BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi vár a Fed pénznyomdája után? A világgal Magyarország sem mehet szembe

Izgalmasnak ígérkezik az év hátralevő része, hiszen az amerikai költségvetési huzavonát követően megkezdődhet a Fed likviditáscsökkentése. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a válság óta a jegybankok köldökzsinórján át táplált tőkepiacok visszatérhetnek a normál kerékvágásba, és újból a gazdaság fejlődése fogja meghatározni a piacok mozgását – vélte Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Másrészt viszont a likviditáscsökkenés negatív hatással lesz a kötvénypiacokra és a feltörekvő piacokra. A negyedik negyedévben ezért a kötvénypiacok helyett a pénzpiaci befektetéseket javasoljuk

„A következő heteket még az amerikai költségvetési vita fejleményei fogják meghatározni, és bár kétségtelenül nagy hatása lenne a piacokra, ha rövid időn belül nem sikerülne egyezségre jutni, ennek esélye minimális. Így inkább egy akadálynak tekinthető, amit át kell ugrani. A leginkább politikai vitának tekinthető huzavona ellenére a gazdasági folyamatok ugyanakkor jó irányba haladnak, hiszen a legnagyobb gazdasági régiók mindegyikénél a javulás jelei tapasztalhatók. Az Európai Unió egyre biztosabban magához tér a recesszióból, az USA gazdasága stabil növekedést produkál, és Kínának is sikerült elkerülni az elmúlt évek növekedési boomja utáni mélyrepülést. Mindez azt jelenti, hogy egyértelműen kedvezőek a gazdasági fundamentumok, de egyúttal azt is előrevetíti, hogy egyre biztosabban közeledünk az eddigi gazdaságösztönzést támogató laza jegybanki politika végéhez” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Mivel fölmerült annak a lehetősége, hogy egy ideiglenes megállapodással novemberig kitolható a döntés az amerikai költségplafon megemeléséről, ezért addig a Fed részéről nem várható a likviditáscsökkentés bejelentése. Ezt követően azonban minden valószínűséggel sor kerül rá.

Dagály után jön az apály

Ne tévesszen meg tehát senkit az amerikai helyzet miatt előállt bizonytalanság, mivel a gazdaság alapjaiban javuló pályán van. Tény ugyan, hogy az amerikai költségvetési vita elhúzódása a befektetők bizalmát jelentősen rombolja, a gazdaság teljesítményére azonban nincs számottevő hatása. „Hozzá kell szokni a gondolathoz, hogy a jegybankok által eddig pénzzel elárasztott tőkepiacokon lassan elkezd apadni az olcsó pénz mennyisége. Ez azonban nem tekinthető rendkívülinek, éppen ellenkezőleg! Az eddig a jegybankok köldökzsinórján át táplált piacok most térnek vissza normális működési rendjükhöz, azaz egyre inkább a gazdaság tényleges állapota fogja meghatározni a tőkepiacok mozgását. Az átállás, bármennyire is természetes folyamatról van szó, feltehetően nem lesz teljesen zökkenőmentes. A likviditás csökkentése leginkább a kötvénypiacokon, illetve a feltörekvő piacokon fog jelentkezni, de előbb-utóbb továbbgyűrűzik a gazdaság minden szegmensére. A hullámot elindító Fed bejelentésre várhatóan még idén sor kerül, amit követően egy hektikus időszak várható a régi-új rend beálltáig. A következő időszakban ezért a kötvénypiacok helyett sokkal inkább a pénzpiaci befektetésekben érdemes gondolkodni” – javasolja a befektetési szakember.

Magyarország

Habár Magyarország GDP-arányos külső adóssága sokat csökkent az elmúlt években, még mindig igen magas, ezért a magyar gazdaság sebezhetősége továbbra is magas, tehát erősen rá vagyunk utalva a külföldi finanszírozásra, és ki vagyunk téve a nemzetközi befektetői hangulat ingadozásának – írja a K&H. A likviditáscsökkentés ezért a magyar eszközökre is hatással lesz. A nemzetközi szinten hamarosan szigorodó jegybanki politikával feltehetően az MNB sem fog tudni szembemenni, ami a kamatcsökkentési ciklus közelgő végét jelzi. Ezt erősíti az is, hogy az idei évben még halovány gazdasági bővüléshez képest jövőre szignifikánsabb növekedés várható, ami az inflációt is fölfele nyomja. A Fed döntésig azonban van még idő, így egy-két kamatcsökkentésre még sor kerülhet az év végéig.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.