Másfél hete megállás nélkül esik a Richter árfolyama, a 3770 forintos magasságokhoz képest mostanra már 8,5 százalékos leértékelődés mutatkozik. Koncentrált eladói nyomás alatt áll a részvény, miközben a vállalat kilátásait beárnyékoló hírek egyelőre nem láttak napvilágot – írják a KBC elemzői.
A Richter vártnál erősebb negyedéves gyorsjelentést közölt, s a menedzsment megerősítette idei várakozásait, és még a papírok értékeltsége sem mondható túlzónak. A fundamentumok tehát továbbra is erősek, ráadásul az MSCI indexekbe való visszakerülésnek is egyre nagyobb a valószínűsége, ami csak tovább hajthatná felfele az árfolyamot – vélik a szakértők.
A KBC szerint a részvény esése miatt viszont a technikai kép egyre riasztóbb jeleket küld, hiszen a 3600 forintos támasz elesésével együtt az árfolyam az 50 és 200 napos mozgóátlagokat is könnyen maga mögött hagyta. Újabbnál újabb mélypontokra esik a papír a kedvező vállalati hírek ellenére, amit mindenképp érdemes figyelmeztető jelként kezelni.
„Bár az eladók kilétét nem ismerhetjük, a megbízások az elmúlt napokban jellemzően olyan brókercégektől érkeztek, melyek jelentős külföldi intézményi ügyfélkörrel bírnak” – emelik ki. Hozzáteszik, a befektetők számára talán emiatt is riasztó lehet látni, hogy miután az Aberdeen alapkezelő 20 százalék alá csökkentette részesedését a Richterben, az intézményi eladások nagy ütemben folytatódtak.
Mivel az Aberdeen által birtokolt Richter részvények jelentős (öt százalék körüli) hányada nincs a részvénykönyvbe jegyezve, nem tudhatjuk azt, hogy július ötödikét követően az Aberdeen folytatta-e az eladásokat. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy a nagytulajdonos tranzakciói tartják nyomás alatt az árfolyamot, arról csak akkor bizonyosodhatnánk meg, ha a 15 százalékos küszöb átlépésével ismét bejelentési kötelezettsége lenne az Aberdeennek – állapítja meg a KBC.
Még ha nem is az Aberdeen áll a megbízások hátterében, a meglehetősen koncentrált eladásokat érdemes komolyan venni. Az eladónak láthatóan sürgős a dolga, hiszen nem akarja megvárni az MSCI indexbe való visszakerülést, és a fundamentális lökést jelentő projektek beérését sem. A jó híreket inkább arra használja (vagy használják), hogy minél több Richter részvénytől megszabaduljanak – összegzik.
Előfordulhat, hogy az eladónak fundamentális oldalról vannak fenntartásai a Richter részvényeivel, de ennél talán nagyobb valószínűsége lehet, hogy valamilyen kényszer hatására értékesít (ahogy azt például az Egis esetében is láthattuk tavaly a Tradewinds nevű alap kiszállásakor).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.