BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Faktoringgal csökkenthetők a késve fizetésből adódó kockázatok

Szigorúbb szabályok vonatkoznak július óta a fizetési határidőkre. A jogszabályváltozás fizetésekre gyakorolt hatását a GF Faktor Zrt. véleménye szerint még korai volna értékelni, azonban rámutat, hogy a hosszú fizetési határidőkből adódó költségek és kockázatok alternatív finanszírozási megoldások beiktatásával, így faktoring alkalmazásával csökkenthetők.

A német Grenke-csoporthoz tartozó GF Faktor Zrt. az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett arra, hogy július óta a Polgári Törvénykönyv a korábbinál szigorúbb feltételeket szab a fizetési határidőkre. Célja, hogy rövidítse az elhúzódó fizetéseket, valamint arra ösztönözze a cégeket, hogy időben teljesítsék a kötelezettségeiket. A nemfizetés és a késve fizetés ezermilliárd forintosos nagyságrendű problémát jelenthet ma Magyarországon - állítja a cég.

A közlemény szerint lényeges változást jelent július óta, hogy a számlafizetésre vonatkozó határidő legfeljebb 30-60 nap lehet, és csak abban az esetben lehetséges a hosszabb intervallum, ha a szerződés jellege ezt indokolja.

Fontos változás, miszerint a késve fizető fél kötelezhető arra, hogy legalább 40 eurós (körülbelül 12 ezer forint összegű) költségtérítést fizessen a partnernek behajtási összeg címén. Ez átalányösszeg, amely akkor is kiszabható, ha nem volt igazolható költsége a számlát kibocsátó cégnek. A júliusban életbe lépett módosítás értelmében a késedelmi kamat mértéke a jegybanki alapkamat plusz 8 százalékpontra emelkedett, a korábbi jegybanki alapkamat plusz 7 százalékponthoz képest.

A közlemény idézi Baltay Zsombort, a GF Faktor vezérigazgatóját, aki szerint az átlagos fizetési határidők a tavalyi 29-30 napról az idei év első felében 27 napra csökkentek, de az átlagos fizetési késedelem 20 napról 23 napra emelkedett, ez átlagosan 50 napos tényleges teljesítést jelent. A lánctartozások kialakulásában szerepet játszó késve fizetések rontják a cégek helyzetét - emelte ki.

Baltay Zsombor elmondta: a GF Faktor Zrt. - a német Grenke-csoport nemzetközi tapasztalatainak felhasználásával - a cégekre egyedileg alkalmazható megoldásokat dolgozott ki a likviditási problémák kezelésére. Hozzátette: a kibocsátott számlákat a faktortársaság azonnal előfinanszírozza az ügyfelének, ezáltal kedvezőbb likviditási helyzetbe hozva mind a szállítót, mind pedig a vevőt.

A Wolfgang Grenke által 1978-ban Baden-Badenben alapított Grenke-vállalatcsoport szolgáltatásai - bérlet, lízing, bank és faktoring - az egész európai piacon keresettek a középvállalatok körében. A Grenkeleasing AG Group részvényeit 1997-ben vezették be német tőzsdére. A cégcsoport 2011-ben 92,6 millió euró nettó árbevétel mellett 39,2 millió euró profitot könyvelt el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.