A pozitív nemzetközi piaci hangulatban folytatódott a forint lassú erősödése az euróval szemben. A kurzus stabilan a 295-ös szint alá került, s a zárás 294 közelében történt. Az elkövetkező napokban elsősorban a nemzetközi makroadatokra és az EKB csütörtöki kamatdöntésére fog elsősorban fókuszálni a forintpiac is. Az árfolyam volatilitása várhatóan fennmarad a nyári hónapokban is, s az év végén várakozásunk szerint a 295-ös szint közelében tartózkodhat az EURHUF.
A pozitívabbá válót piaci hangulatban jelentősebb hozamcsökkenés mutatkozott tegnap a hozamgörbe hosszabb végén. A 3-15 éves szakaszon így 16-25bp-al kerültek lejjebb a referenciaszintek, míg a diszkont hozamok lényegében stagnáltak. Ma 3 hónapos DKJ aukció lesz, a felkínált mennyiség a szokásos 50 Mrd forint lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon szűk tartományba szorult be az EURUSD devizapár értéke. Alulról az 1,3-as szint támasztja az árfolyamot, míg felülről a 200 napos mozgóátlag jelent korlátot. A kettő közti meglehetősen szűk mozgásteret tegnap teljes egészében betöltötte a devizapár, melynek értéke 1,3010-ről 1,3064-ig emelkedett. A jen árfolyama ismételten jelentősen csökkent a dollárral szemben, és 99,8-as árfolyamával megközelítette a lélektanilag jelentős 100-as szintet. A nap elején lendületes erősödéssel kezdődött a kereskedés az amerikai tőzsdéken, majd zárásig lefelé csorogtak az árfolyamok, de így is sikerült a pozitív tartományban maradni (Dow 0,44 százalék, Nasdaq 0,9 százalék, S&P500 0,54 százalék). Emelkedtek a nyugat-európai börzék (FTSE100 1,49 százalék, DAX 0,31 százalék, CAC40 0,75 százalék). Ázsiában a Nikkei 1,78 százalékot, a Shanghai index 0,24 százalékot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,09 százalékot csökkent.
Az árupiacon a múlt heti meredek esést követően az aranynál továbbra is tart a korrekció, ami az 1200 dolláros támaszszintről indult. Tegnap egészen 1252,5 dollárig emelkedett az arany árfolyama, és ma reggel is egy kisebb emelkedés tapasztalható, az árfolyam 1258 dollár környékén jár. A kedvező amerikai feldolgozóipari és a szintén kedvező európai PMI adatok hatására nagyot emelkedett a WTI típusú olaj árfolyama, és megközelítve az egyhetes csúcsot 97,95 dolláron zárta a tegnapi kereskedést. Az amerikai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke 49 pontról 50,9 pontra emelkedett, ez pedig kedvezőbb lett az 50,5 pontos várakozásnál.
A német feldolgozóipari beszerzési menedzser index valamelyest gyengébb lett a vártnál, az előzetes 48,7 pont után 48,6 pontra csökkent a mutató júniusban, miközben az elemzők stagnálást vártak. Az eurózóna egészére vonatkozó feldolgozóipari index azonban jobb lett a vártnál, a mutató az előzetes 48,7 pontról 48,8 pontra emelkedett, ami 16 havi csúcsot jelent. A munkanélküliségi ráta az eurózónában 12,1 százalékra emelkedett, az előző havi 12 százalék (felülvizsgált érték) után. Ez azonban még így is jobb, mint a várt 12,3 százalék, bár egy évvel ezelőtt még 11,3 százalék volt a mutató. Az előző havi 1,4 százalékról 1,6 százalékra emelkedett az infláció júniusban az eurózónában.
A Moody’s megítélése szerint a Cipruson végrehajtott adósságcsere csődeseménynek minősül, ennek megfelelően az ország Caa3 minősítést kapott negatív kilátások mellett.
A KSH felülvizsgált adatai szerint a külkereskedelmi mérleg 717,4 millió eurós többletet mutatott áprilisban, ami így valamivel magasabb az előzetesen közzétett 700,5 millió eurónál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.