A brüsszeli testület és az Európai Központi Bank közös felmérése szerint minden harmadik uniós kis- és közepes vállalkozás (kkv) nem jutott hozzá teljes mértékben a remélt banki forrásokhoz. A cégek 13 százalékát teljes mértékben elutasították, 16 százalék pedig csak az igényeltnél kevesebb hitelt kapott - mutat rá Brüsszel azt is kiemelve, hogy a cégek két százaléka maga utasította el a bankok ajánlatát, mert elfogadhatatlannak tartotta a feltételeket.
A vállalkozások 7 százaléka úgy nyilatkozott, hogy úgysem kapna hitelt, ezért meg sem próbál kérni, a viszonylag fiatal, 2-5 éve működő vállalkozások esetében pedig ez az arány több mint másfélszer ekkora, 11 százalék.
Az Európai Bizottság összefüggést lát aközött, hogy mekkora a hitelkérelmek elutasítása, mekkora a vállalkozás és mennyi ideje működik. A 250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatok hitelkérelmének mindössze 3 százalékát dobták vissza a bankok, míg a 10 főnél kevesebbet alkalmazó kisvállalkozásoknál ez az arány 18 százalék, a két évnél rövidebb ideje működő cégeknél pedig 28 százalék.
A hitelezési nehézségek földrajzilag sem egyenletesen oszlanak el az Európai Unió tagállamaiban, a jelenleg alapos bankrendszerbeli átalakuláson áteső Cipruson a cégek 40 százaléka a legégetőbb problémaként nevezte meg a hitelhez jutás nehézségeit, Görögországban a cégek harmada, Spanyolországban valamivel kevesebb mint a negyede küzd ezzel a problémával. Ausztriában a vállalkozások mindössze 7 százaléka nevezte ezt a legsúlyosabb problémának. Ez az arány Németországban 8, Lengyelországban pedig 9 százalék. A legtöbb elutasított kkv-hitel, a kérelmek 31 százaléka Hollandiában és Görögországban volt.
A bizottság adatai szerint az elmúlt két évben folyósított hitelek fele nem haladta meg a 100 ezer eurót (mintegy 30 millió forint), a kkv-k hiteleinek túlnyomó többségét, 85 százalékát pedig bankok biztosították.
A bizottság arra is kitér, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési periódusban külön program, a COSME szolgálja majd a kkv-k versenyképességének és finanszírozásának elősegítését, elsősorban kezességvállalás által, garanciák nyújtása révén.
A brüsszeli testület és a frankfurti uniós jegybank 37 országban összesen 15 ezer cég véleményét kérte ki a 2013 áprilisa és szeptembere közötti időszakra vonatkozóan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.