A privátbanki szektor Magyarországon is „válságállóbb” volt, mint más pénzügyi területek, hiszen még ha termék oldalról számos konfliktus is rázta meg a szektort korábban, az összteljesítmény mind hozam, mind vagyon szinten igen meggyőző – hangzott el a BloChamps Capital Pénzügyi Tanácsadó által tegnap megrendezett, negyedik privátbanki konferencián. A tanácsadó cég várakozásai szerint a következő 1-2 évben további koncentrálódás megy végbe a hazai privátbanki piacon, miközben a verseny tovább nő, a vagyonos ügyfeleket kiemelten kezelő szereplők köre pedig kiegészül nem hagyományos privátbanki piaci szolgáltatókkal.
A szektor és az ügyfelek közös nyeresége lesz – hangzott el –, hogy fókuszba került a középtávú üzleti tervezésénél is a működési modell hatékonyabbá tétele, és érezhetően megnőttek az erőfeszítések az IT rendszerek fejlesztésének, a portfóliókezelő és CRM rendszerek privátbanki specifikus tovább fejlesztésének, a tanácsadói adminisztrációs terhek mérséklésének és a jelentések modernizálásának érdekében.
A pénzügyi tanácsadó cég szerint ugyanakkor a következő években csak visszafogott bővülés jöhet majd a privátbanki piacon: a szektor a következő 3-5 évben évi 3-6 százalékos bővülést produkálhat – kiugró években 5-8 százalékot –, amely ráadásul elsősorban hozamokból táplálkozik majd, érdemi friss tőkebeáramlás nélkül. Ennek megfelelően a szolgáltatóknak a következő egy évben is leginkább az ügyfélakvizíció marad a növekedés fő eszközeként.
A társaság prognózisa szerint hazánkból a vagyontranszfer, illetve befektetési földrajzi diverzifikáció mértéke havi átlagra vetítve enyhén emelkedik majd, bár a 2012 elejihez hasonló, egyszeri nagy kiáramlásra nem kell számítani. Az enyhén fokozódó mérték éves szinten 20-50 milliárd forint hatású lehet az eddig becsült 2-300 milliárd forinton felül, iránya pedig Ausztria, Németország, Svájc, Liechtenstein, Málta vagy a Benelux zóna.
A rendezvényen elhangzott: a világon fellelhető 90 ezer milliárd dollárra becsült likvid vagyon 20 százaléka van offshore környezetben, ami azt jelenti, hogy ennek az összegnek több, mint 84 százaléka után egyáltalán nem adóznak a tulajdonosok. Ennek megfelelően az adóparadicsomok felszámolásának, illetve az adótervezési központok korlátozásának hulláma tovább folytatódhat adóegyezményeken, adóamnesztiákon, illetve kényszerűen kivetett célzott adóterheken keresztül.
Költöznek a szlovák cégek
Az adóparadicsomba költöző szlovák cégek száma 2013 első félévében tovább nőtt, a Seychelle-szigetek iránt volt a legnagyobb érdeklődés – derült ki a Bisnode Slovensko vállalati információs cég elemzéséből, amelyet tegnap juttattak el az MTI-hez. A Bisnode adatai szerint az év első hat hónapjában 120-szal emelkedett a cégközpontjukat adóparadicsomokban bejegyeztető szlovák cégek száma, és így már csaknem elérte a 3800-at. A múlt évhez képest viszont lassulni látszik a növekedési ütem, hiszen 2012-ben még 551-gyel nőtt az ilyen cégek száma Szlovákiában.
A szlovák cégek tulajdonosai 2013 első félévében a legtöbb új vállalatot a Seychelle-szigeteken, Panamában, az Egyesült Államokban és Belize-en jegyeztették be. Az aktuális adatok Milan Seliak, a Bisnode igazgatója szerint azt bizonyítják, hogy a szlovák vállalkozók adóoptimalizálási törekvései nem lanyhultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.