Pénteken délután a vártnál jobban alakuló amerikai munkapiaci adatok hatására – melyek közelebb hozhatják a QE3 program végét - a forint jelentősebben gyengült az euróval szemben. A hazai deviza elmúlt héten látott mozgásai összességében ismét megerősítették, hogy amennyiben a nagy jegybankok tartósan is fenntartják a mostani laza politikájukat, az fontos támasza lehet a forintnak. Tartósan 290 alá erősödő forintot viszont továbbra sem valószínűsítünk, elsősorban az ismét csökkenő magyar jegybanki alapkamat várakozásoknak köszönhetően.
Az állampapírok másodlagos piacán a hét utolsó napján jelentősebb mértékben csökkentek a hosszú oldali hozamok. A héten a csütörtöki kötvényaukciók lehetnek leginkább fókuszban.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a pénteki vártnál jobb amerikai foglalkoztatottsági adatok után ismételten a QE3-mal kapcsolatos spekulációk kerültek a középpontba. A jelentős foglalkoztatottság-bővülésről szóló adatok megjelenése után a dollár hirtelen erősödni kezdett az euróval szemben, s az EURUSD árfolyam 1,2914-ről 1,2829-ig csökkent. Erősödéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli börzék, majd rövid időre elbizonytalanodtak, aztán újból elindultak felfelé, és végül emelkedéssel zárták a kereskedést (Dow 0,98 százalék, Nasdaq 1,03 százalék, S&P500 1,03 százalék). A Dow Jones legtöbb komponense a pozitív oldalon zárta a napot, kiemelkedően teljesített az American Express (2,4 százalék) és a JP Morgan (2,4 százalék). Újra fókuszba kerülnek a vállalati eredmények, mert a tengerentúlon ma veszi kezdetét a második negyedéves gyorsjelentési szezon. A szokásokhoz híven most is az Alcoa jelent elsőként, az elemzők 5,86 milliárd dolláros bevételt és 6 centes részvényenkénti profitot várnak. Nagyon gyengén sikerült a pénteki kereskedés a nyugat-európai börzéknek (FTSE100 -0,71 százalék, DAX -2,36 százalék, CAC40 -1,45 százalék). Ázsiában a Hang Seng 2,19 százalékot, a Shanghai index 2,15 százalékot, míg a Nikkei 1,4 százalékot esett a hét első kereskedési napján. A kínai kabinet pénteki nyilatkozata arra utalt, hogy szigorítanák a vagyonkezelési termékek felügyeletét, és szigorúbban szabályoznák a többletkapacitásokkal rendelkező iparágak hitelezését. A mai nap legnagyobb árfolyamesését elkönyvelő részvények a bank és az ingatlan szektorba tartoztak, de a csökkenő nyersanyagárak hatására a bányavállalatok esetében is csökkenés volt megfigyelhető. Az árupiacon az arany árfolyama pénteken, a likviditásbővítés ütemének visszafogásáról szóló spekulációk hatására 1.250 dollárról 1.233 dollárra esett. Ma a csökkenés még tovább folytatódott, és reggelre 1.221 dollárra csökkent a nemesfém árfolyama. A WTI típusú olaj ára 101,09 dollárról 103,22 dollárra ugrott, ahonnan ma egy enyhe csökkenés figyelhető meg. Az emelkedő olajár hátterében a vártnál jobb amerikai foglalkoztatottsági adatok és az Egyiptommal kapcsolatos félelmek állnak, melyek azt követően erősödtek fel ismételten, hogy lezárták a Gázával közös határszakaszt. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztatottak száma 195 ezerrel bővül júniusban a várt 165 ezer helyett, miközben az áprilisi és májusi adatokat felfelé módosították. A munkanélküliségi ráta a várt 7,5 százalékra való csökkenés helyett a májusi 7,6 százalékon stagnált.
A Fitch Ratings hitelminősítő nyilatkozott Ciprussal kapcsolatban, az egy hete bejelentettet szelektív csőd kategóriából „CCC”-re javította az ország besorolását. Portugália besorolásának kilátását az eddigi stabilról negatívra rontotta az Standard & Poor’s hitelminősítő.
USA: a szokásosnál üresebb lesz a héten a makronaptár a tengerentúlon. Szerdán a Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét olvashatjuk, majd csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák esedékesek. Pénteken a termelői árak júniusi adatát és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes júliusi adatait teszik közzé.
Magyarország: Az előttünk álló héten kedden teszi közzé a KSH az előzetes májusi külkereskedelmi adatokat, melyekből kiderülhet hogy az ipar várttól elmaradó teljesítménye vajon nyomot hagyott-e az exportnövekedési statisztikákon is. Szerdán a Monetáris Tanács júniusi kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét olvashatjuk. Majd csütörtökön a júniusi fogyasztói inflációs adatok közzététele esedékes. Várakozásunk szerint minimális mértékben emelkedett az éves index, 1,9 százalékra a májusi 1,8 százalékról. A továbbra is jóval a 3 százalékos jegybanki cél alatt lévő inflációs index fundamentális oldalról fontos támasza maradhat az esetleges további jegybanki kamatcsökkentéseknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.