Az első kilenc hónap alapján nagyon rossz évet zárhat 2012-ben a pénzügyi szektor, csökkenő üzleti aktivitás és romló eredményesség mellett. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint a bankok eredménye romlott a legnagyobb mértékben: szektorszinten 10,47 milliárd forintos adózott veszteséget értek el szeptemberig, szemben a bázisidőszaki 56,73 milliárd forintos nyereséggel. Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a bankszektor az év egészében is veszteséges lesz. A pénzügyi szolgáltatói szektorok közül az év másik nagy vesztesei a pénzügyi vállalkozások lehetnek, amelyek az első kilenc hónapban a tavalyi közel 14 milliárdos veszteség után most 16 milliárdot hoztak össze.
A bankszektor negatív eredményéért két fő dolog okolható: az egyik a csökkenő üzleti aktivitás, a másik pedig a változatlanul romló portfólióminőség. Utóbbival kapücsolatban viszont pozitív fejlemény, hogy 2012 harmadik negyedévében már nem nőtt a hitelintézetek teljes hitelportfólióján belüli késedelmes hitelek aránya – ez most 23,7 százalékot tett ki –, kedvezőtlen viszont, hogy ezen belül a nem teljesítő (90 nap késedelmet meghaladó) hitelek részaránya tovább, 13,8 százalékra emelkedett. A lakossági hiteleknél a késedelmes hitelek aránya ugyan minimálisan emelkedett, ezen az állományon belül csökkent viszont a nem teljesítő hitelek részesedése. Az összes hitel közül az átstrukturált hitelek harmadik negyedévi, 9,7-ről 11,5 százalékra történt növekedésében kiemelt szerepet játszott az árfolyamgátat választó lakossági hiteladósok miatti emelkedés.
A bankoknál kimutatott 14950 milliárd forintos hitelállomány 16,3 százalékkal maradt el a bázistól, amely az alacsony üzleti aktivitással magyarázható. A teljes hitelállományon belül a háztartások tartozásainak mennyisége több mint 27 százalékkal, 5214 milliárd forintra csökkent, amelyben a rendkívül alacsony hitelkereslet mellett komoly szerepe lehetett a végtörlesztésnek is. A betétek állománya 1,1 százalékkal, 12061 milliárd forintra növekedett egy év alatt: ezen belül a vállalati betétek állománya kis mértékben emelkedett, a háztartásoké pedig minimális mértékben csökkent.
A biztosítók minimális mértékben bár, de javítani tudtak első kilenc havi eredményükön. A társaságok az idén 17,21 milliárd forintnyi adózott nyereséget halmoztak fel szeptember végéig, ez 5 százalékkal magasabb a tavalyinál. A növekedés legfontosabb oka az volt, hogy a cégek adófizetési kötelezettsége tavalyhoz képest mintegy 10 százalékkal csökkent, az adózás előtti eredmény ugyanis alig tér el a 2011-estől.
A cégek díjbevétele viszont sokat csökkent tavaly óta, különösen az életbiztosítási ágnál drámai a visszaesés, meghaladja a 8 százalékot, de a nem élet ágazat is zsugorodott 2 százalékkal. Az életbiztosítási díjbevétel így a PSZÁF szerint mintegy 300 milliárd forint volt, a nem élet ág forgalma 285,7 milliárd forint lett. Az életág kárkifizetései eközben 10 százalékkal 304,7 milliárd forintra nőttek, a nem életágban viszont csökkentek a kifizetések bő 11 százalékkal 128,6 milliárd forintra.
Az első kilenc havi adatok alapján úgy tűnik, hogy a bankok és a pénzügyi vállalkozások szektora biztosan veszteséges lesz 2012-ben, de kétséges a befektetési és pénzügyi vállalkozások szektorszintű pozitív eredménye is. A biztosítók és a szövetkezeti hitelintézetek viszont várhatóan pozitív eredménnyel zárnak 2012-ben, bár a negyedik negyedéves adatok akár ronthatják is a mérleget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.