BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Délután megszólal Bernanke

Ma délután négy órától beszél a Fed elnöke, Ben Bernanke a kongresszus előtt. A piac arra számít, hogy valamiféle új információt kaphat a beszédből a mennyiségi lazítás programjának kivezetési ütemezéséről – írják az Erste elemzői.

Jelenleg a piac arra számít, hogy a közeljövőben, ősszel, megkezdődhet a havi vásárolt papír mennyiségének csökkentése, amely jövő év közepére elérheti a nulla mértéket. Ehhez képest valamiféle eltérés a beszédben, okozhat hatást a piacon.

Ezért a mai napon alapvetően kis elmozdulásokra számítunk az európai és a magyar piacon is, legalábbis délután négy óráig. Ha a DAX indexre nézünk, technikailag a korrekció a vége felé jár, azaz lassan folytathatná az emelkedést. Ez igaz az amerikai indexekre és a BUX-ra is. Így ma is oldalazó kereskedésre számítunk a nap nagy részében.

USA:

- Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, az utolsó órákban már megállt a zuhanás nem sikerült pozitív irányba elmozdulniuk az indexeknek, így mérsékelt mínuszban zárták a napot (Dow -0,21%, Nasdaq -0,24%, S&P500 -0,39%).
- Ben Bernanke Fed elnök ma 4 órakor fog beszélni az amerikai kongresszus meghallgatásán.
- A Coca Cola második negyedéves tisztított profitja 63 cent volt részvényenként, ami épphogy megfelel a piaci konszenzusnak. Az árbevétel azonban 3%-kal 12,75 milliárd dollárra esett, ami elmaradt a 12,95 milliárd dolláros várakozástól. A gyorsjelentést követően a cég menedzsmentje kifogásokat keresett és a nemzetközi környezetet illetve az időjárást okolta a nem túl fényes eredményért.
- A Goldman Sachs is tegnap jelentett. A vállalat nyeresége 1,93 milliárd dollár volt, ami részvényenként 3,7 dollárt jelent, miközben tavaly 962 millió dollár vagyis részvényenként 1,78 dollár volt a profit. Az árbevétel a tavalyi 6,63 milliárd dollárról 8,61 milliárd dollárra bővült. A piaci várakozás 2,88 dollár volt részvényenként az árbevételre pedig 7,95 milliárd dollár az előrejelzés. Ennek ellenére a papír árfolyama 1,7%-ot veszített értékéből, mert egy elemző leminősítette a vállalatot.
- A Johnson & Johnson részvényenkénti tisztított profitja 1,48 dollárra nőtt túlszárnyalva az 1,39 dolláros várakozást. Az árbevétel közel 9%-kal 17,9 milliárd dollárra emelkedett, meghaladva a 17,7 milliárd dolláros várakozást.
- A Yahoo! tegnap zárás után publikálta negyedéves számait. Az árbevétel 1,07 milliárd dollárra csökkent, miközben az elemzők 1,08 milliárd dollárt vártak. A részvényenkénti profit 35 cent volt, ami 5 centtel haladta meg a piaci konszenzust. A menedzsment 1,06-1,1 milliárd dolláros árbevételre számít az aktuális negyedévre, míg a piac 1,12 milliárd dollárra.
- A General Motors részvényeit felminősítette a Goldman Sachs, a célárfolyam 5 dollár.
- A fogyasztói árak 1,8%-kal emelkedtek éves alapon júniusban, a várt 1,6% volt. A maginfláció szintén 1,6%-ot bővült a vártnak megfelelően.
- Az ipari termelés 0,3%-kal bővült júniusban, ami megfelel a várakozásnak.
- Ma délután ingatlanpiaci adatokat publikálnak, ezen kívül számos gyorsjelentés lát majd napvilágot: Bank of America, Intel, IBM, American Express, eBay).

Európa:

- A nyugat-európai piacok is mérsékelt eséssel zárták a kereskedést (FTSE100 -0,46%, DAX -0,41%, CAC40 -0,71%).
- A német ZEW gazdasági hangulat index 38,5 pontról 36,3 pontra esett vissza júliusban, a várt adat 40 pont volt.

