Ami pedig a többi francia érdekeltségű magyarországi cég jövőbeni terveit illeti Franciaország magyarországi nagykövete tegnap lapunk kérdésére úgy fogalmazott: Magyarország és a francia cégek közötti két vitás téma (a Suez Environnement pécsi ügye, illetve a cafeteria-szabályozás kérdése) nem járult ahhoz hozzá, hogy a magyarországi befektetések vonzóbbnak tűnjenek a francia cégek szemében. A francia cégek magyarországi jelenlétével foglalkozó kiadványt bemutató sajtótájékoztatón Roland Galharague a francia cégeket érintő vitás ügyekről elmondta: a Suez Environnement pécsi ügyében várják a választott döntőbíróság ítéletét. Mint ismert, a francia cég szerint a pécsi önkormányzat 2009 őszén jogellenesen vette birtokba a Pécsi Vízművet, annak tulajdonát és működtetését. A pécsi cégben 48,05 százalékos részesedése volt a francia társaságnak.
A hazai cafeteria-szabályozással kapcsolatban a nagykövet azt mondta: az Európai Bizottság által tavaly júniusban indított kötelezettségszegési eljárás második szakaszának keretében a magyar kormány december végén adott választ a brüsszeli kifogásokra, amelynek brüsszeli értékelése jelenleg is zajlik. A bizottság szerint az étkezési utalványok piacán, 2012 januárjától hatályos adózási jogszabályok indokolatlan és aránytalan korlátozásokat jelentenek a külföldi tulajdonú szolgáltatók számára, amely sérti az uniós szolgáltatási irányelv rendelkezéseit. A béren kívüli juttatásként adható utalványok magyarországi piacán korábban döntően három francia cég, a Sodexo, a Le Cheque Déjeuner és az Edenred osztozott.
A vitás ügyekkel kapcsolatban Antoine Guego, a Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara (MFKI) elnöke azt mondta: Magyarországnak szuverén joga saját gazdasági szabályozásának kialakítása, azonban be kell tartani az uniós jogot, illetve szükség lenne az üzleti környezet tervezhetőségre, kiszámíthatóságára is.
A nagykövet azonban kiemelte: a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezet ellenére a francia befektetők száma összességében nem csökken. A Bonduelle zöldségfeldolgozó például tavaly új, ötezer négyzetméteres raktárcsarnokot épített Békéscsabán, a beruházás értéke közel másfél millió euró volt. Ezen túlmenően a cég egy újabb konzervgyár felvásárlását tervezi.
A jó híreknek ellentmond, hogy tavaly novemberben a Bricostore bejelentette: kivonul az országból. Szintén 2012-ben elhagyta az országot a Louis Delaize csoporthoz tartozó CORA, a hipermarketek azonban francia tulajdonban maradtak, hiszen a konkurens Auchan vásárolta fel őket. A szintén a Delaize csoporthoz tartozó Profi és Match üzletek is eladásra kerültek, amelyeknek egy részét a CBA és a Coop már át is vette.
A külkereskedelmi mérleg magyar szempontból 1999 óta többletet mutat.
A külkereskedelmi mérleg magyar szempontból 1999 óta többletet mutat. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.