksége harmadára csökkent, ami azt mutatja, hogy 2011 végén a hitelbesorolás egy fokozatnyi javulásának hatására a bankrendszerbe befektetett külföldi hitelek állománya csak harmadannyival növekszik, mint 2008-ban. Ez jól szemléleti, hogy a külföldi kitettségek vállalásánál sokkal kockázatkerülőbbé váltak a befektetők. Az MFB elemzői szerint figyelemre méltó, hogy Magyarországon magasabb a bankszektorral szembeni külföldi követelések állománya, mint amennyi az ország hitelbesorolása alapján a trendnek megfelelő lenne, ami esetleges további tőkekivonást is jelezhet.
Magyarország a feketebárány
Korlátozott mértékű maradt a banki tőkekivonás a kelet-közép-európai régió országaiban, az osztrák, német és olasz bankok Magyarországot leszámítva viszonylag stabil szinten tartották a hitelezést – állapítja meg az Erste Group „Élet a tőkekivonások árnyékában” című novemberi elemzése. Nemzetközi összehasonlításban az úgynevezett CEE6-országokból a GDP 4 százalékát kitevő banki forrás távozott 2011 harmadik negyedéve és 2012 második negyedéve között, ennek több mint felét a portfóliókba történő erőteljes (4,6 milliárd euróra rúgó) tőkebeáramlás ellensúlyozta. Emellett az elmúlt három évben megkétszereződtek a Kelet-Közép-Európába beáramló EU-források, ezáltal a régió már kevésbé sérülékeny a 2008. évi állapothoz képest.
Magyarország egymaga felel a régióban történt tőkekivonás 40 százalékáért, így határozottan kiemelkedik a mezőnyből a tőkekivonás mértékét és okait tekintve egyaránt. Az okok egyértelműen az úgynevezett unorthodox gazdaságpolitikai lépésekre vezethetőek vissza, ilyen például a végtörlesztés, amely a devizaforrások egy részét felszabadította. Éves összehasonlításban a világ bankszektora mintegy 18 milliárd dollárral, vagyis a magyar GDP 14,2 százalékával csökkentette külső pozícióját Magyarországgal szemben, amely érték nagyon közel jár a Spanyolország által elszenvedett 14,3 százalékos mértékhez.
„2011 decembere óta a (pénzügyi intézeteken kívüli) magánszektor számára kihelyezett hitelek mennyisége jelentős mértékben megcsappant” – emelte ki Árokszállási Zoltán. Az Erste Bank elemzője szerint a bankszektorra nehezedő túlzott teher, a bankadó, a tranzakciós illeték, valamint a végtörlesztésből származó veszteségek erőteljes negatív hatást fejtenek ki a hitelpiacra. Ezt a kiszámíthatatlan szabályozói és jogi környezet, valamint az általános gazdasági bizonytalanság hatásai még tovább rombolnak.
Szerinte kis, nyitott gazdaságként – ahol a megtakarítási ráta nem elég nagy a szükséges beruházások biztosításához –, Magyarország továbbra is függ a külföldi finanszírozástól, akár ha tőkéről, vagy hitelről legyen is szó. Ezért hát szükséges lenne a kiszámítható, hiteles gazdaságpolitika, amely biztosítani képes a belföldi megtakarítások bővülést elősegítő és a külföldi kötelezettségek csökkenését lassító stabil gazdasági keretet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.