Gyengüléssel nyitott tegnap a forint, majd az EKB üzeneteinek hatására érdemi forinterősödés bontakozott ki délután. Ezután ismét korrigált az árfolyam, és a ma reggeli nyitásban kisebb további gyengülés látszik. Kivárás jöhet ma a délután esedékes USA-beli átfogó munkapiaci adatok előtt, melyeknek alakulásából a Fed monetáris politikájára vonatkozóan próbálnak következtetéseket levonni a piacok. Továbbra is úgy tűnik, hogy amennyiben a nagy jegybankok tartósan is fenntartják laza monetáris politikájukat, az fontos támogató ereje lehet a forintnak.
A tegnapi 12 hónapos DKJ aukción a maximális hozam 4,34% lett. Közepes nagyságú kereslet mellett az adósságkezelő az eredetileg tervezettnek megfelelően 50 Mrd forintot bocsátott ki a papírból. Az állampapírok másodlagos piacán stagnáltak, illetve kisebb mértékben csökkentek a referenciaszintek.
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyam áttörte, sőt el is távolodott az 1,3-as szinttől és ma reggel már 1,289-es árfolyam mellett kereskedtek a devizapárral. Az euró gyengülése az után indult meg, hogy Mario Draghi a szokásosnál határozottabban kiállt a laza monetáris kondíciók mellett. A Függetlenség napját ünnepelték tegnap az USA-ban, ezért nem volt kereskedés a tengerentúli piacokon. A nyugat-európai börzéken azonban meglehetősen kedvező hangulat uralkodott (FTSE100 3,08%, DAX 2,1%, CAC40 1,9%). Ázsiában a Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 1,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,35%-ot emelkedett. A kereskedést elsősorban még a tegnapi európai események befolyásolták, de a japán piac emelkedését a dollárral szemben 100-as szint fölé gyengülő jen is támogatta. Az árupiacon az olaj árfolyamának emelkedése az egyiptomi helyzet viszonylagos stabilizációjával kifulladni látszik, a WTI árfolyama egyelőre változatlanul 101 dolláron áll. Az arany árfolyama a tegnapi pozitív befektetői hangulatban kismértékben csökkent, és 1252,8 dollárról 1249 dollárra változott, ma reggel pedig már csak 1244 dolláron állt egy uncia arany jegyzése. A határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az EKB tegnap a várakozásoknak megfelelően változatlanul 0,5%-os hagyta az alapkamat nagyságát, azonban Mario Draghi a szokásosnál határozottabban kiállt a laza monetáris kondíciók mellett. Meglátása szerint az alapkamat tartósan alacsony, az infláció pedig mérsékelt maradhat, miközben a gazdaság helyzete fokozatosan javulhat. A kamat csökkentésének lehetőségét vizsgálták, de végül elvetették, ugyanakkor a jelenlegi 0,5%-os kamatra nem tekintenek alsó korlátként és mérlegelik a negatív betéti kamat bevezetésének a lehetőségét is.
A Bank of England sem változtatott az alapkamaton (0,5%) és az eszközvásárlási program méretén a tegnapi kamatdöntő ülésén
A KSH előzetes adatai alapján májusban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index 1,3%-kal csökkenést mutatott. Az adat negatív meglepetés, hiszen a konszolidációs folyamat folytatódását, és enyhén pozitív hó/hó indexet vártunk. Az újabb havi visszaesésnek köszönhetően az éves igazított index ismét negatív tartományba került, 2,1%-os visszaesést mutatva a májusi 2,9%-os éves növekedés után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.