„A következő heteket még az amerikai költségvetési vita fejleményei fogják meghatározni, és bár kétségtelenül nagy hatása lenne a piacokra, ha rövid időn belül nem sikerülne egyezségre jutni, ennek esélye minimális. Így inkább egy akadálynak tekinthető, amit át kell ugrani. A leginkább politikai vitának tekinthető huzavona ellenére a gazdasági folyamatok ugyanakkor jó irányba haladnak, hiszen a legnagyobb gazdasági régiók mindegyikénél a javulás jelei tapasztalhatók. Az Európai Unió egyre biztosabban magához tér a recesszióból, az USA gazdasága stabil növekedést produkál, és Kínának is sikerült elkerülni az elmúlt évek növekedési boomja utáni mélyrepülést. Mindez azt jelenti, hogy egyértelműen kedvezőek a gazdasági fundamentumok, de egyúttal azt is előrevetíti, hogy egyre biztosabban közeledünk az eddigi gazdaságösztönzést támogató laza jegybanki politika végéhez” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Mivel fölmerült annak a lehetősége, hogy egy ideiglenes megállapodással novemberig kitolható a döntés az amerikai költségplafon megemeléséről, ezért addig a Fed részéről nem várható a likviditáscsökkentés bejelentése. Ezt követően azonban minden valószínűséggel sor kerül rá.
Dagály után jön az apály
Ne tévesszen meg tehát senkit az amerikai helyzet miatt előállt bizonytalanság, mivel a gazdaság alapjaiban javuló pályán van. Tény ugyan, hogy az amerikai költségvetési vita elhúzódása a befektetők bizalmát jelentősen rombolja, a gazdaság teljesítményére azonban nincs számottevő hatása. „Hozzá kell szokni a gondolathoz, hogy a jegybankok által eddig pénzzel elárasztott tőkepiacokon lassan elkezd apadni az olcsó pénz mennyisége. Ez azonban nem tekinthető rendkívülinek, éppen ellenkezőleg! Az eddig a jegybankok köldökzsinórján át táplált piacok most térnek vissza normális működési rendjükhöz, azaz egyre inkább a gazdaság tényleges állapota fogja meghatározni a tőkepiacok mozgását. Az átállás, bármennyire is természetes folyamatról van szó, feltehetően nem lesz teljesen zökkenőmentes. A likviditás csökkentése leginkább a kötvénypiacokon, illetve a feltörekvő piacokon fog jelentkezni, de előbb-utóbb továbbgyűrűzik a gazdaság minden szegmensére. A hullámot elindító Fed bejelentésre várhatóan még idén sor kerül, amit követően egy hektikus időszak várható a régi-új rend beálltáig. A következő időszakban ezért a kötvénypiacok helyett sokkal inkább a pénzpiaci befektetésekben érdemes gondolkodni” – javasolja a befektetési szakember.
Magyarország
Habár Magyarország GDP-arányos külső adóssága sokat csökkent az elmúlt években, még mindig igen magas, ezért a magyar gazdaság sebezhetősége továbbra is magas, tehát erősen rá vagyunk utalva a külföldi finanszírozásra, és ki vagyunk téve a nemzetközi befektetői hangulat ingadozásának – írja a K&H. A likviditáscsökkentés ezért a magyar eszközökre is hatással lesz. A nemzetközi szinten hamarosan szigorodó jegybanki politikával feltehetően az MNB sem fog tudni szembemenni, ami a kamatcsökkentési ciklus közelgő végét jelzi. Ezt erősíti az is, hogy az idei évben még halovány gazdasági bővüléshez képest jövőre szignifikánsabb növekedés várható, ami az inflációt is fölfele nyomja. A Fed döntésig azonban van még idő, így egy-két kamatcsökkentésre még sor kerülhet az év végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.