Aligha lehetnek elégedettek az első néhány hónap eredményével azok, akik az államhoz kívánták terelni a gyerekükről hosszú távon gondoskodni kívánó szülők és rokonok megtakarításait. Tavaly október óta változott a Start-számlákra – vagy népszerűbb nevükön babakötvényekre – vonatkozó jogszabály úgy, hogy azóta az államtól kapott 42 500 forintos életkezdési támogatást már csak a Magyar Államkincstárnál (MÁK) vezetett számlán lehet tovább gyarapítani, sőt ha valaki elégedetlen a Start-számlát vezető a bankjával, az sem viheti már át a megtakarítást máshová, csak az államkincstárhoz.
Bár a hazai bankok Start-számlákhoz kapcsolódó ajánlatai nem tűnnek túlságosan vonzónak, az ötéves állampapírhozamnál például a Babakötvény.info portál adatai szerint csak néhány takarékszövetkezetnél, illetve a CIB-nél és az UniCreditnél lehet magasabb kamatot találni, a gyerekekről gondoskodó hozzátartozók eddig nem rohanták meg az államkincstárat, hogy oda helyezzék át a Start-számlák tartalmát. A MÁK közlése szerint tavaly október óta az idei január végéig mindössze 200 számlát vittek át hozzájuk. Az eddig megnyitott csaknem 180 ezer Start-számlából így összesen csupán 6898-ot kezelnek az államkincstárnál.
A gyerekek hozzátartozóit feltehetően elbizonytalaníthatták a babaszámlák államosításáról szóló hírek, ennek köszönhető az is, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint a tavaly év utolsó hónapjaiban a megnyitott számlák volumene lecsökkent. A MÁK adatai szerint 2011 utolsó három hónapjában 15780 frissen nyitott Start-számlára érkezett meg az első átutalás, 2012-ben utolsó negyedévében mindössze 6801 számlára kezdtek el befizetni a hozzátartozók. Így tavaly nem döntött újabb rekordot a babaszámlák száma, a 2011-es több mint 41 ezer után 2012-ben alig 36 ezret nyitottak. A befizetett összeg is csökkent, tavalyelőtt csaknem 2 milliárd forintot utaltak át ilyen számlákra, tavaly már csak 1,8 milliárdot.
A Start-számlák nyitását és a befizetéseket pedig több intézkedés is felpörgethette volna. Az egyik ezek közül, hogy tavaly október óta már nem csak a 2006 óta született, de az annál idősebb gyerekek számára is lehet már ilyet nyitni – persze kizárólag csak az államkincstárnál. A lehetőséggel azonban kevés szülő élt eddig, a MÁK adatai szerint mindössze 600 gyereknek számára takarékoskodnak így. Annak az intézkedésnek is csak minimális hatása lett, amely eltörölte a Start-számlákra történő befizetések éves korlátját, vagyis immár évente 120 ezer forintnál többet is félre lehet így tenni a gyerekek számára. Az államkincstár szerint ezzel a lehetőséggel azonban csak a befizetők tizede élt eddig. A kincstár honlapján lévő adatok szerint a befizetés első évében legalábbis egy-egy átlagos szülő mintegy 50 ezer forinttal gyarapítja a gyerek megtakarítását, egy átlagos Start-számlán ezért viszonylag szerény összeg lehet, a Magyar Államkincstárnál vezetett számlákon például összesen 1,25 milliárd forintnyi megtakarítást kezelnek, vagyis az átlagos egyenlegek 180 ezer forint körül vannak.
Azok a szülők és hozzátartozók egyébként, akik az államkincstárnál tartják a gyerekek megtakarítását, az intézmény közlése szerint a befektetések döntő többségét hosszú távú államkötvényben tartják, amivel tavaly igen szép, akár 20 százalékot is meghaladó hozamra tehettek szert. Az idén persze a hosszú kötvényeken már aligha keletkezik ilyen nagy nyereség, de a kincstári Start-számlákon továbbra is bármilyen állampapírt tarthatnak kamatadómentesen a gondoskodó hozzátartozók, akár a bankbetéteknél lényegesen magasabb kamatot fizető, inflációt követő Prémium Magyar Államkötvényt is.
Januárban is a Kamatozó Kincstárjegy volt a kedvenc, ennek állománya 47,8 milliárd forinttal nőtt, az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek mennyisége 5,1, a Féléves Kincstárjegy állománya 1,1 milliárd forinttal emelkedett az év első hónapjában. Az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények állománya is 4,1 milliárd forinttal nőtt annak ellenére, hogy a hónapban 32,4 milliárd forintnyi lejárat is volt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.