BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A zsebpénzre utaznak

A gyerekek körében tomboló matricagyűjtési őrületet kihasználva a takarékszövetkezetek megpróbálják rávenni a gyerekeket, hogy az évi 32 milliárd forintra becsült zsebpénzüknek legalább egy részét náluk tegyék félre.

Míg évtizedekkel ezelőtt gyerekként bélyeget volt menő gyűjteni, úgy tűnik, napjainkban matricák és matricás album nélkül nem lehet teljes az élet. Egyes áruházláncok már évekkel ezelőtt meglátták az üzleti lehetőséget a matricák népszerűségében – no meg abban, hogy a szülők sok mindenre hajlandók, csak hogy a gyerekek békén hagyják őket –, és bizonyos összeg felett a vásárlásokat füzetbe ragasztható matricákkal jutalmazzák. A legújabb őrületet most a takarékszövetkezetek is meglovagolják, igaz, ők nem a költést, hanem éppen ellenkezőleg, a gyűjtést preferálják.

Az ötlet az egykori takarékbélyeg-szisztémára hasonlít, ami az ötvenes évektől a kilencvenes évekig lehetett gyűjteni a Tanulók Takarékpénztárán keresztül. Talán sokan emlékeznek még rá, hogy akkoriban az általános iskolákban lehetett megvásárolni és egy gyűjtőfüzetbe beragasztani a különböző címletű takarékbélyeget, amit aztán a helyi bankfiókban, takarékszövetkezetnél, vagy a postán lehetett beváltani.

A takarékbélyeg-gyűjtés és az iskolakezdésre időzített TakarékMatrica-program között ugyanakkor mindössze annyi az azonosság, hogy mindkettő a spórolást jutalmazza. A mostani verziónak azonban már alapfeltétele, hogy a szülő a – legalább 6 éves – gyerek számára egy úgynevezett Csemete számlát nyisson valamelyik TakarékPont fiókban. Amint ez megtörtént, a gyerek megkapja a még üres matricás albumot, majd minden, a számlára beérkezett 500 forintos befizetés után egy csomag matricát.

Az albumba 160 különféle matrica ragasztható be, egy csomagban öt található, így könnyen kiszámolható, hogy legalább 16 ezer forintot kell a számlán összegyűjteni ahhoz, hogy az album beteljen. Egy 2008-a felmérés kimutatta, hogy a 8-14 évesek havonta átlagosan 3300 forint zsebpénzt kapnak, közben egyre többeknek fizetnek a szülők a házimunkáért, és munkát is sokan vállalnak serdülőkorukban. Így a 8-14 éves korosztály átlagosan havi négyezer forint körüli összegből „gazdálkodik”, amiből egy-kétezer forintot szívesen félretesznek – mondja Marián Béla szociológus. A TakarékPont kutatása szerint azonban már az alsósok is rendszeresen kapnak zsebpénzt, vagyis némi további szülői, nagyszülői támogatással nem lehetetlen, hogy egy tanév alatt meglegyen az a 16 ezres befizetés és vele az összes matrica.

A TakarékPont felmérése egyébként alátámasztotta a mindennapi tapasztalatot: a megkérdezett gyerekek 81 százaléka állítása szerint a válaszadás pillanatában is éppen gyűjtött valamilyen matricát, képet, kártyát, vagyis a matricagyűjtéssel kombinált számlában van fantázia. Különösen, hogy a TakarékPont kutatása, valamint Marián Béla elemzése szerint évi mintegy 32 milliárd forintot gyűjtenek össze zsebpénzből a gyerekek. Az elképzelés életképességét az is alátámaszthatja, hogy a 10-14 évesek saját számlát és bankkártyát szeretnének, amit sok esetben meg is kapnak.

A pillanatnyilag az ország 23 takarékszövetkezetének 445 fiókjában elérhető TakarékMatrica programhoz 6 és 14 év közötti gyerekek csatlakozhatnak, ha a szülő számlát nyit a számukra. A számla havi díja 55 forint, és jelenleg akciósan egy készpénzfelvétel ingyenes róla. A számlához 7 éves kortól igényelhető bankkártya.

Az első albumba a 3500 gyerek megkérdezésével végzett kutatás nyomán a Fővárosi Állat- és Növénykert állatait ábrázoló matricákat lehet majd ragasztgatni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.