Az idei év végén is érdemes megkeresni az adókedvezményeket biztosító megtakarítási lehetőségeket. Az egyik ezek közül a tartós befektetési számla (TBSZ), amelyre most már akár külföldi devizákban denominált megtakarításokat is el lehet helyezni. TBSZ-ből kétféle nyitható, egy betétszámla és egy értékpapírszámla, ezeknél az a kedvezmény, hogy ha az ügyfél legalább a nyitást követő negyedik év elejéig nem vesz ki a számlán lévő megtakarításból, akkor a jelenleg 16 százalékos kulcsú kamatadóból csak 10 százalékot kell megfizetnie, ha pedig a hatodik év kezdetéig nem csökkenti a megtakarítását, akkor egyáltalán nem is kell kamatadót fizetnie.
Aki tehát 2012 végéig megnyitja a számláját, annak 2016-tól csökkentett közterhet kell fizetnie a hozamra, 2018-tól pedig mentesül az adó alól. A TBSZ betéti változatára bármilyen akciós bankbetét elhelyezhető a hazai bankoknál, ennél is érdekesebb lehet viszont az értékpapíros TBSZ, amelyet nemcsak a bankoknál vagy takarékszövetkezeteknél, de számos brókercégnél, sőt az államkincstárnál is meg lehet nyitni.
Ezen részvényeket, befektetési alapokat, vállalati és állampapírokat tarthatnak az ügyfelek. Az újonnan kapható értékpapírok közül érdekes lehet a számukra például a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK), amelyet nemrég bocsátott ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és amelynek kamata 2,5 százalékponttal haladja meg az euróövezeti infláció ütemét. Jelenleg, az első kamatperiódusban ez a kötvény 5,1 százalékos kamatot fizet. Szintén alacsony kockázat mellett vásárolhatók TBSZ-re az ÁKK más értékpapírjai, például a forintos Prémium Magyar Államkötvények, amelyek között olyan is akad, amely 4 százalékpontnyi prémiumot az infláción felül.
A TBSZ-hez hasonlóan működik a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), amelyen szintén értékpapírokat helyezhetnek el a takarékoskodók. A NYESZ annyiból korlátosabban használható a TBSZ-nél, hogy a rajta lévő összeghez köztehermentesen csak a nyugdíjkorhatár betöltése után lehet hozzájutni, ha valaki korábban felveszi róla a pénzt személyi jövedelemadó- és egészségügyi hozzájárulási kötelezettsége keletkezhet. Ha azonban valaki a NYESZ-t megtartja a nyugdíjig, akkor nemcsak kamatadó-mentesen takarékoskodhat, hanem az adott évi befizetéseire még személyi jövedelemadó-kedvezményt is igénybe vehet. Ennek mértéke a befizetett összeg 20 százaléka, évente maximum 100 ezer forint. Azok számára, akik 2020-ig betöltik a nyugdíjkorhatárt, a kedvezmény maximuma 130 ezer forint lehet. Ahhoz, hogy ezt a kedvezményt a jövőre megkapja a befektető, még az idén számlát kell nyitni, vagy a meglévő számlára újabb összeget kell befizetni.
Szintén adókedvezménnyel takarékoskodhatnak azok, akik önkéntes nyugdíjpénztári, egészségpénztári vagy önsegélyező pénztári számlán gyűjtik a pénzt. Az adókedvezmény mértéke itt is 20 százalék, maximum 100 ezer forint, ha valaki egyetlen pénztárba fizetett csak be. Az adójóváírás felső határa 120 ezer forintra emelkedik, ha a pénztártag többféle intézménybe is teljesített egyéni befizetést. 2020 előtt nyugdíjba vonulóknál pedig 130 ezer, illetve 150 ezer forint a kétféle limit. Mivel a jövő évtől nagymértékben kiszélesedik az önsegélyező pénztárak szolgáltatási köre, érdemes lehet elgondolkozni azon, hogy az adókedvezményért cserébe megéri-e esetleg még az idei év vége előtt számlát nyitni egy ilyen intézményben, és gyorsan befizetni valamekkora összeget a jövő év elején visszaigényelhető adójóváírásért cserébe.
Jövőre jön az tranzakciós illeték is, amelyet a már megjelent kondíciós listák szerint a bankok többsége áthárít majd az ügyfelekre. Ha valaki nem kívánja megfizetni az utalásoknál 2 ezrelékre, a készpénzfelvételnél pedig 3 ezrelékre rúgó terhet, jobban járhat, ha még az idén lebonyolítja a jövő év elejére tervezett tranzakcióit. Nem csak az utalásokat és a készpénzfelvételt lehet érdemes még az év vége előtt lebonyolítani, de akár a vásárlásokat is. Egyes bankok ugyanis még a bankkártyás vásárlások esetében is áthárítják a fogyasztókra az illetéket, vagyis megszűnik a kártyás vásárlás korábbi ingyenessége.
A szakemberek számításai szerint mindenképpen megéri belépni a programba, a törlesztés terhei ugyan mostantól számolva csak mintegy 4,5 évig csökkennek, a megspórolt pénzből azonban magas kamatok mellett is félre lehet tenni az akkor várhatóan megnövekvő részletekre, így nem éri az adóst kellemetlen meglepetés.
Az is lehet persze, hogy a devizahitelesek kapnak még egy kis haladékot a programba való belépésre. Az Országgyűlés előtt van ugyanis egy módosító indítvány, amely március 29-ig tolná ki az árfolyamgát igénylésének a határidejét.
A szakemberek számításai szerint mindenképpen megéri belépni a programba, a törlesztés terhei ugyan mostantól számolva csak mintegy 4,5 évig csökkennek, a megspórolt pénzből azonban magas kamatok mellett is félre lehet tenni az akkor várhatóan megnövekvő részletekre, így nem éri az adóst kellemetlen meglepetés.
Az is lehet persze, hogy a devizahitelesek kapnak még egy kis haladékot a programba való belépésre. Az Országgyűlés előtt van ugyanis egy módosító indítvány, amely március 29-ig tolná ki az árfolyamgát igénylésének a határidejét. Közelednek a határidők -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.