Olaj, arany:

- A WTI ára tegnap kismértékben csökkent 106 dollár/hordó szintről 105,3 dollárra. A kereskedők elsősorban technikai okot láttak az esésre annak ellenére, hogy az amerikai nyersolaj készletek 2,6 millió hordóval csökkentek. Az arany viszont kismértékben 1.287 dollárra nőtt. Mindkét piac várja a FED elnökének mai kongresszusi meghallgatását. Az arany közel 6%-kal esett a legutóbbi május végei Bernanke beszéd óta, amikor a FED elnöke a mennyiségi ösztönzés év végi csökkentéséről beszélt, ha a gazdaság továbbra is jól működik. A FED elnök nyilatkozatai azóta óvatosabbakká váltak, amiből arra lehet következtetni, hogy nem feltétlenül vág a programon az amerikai jegybank.

Devizák:

- A forint a kissé borongós nemzetközi hangulatban a nyitó 291,47-es értékről 292,62-ig gyengült az euróval szemben és így az EUR/HUF árfolyam átbillent a 200 napos mozgóátlag túloldalára.

- Az EUR/USD árfolyam 1,3062-ről 1,3162-re emelkedett és ezzel felfelé elpattant a 200 napos mozgóátlagról. Ma Ben Bernanke kongresszusi meghallgatásán elhangzottak akár majd jelentős mértékben is befolyásolhatják a devizapár alakulását, azonban nem várjuk azt, hogy a múltkori sajtótájékoztatón elhangzottaktól érdemben eltérő megnyilvánulást hallhatnánk ma délután.

Távol-Kelet:

- A Shanhai index a kereskedés utolsó percében meredek esésben kezdett és 1%-os eséssel zárta a napot. A Nikkei 0,11%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng index értéke változatlan maradt.

- A kínai közvetlen működő tőkebeáramlás (FDI) júniusban 20,1%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez lényegesen magasabb növekedés, mint a várt 0,7% vagy az egy hónappal korábban mért 0,3%-os növekedés, ugyanakkor rendkívül nagy volatilitást mutat a FDI nagysága.

Határidős piacok: Vegyesen mozognak a főbb határidős indexek.

Vállalati hírek

OTP, FHB: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter azt mondta tegnap, hogy a kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogyan lehet módosítani a devizahiteles szerződéseken. A módosítás arra vonatkozna, hogy nem várt esemény bekövetkeztekor a devizahitel felvevő törlesztése ellehetetlenülne, amely nem róható fel a hitelfelvevőnek. Ez a hír így első hallásra eléggé félelmetesen hangzik, de kérdés, hogy pontosan mire gondolnak a kormányzati oldalon. A hír negatív, de egyelőre nehéz meghatározni a hatását, a részletek ismerete nélkül.

A MOL és a Magyar Telekom stratégiai megállapodást kötött

- Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója és Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója írta alá a két vállalatcsoport között létrejött stratégiai megállapodást tegnap. A megállapodás az értékesítés, a kiskereskedelem, az energia-kiskereskedelem és az informatika területét érintő együttműködésekről szól. Konkrét termékértékesítést nem jelentett be a két társaság, ennek a kialakítására a jövőben kerülhet sor. A hír nem hat a két cég részvényárfolyamára.

A Fitch rontott a MOL hosszútávú adós kilátásán

- Az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a MOL hosszú futamidejű adósságának osztályzati kilátását a Fitch Ratings, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar olajcégre a működés több területén is növekvő nyomás nehezedik. A nemzetközi hitelminősítő a kilátás negatív felülvizsgálatával egy időben megerősítette a magyar vállalatra érvényben tartott befektetési ajánlású, „BBB mínusz” szintű besorolást. A Mol adósosztályzata a Fitch listáján egy fokozattal jobb a „BB plusz” magyar szuverén besorolásnál, amelyet ugyanakkor a hitelminősítő stabil kilátással tart nyilván.

