Jó a nemzetközi hangulat ma reggel, még annak ellenére is, hogy a kínai GDP adat a vártnak megfelelően lassulást mutatott. Látszódik a forint árfolyamában a nyári uborkaszezon hatása, jelentős kilengéseket az elmúlt egy-két hétben nem igazán láthattunk. Ezen a héten főleg az amerikai makroadatok és események lehetnek a figyelem középpontjában, amelyek esetleg befolyásolhatják a forint piacát is.
Az ÁKK pénteken a hozamok enyhe csökkenését mérte a görbe hosszabbik végén. A 3-15 éves lejáratokon 1-3 bázisponttal estek a hozamok. Az éven belüli lejáratoknál enyhe, de vegyes irányú hozammozgások következtek be.
Nemzetközi helyzetkép:
A csütörtöki meredek EUR/USD emelkedés után pénteken némileg korrigált a devizapár árfolyama. Az 1,3097-es értékről 1,3067-ig jött vissza az árfolyam és ezzel, hasonlóan a forinthoz a 200 napos mozgóátlagra érkezett meg. Pénteken záráshoz közeledve meglódultak felfelé a vezető tengerentúli indexek, és újabb történelmi záró csúcsot állítottak be. Vegyesen mozogtak a vezető nyugat-európai indexek pénteken (FTSE100 0,02%, DAX 0,66%, CAC40 -0,36%). Ázsiában a Shanghai index 1,01%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,14%-ot, a Nikkei 0,23%-ot emelkedett. Ma reggel változatlanul 106 dollár körül mozgott az amerikai WTI olaj ára, ami nem jelent érdemi változást a pénteki záróárhoz képest. A gyenge dollár, közel-keleti feszültség és a csökkenő amerikai nyersolajkészletek együtt okozták az elmúlt két hét közel kétszámjegyű emelkedését. Az arany 1.288 dollár körül állt, ami négy dollárral van a pénteki záróár felett. Az elmúlt napokban nagyobb érdeklődés tapasztalható a fedezeti alapok részéről az arany iránt, főleg, hogy csökkent a félelem, hogy a FED hamarosan vágja a likviditást. Emelkedtek a határidős piacok a reggeli órákban.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének júliusi, előzetes értéke 83,9 pontra csökkent a legutóbbi 84,1 pontról. Ez az adat gyengébb a várt 84,7 pontnál.
A kínai gazdaság a második negyedévben az előző negyedévi 7,7%-ról 7,5%-ra csökkent, összhangban az elemzői várakozásokkal. Eközben a júniusi ipari termelés a várt 9,1%-tól némileg elmaradt és mindössze 8,9%-os növekedést tudott felmutatni.
Heti kitekintő:
Egyesült Államok: a tengerentúlon a héten számos fontos makrogazdasági adat lát napvilágot. Mindjárt a mai napon kiskereskedelmi forgalmi adatokat publikálnak: júniusra egészséges, 0,8%-os havi bővülés várható. Ugyancsak ma teszik közzé a New York Fed index júliusi értékét: itt némi visszaesés várható a júniusi 7,8 pont után (5,9 pontra). Kedden a júniusi fogyasztói árindex értékét teszik közzé, az éves index 1,4%-ról valamelyest nőhet (1,6% az előrejelzés). Szerdán teszi közzé legfrissebb gazdasági helyzetértékelését az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed (az úgynevezett Bézs Könyvet). Ezt követően csütörtökön Ben Bernanke, Fed elnök fog beszélni a Kongresszus előtt. Ugyancsak csütörtökön jelenik meg a Philadelphia Fed index: itt némi romlás várható a júniusi, 12,5 pont után (8 pontra).
Európa: az öreg kontinens egyetlen fontos makrogazdasági adata a holnap megjelenő német Zew index. Az előzetes várakozás 39,9 pontról szól (ez némi javulás lenne a június 38,5 pontot követően).
Magyarország: a magyar gazdaságból a héten nem várható túl sok markoadat. Péteken teszi közzé a KSH a bruttó béradatokat, amire érdemes lehet figyelni. A bérnövekedés üteme kicsivel 3% fölött lehetett májusban, az áprilisi 4,5%-ot követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.