A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai az európai felzárkózó térség heti monetáris és makrofejleményeire visszatekintő elemzésükben úgy fogalmaztak: jóllehet továbbra is 3,00 százalékos MNB-alapkamatot várnak az idei év végére, "nincs azonban átléphetetlen vonal meghúzva" e kamatszint alatt, vagyis a magyar jegybank irányadó kamata jövőre e szint alá csökkenhet.
A ház szerint az MNB egész idei évi "üzemmódja" arra vall, hogy a jegybank fokozatosan addig csökkenti alapkamatát, amíg a piac engedi.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint önmagában további enyhítésre hajló alapállást tükröz az a tény, hogy a monetáris tanács által a hét eleji újabb 0,20 százalékpontos kamatcsökkentés után kiadott közlemény nyelvezete nem változott érdemben az előző havihoz képest, és a kommüniké hangvételéből az a következtetés vonható le, hogy "alacsony a korlát" a további kamatcsökkentések előtt.
Tekintettel arra, hogy az MNB-alapkamat most már a 3,00-3,50 százalékos "Matolcsy-sávban" - vagyis a Matolcsy György MNB-elnök által korábban jelzett 3,00-3,50 százalékos kamatsávon belül - van, nem lett volna meglepő az sem, ha az MNB valamivel óvatosabb üzenetet küld a piacoknak, utalva például arra, hogy már nincs messze a kamatmélypont. Az, hogy az MNB nem módosította a monetáris tanácsi közlemény tónusát, azt jelzi, hogy a jegybanknak nem okoz gondot a jelenlegi kondíciók kihasználása további kamatcsökkentésekre - vélekedtek a Morgan Stanley elemzői.
A ház londoni szakértői szerint ugyanakkor a magyar gazdaságba újonnan kikerülő hitelek zömét az MNB 2,50 százalékos továbbkölcsönzési kamattal meghirdetett növekedési hitelprogramja alapján folyósítják, ami gyengíti a monetáris politika transzmissziós funkcióját, bár azoknak a vállalatoknak, amelyek korábban változó kamatozású forinthitelt vettek fel, továbbra is előnyük származik az MNB-kamatcsökkentésekből.
A Morgan Stanley elemzői szerint a további inflációs pálya is várhatóan a monetáris enyhítés folytatásának kedvez. A cég jelenlegi előrejelzése az, hogy októberben 1,2 százalékra lassulhatott a tizenkét havi magyarországi infláció, novemberben a belépő bázishatások miatt valószínűleg 1,5 százalékra gyorsul vissza, decemberben azonban a tervezett közműdíj-csökkentés miatt jó eséllyel 1 százalék alá csökken.
E rövid távú inflációs profil alapján könnyű belátni, hogy miért a kamatcsökkentések kínálják "a legkisebb ellenállás irányát" az MNB számára - fogalmaznak pénteki elemzésükben a Morgan Stanley londoni elemzői.
A 3 százalék alatti MNB-kamatvégpont és az 1 százalék alatti decemberi magyarországi infláció már egyre több nagy citybeli ház előrejelzésében jelenik meg.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a felzárkózó térség inflációs folyamatairól befektetőknek e héten összeállított prognózisukban azt jósolták, hogy Magyarországon a közműdíjak csökkentése révén a szeptemberinél 0,8 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 0,6 százalékos lesz a tizenkét havi infláció 2013 végén.
A Goldman Sachs londoni szakértői is elismerték, hogy ez az előrejelzés messze elmarad a londoni konszenzusos átlagtól, amely 1,9 százalékos éves magyarországi inflációt valószínűsít az idei év végére.
Legutóbbi előrejelzésükben ugyanakkor a 4cast nevű londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég közgazdászai is azt jósolták, hogy a háztartási energiaárak újabb csökkentése az idei év végéig "jóval 1 százalék alá" viszi a tizenkét havi magyarországi inflációt.
A 4cast elemzőinek értékelése szerint ebben a környezetben nem lehet kizárni, hogy az MNB a 3,00 százalékos alapkamat elérése után is folytatja a kamatcsökkentéseket, ha a piaci szereplők kockázatvállalási hajlandósága tovább erősödik, és ha még későbbre tolódik az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) által folytatott mennyiségi enyhítési ciklus leépítésének kezdete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.