- Véleményünk: A hír nem befolyásolja a MOL részvényárfolyamát. A Fitch értékelésével egyetértünk, a MOL jelentős kihívások előtt áll mind a feldolgozás-kereskedelem, mind a kutatás-termelés üzletágban.

- A spanyol Telefonica a 4G hálózat aktív fejlesztésére készül és a várakozások szerint az új fejlesztésű hálózat novembertől kezdődően lehet aktív. Jelenleg az egyik legfontosabb trend a mobil telefonszolgáltatók körében, hogy az okostelefonok elterjedése és ezen keresztül a megnövekedett adatforgalom kiszolgálása érdekében a jelenleginél nagyobb kapacitású és gyorsabb hálózat kiépítésére törekszenek. A szolgáltatók között egyfajta verseny látszik kialakulni a 4G és LTE hálózatok fejlesztése terén.

- A Siemens régiós vezetője egy nyilatkozatban azt jelezte, hogy a vállalatnak Németországban 608, Nagy-Britanniában pedig 405 tengerre telepített (off-shore) szélerőműre van megrendelése. Az idei évben főleg Nagy-Britanniában telepítettek szélkerekeket, de néhány installálására Németországban is sor került.

- Sajtóértesülések szerint a Siemens 500 főt bocsáthat el Ausztriában, ahol összesen 8600 főt foglalkoztatnak és az egyeztetés a szakszervezetekkel már a vége felé tart.

- A tegnap megjelent európai autóértékesítési statisztikákkal kapcsolatban a BMW vezérigazgatója elmondta, hogy 2014 második félévéig nem számít az európai autóértékesítés visszatérésére. A BMW szerint a nyugat-európai értékesítések 5%-kal csökkenhetnek az idei évben. A gyenge európai eladásokat azonban a kínai és az amerikai eladások kompenzálhatják.

- A BMW megegyezett a szingapúri értékesítési partnerével arról, hogy 2014 közepétől elkezdődik a BMW elektromos i3 modelljének az értékesítése. A BMW várakozása szerint 2014 során globálisan 31ezer i3-as modell értékesítését tervezi, a tervezett értékesítési ára a jelenlegi információk szerint 11-12 millió forint környékén alakulhat majd, ami átlagosnak számít az elektromos autók között.

- Linde és a Sapphire Energy kiterjeszti az együttműködését. A Sapphire már évek óta üzemeltet egy biofarmot az USA-ban, ahol algából olajat állítnak elő. A projekt kísérleti méretű, amelyet most a két cég kereskedelmi méretűvé fejleszt. A Linde elsősorban széndioxidot szállít ehhez a projekthez. Ugyanakkor a két társaság megegyezett arról is, hogy közösen értékesítik a technológiát más ipari cégeknek. Az együttműködés minimum öt évre szól. A hír pozitív, de azt gondoljuk, hogy mivel a projekt 2011 óta folyik, hasonló bejelentésre lehetett számítani. Így a pozitív hatás limitált lehet.

- A BASF közleményt tett közzé, amelyben nem egyetértését fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság, két évre eltiltotta a cégeket a fipronil nevű rovarirtó hatóanyag használatától, mivel az anyag felelős a méh populáció csökkenéséért. A BASF sok figyelmet fordít a méhek védelmére, és megfelelő szereket fejlesztett ki arra. Ugyanakkor támogatja az Európai Bizottságot a megfelelő vizsgálatok elvégzésére. A BASF szerint a szer korlátozása, jelentős veszteségeket fog okozni a növénytermesztők számára. A fipronil betiltása, azért fáj a BASF-nek, mert a cég birtokolja 2003 óta a licenc jogokat, s a BASF értékesíti a terméket világszerte. Különben az agráripari termékek mintegy 15 százalékkal szerepeltek a 2012-es eredményben. Ráadásul a fipronil csak egy az agráripari termékek közül. A betiltást pedig már korábban lehetett tudni. Így a hírnek már nincs hatása az árfolyamra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.