Csalódást okozott Bernanke
Ben Bernanke a Fed monetáris tanácsának kétnapos ülését követően sajtótájékoztatón jelezte, hogy még az idei évben csökkenthetnek a mennyiségi enyhítés harmadik fordulójának jelenlegi, havi 85 milliárd dolláros méretén. Az amerikai gazdaság megfelelő teljesítménye esetén pedig a jövő év közepén meg is szüntethetik a programot.
A Fed szerdai sajtótájékoztatóján kilátásba helyezték a második félévre a likviditás csökkentését, ennek hatására esés indult el a világ tőzsdéin, emiatt a BUX index is csökkenne fog - mondták az MTI által megkérdezett elemzők.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 172,99 pontos csökkenéssel, 18 853,69 ponton nyitott csütörtökön.
Nagy András, az Erste Bank elemzője arra alapozza a várakozást, hogy az USA után az ázsiai tőzsdék is estek, és ez alól Európa és Magyarország sem vonhatja ki magát. A hatás máris érezhető az euró árfolyamán, amely gyakorlatilag 300 forinton áll csütörtökön reggel, és ez is lefelé tolhatja a tőzsdét. Az euró 295 forint alatt állt a Fed ülése előtt.
Fekete Ákos, az OTP üzletkötője szerint nagyobb a Fed bejelentés lélektani hatása, mint a valós következménye, ezért még a nyáron visszatérnek a piacok a normális kerékvágásba.
Erős veszteséggel zártak szerdán a New York-i tőzsde főbb mutatói. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 205,66 ponttal, 1,34 százalékkal esett vissza és 15 112,57 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 22,88 ponttal, 1,39 százalékkal 1628, 93 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 38,98 ponttal, 1,12 százalékkal mérséklődött és 3443, 20 ponton zárt.
Zuhan Európa
Markáns csökkenéssel kezdték a csütörtöki kereskedést az irányadó nyugat-európai piacok, miután az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a szervezet mennyiségi enyhítési programjának visszanyesését és majdani kivezetését helyezte kilátásba.
A londoni FTSE 1,50 százalékos, a frankfurti DAX 1,75 százalékos, míg a párizsi CAC 1,79 százalékos mínuszban állt a nyitás utáni percben.
Pánik Ázsiában
Jelentős mínuszban zárták a csütörtöki kereskedést a legfontosabb ázsiai részvényindexek, miután az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének bejelentése, illetve kedvezőtlen kínai feldolgozóipari adatok is rontottak a befektetői hangulaton.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója 1,7 százalékos csökkenéssel 13014,58 ponton zárt. Az átfogóbb Topix 1,3 százalékkal 1091,81 pontra süllyedt.
Az ázsiai befektetők az amerikai jegybank mennyiségi enyhítési politikája miatt aggódhatnak.
Helyi szinten a gyenge kínai feldolgozóipari adatok rontottak a hangulaton: a HSBC által csütörtökön ismertetett felmérés szerint a feldolgozóipari BMI 48,3 pontra süllyedt júniusban a májusi 49,2 pontról. A mutató 50 pont feletti értékei az ágazat bővülését, míg az annál alacsonyabbak visszaesését jelzik.
Szöulban a Kospi 2 százalékkal 1850,49 pontra süllyedt. A kínai kontinentális piacon a Shanghai Composite - az európai tőzsdenyitás előtt mintegy egy órával - 2 százalékos mínuszban állt, míg ugyanekkor a hongkongi HSI 2,71 százalékkal volt szerdai záróértéke alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.