A szakember szerint sokszor előfordult, hogy volt kínálat, de nem abban a szektorban, amelyikben a kereslet jelentkezett. A kockázatkerülés is egyre inkább jellemző volt a bankokra.
A jegybank ilyenkor – ha az infláció engedi – az alapkamat csökkentésével próbálja olcsóbbá tenni a hitelezést. Az MNB ezt meg is tette, és a bankok át is engedik ezt a kedvezményt a cégeknek. A vállalkozások minden rétegéhez viszont nem jut el az olcsó hitel, ez világszerte így van, így mennyiségi lazításokkal is próbálnak a jegybankok élénkíteni. A nagybankokat továbbra is jellemzi a mérlegleépítés a vállalati hitelezésben is. Magyarországon továbbra is a nagybankok dominálják ennek ellenére a kihelyezéseket.
A kkv-szektor szerepe a gazdaságban fontos, 50 százalék fölött van a részaránya. A hitelszűke ezt a szektor fokozottan sújtja, hiszen kis méretük miatt alternatív finanszírozáshoz nehezen jutnak hozzá. Nagy szükség lenne a kisebb, közepesebb bankokra, mert a nagyon nem mindig képesek az egyes vállalkozások speciális igényeit kezelni.
A devizahitelezés is probléma a kkv-szektorban, de nem akkora gond persze, mint a lakáshiteleknél. A Növekedési Hitelprogram (NHP) első fázisában erre is volt egy megoldási program, de összességében erre a devizahitel-kiváltó kölcsönre kevesebb érdeklődés volt, mint az egyéb forinthitelekre – mondta Balog. Az NHP a hitelezési korlátokat próbálta oldani, úgy látják, mind a keresletet, mind a kínálatot sikerült fokozni. Ilyen hitel mellett más a megtérülése a beruházásoknak. Az első fázisban 701 milliárd forintot helyeztek ki, a szerződések száma megközelítette a 10 ezret.
Az NHP lendületet adott a vállalati hitelezésnek – mondta Balog. Azt várják, ez a bankok piaci alapú hitelezését is beindítja majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.