A várakozásoknál jóval kedvezőbb amerikai beszerzési menedzser index (amelyre 2011 áprilisa óta nem volt példa, ráadásul a várt csökkenés helyett emelkedett a mutató) nagy mozgásokat indított el a piacon. Az amúgy is gyengélkedő arany jó nagyot esett a jó hírre, hiszen egy fellendülő világgazdaságban az arany defenzív szerepe leértékelődik. A dollár is erősödésnek indult, de egyelőre megállt ez a mozgás. Újra a 20 és 30 napos mozgóátlag között mozog az árfolyam, és nagy kérdés, hogy a 20 napost át tudja-e törni 1,35-nél, és meg tud-e indulni az 1,323-nál tartózkodó 200 napos mozgóátlag felé, írják az Erste elemzői.
A jó hír a részvénypiacokon is megtette hatását, hiszen a likviditásbőség hamarabbi visszavételére utal. Ugyanakkor a DAX index és az S&P500 továbbra is csúcs közelben tartózkodik. Továbbra is igaz az, hogy az indexek túlvettek, és korrekciós fázisban vannak, de ennek komoly árfolyam reakcióját egyelőre nem látjuk még. A BUX tegnap egy hulló csillagot produkált, amely nem túl jó a rövidtávú folytatás tekintetében.
USA:
- A csonka hét után emelkedéssel nyitották az első kereskedési napot a vezető tengerentúli indexek, de a jó makrogazdasági adat ellenére napközben irányt váltottak, és veszteségben fejezték be a kereskedést (Dow -0,48 százalék, Nasdaq -0,37 százalék, S&P500 -0,27 százalék).
- A Fekete Pénteken a legjobban fogyó termék a tengerentúli üzletekben az Apple legújabb táblagépe, az iPad Air volt, ennek ellenére a cég árfolyama 0,9 százalékos eséssel zárta a kereskedést.
- Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index novemberi értéke a várt csökkenés helyett 0,9 ponttal 57,3 pontra emelkedett, ami két és féléves csúcsot jelent. A konszenzus 55,5 pont volt.
- Az esti órákban novemberi gépjármű-értékesítési adatok jelennek meg a tengerentúlon, délután pedig az ISM New-Yorki index novemberi értéke, és IBD/TIPP gazdasági hangulat index érkezik.
- Igazán fontos makroadatok a hét második felében fognak megjelenni, holnap az ADP foglalkoztatottsági adatai, pénteken pedig a hivatalos foglalkoztatottsági adatok látnak napvilágot.
Európa:
- Korrekcióval telt a tegnapi kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,84 százalék, DAX -0,04 százalék, CAC40 -0,21 százalék).
- Vártnál jobb makroadatok is érkeztek tegnap délelőtt, az eurózónában a feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,6 pontot tett ki a várt 51,5 pont helyett, míg a német index 52,7 pont lett a várt 52,5 pont helyett.
Olaj, arany:
- A WTI 94 dollár fölé emelkedett ma reggel a kedvező amerikai és kínai makroadatoknak, illetve annak köszönhetően, hogy az USA készletek mintegy 700 ezer hordóval csökkentek a várakozások szerint. A csökkenés mintegy 11 heti emelkedés után következett be.
- Az arany kismértékben korrigált 1.225 dollárig, ami az elmúlt hetek jelentős csökkenése után jelent némi emelkedést. A spekulatív kereslet továbbra is gyenge, a vezető ETF-ek kiáramlásról számoltak be az elmúlt hetekben.
Devizák:
- Erőteljes forintgyengülés volt tegnap tapasztalható, aminek hatására 8 hónapos csúcsra gyengült a forint az euróval szemben. Az árfolyamjegyzés maximuma 304,4 volt és ma reggel is 303 fölött tartózkodik az árfolyam.
- Nagyot csökkent az EUR/USD értéke, ami 1,3594-ről 1,3542-re, a 20 és a 30 napos mozgóátlag közé esett. A dollár erősödéséhez hozzájárult a vártnál sokkal kedvezőbb ISM adat is.
Távol-Kelet:
- A Hang Seng 0,4 százalékot csökkent, miközben a Nikkei 0,6 százalékot, a Shanghai index pedig 0,7 százalékot emelkedett.
- A Nikkei emelkedését nagymértékben támogatta a gyengülő japán jen, aminek az árfolyama 103,3-nál is járt.
- A kínai statisztikai hivatal által publikált novemberi szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzserindex értéke az előző havi 56,3 pontról 56,0 pontra csökkent.
- Az ausztrál jegybank változatlanul, 2,5 százalékon hagyta az alapkamatot. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
- Hongkongból az első H7N9 típusú madárinfluenza által okozott emberi megbetegedésről számoltak be.
Határidős piacok:
- Az S&P és a Nasdaq enyhe pluszban, míg a Dow és az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- Törökország és Irak megállapodott az iraki olajexportról, így megnyílt az út a kurdisztáni olajexport előtt is. A hamarosan kiépülő, Kurdisztánon és Törökországon keresztül futó új vezeték napi 300-400 ezer hordó kapacitással rendelkezik. A MOL bízik abban, hogy az Akri-Bijeel mezőn kitermelt olajat könnyebb kőolajfajták keverésével exportálhatja ezen a vezetéken. A hír kedvező a MOL számára, de azonnali hatásra nem számítunk.
- December 12-én törlik az Egis részvényeket a terméklistáról, a papírokkal december 6-án lehet utoljára kereskedni. December 11-én érvénytelenítik azokat a részvényeket, melyeket nem ajánlottak fel a Servier-nek, és a kiszorítás során sem transzferáltak át a november 29-i határidőig a megadott számlára. Az érvénytelenített részvények helyett újakat bocsátanak ki. Az érvénytelenített papírokért járó 28.000 forintot egy későbbi időpontban fizetik majd ki.
- A Richter 347.800 darab saját részvényt adott át kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársainak. A cég tovább folytatta saját részvény vásárlásait, 173.900 darabot vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban, melyet bónusz programjához kíván felhasználni. A cég saját részvény állománya 2013. december 2-án 194.980 darab, csoportszinten pedig 300.480 darab.
- Az FHB bejelentette, hogy lezárult az a tranzakció, melynek során a bank részesedést vásárol a Díjbeszedő Holding egyes leányaiban. A teljes vételár 4,2 milliárd forint, melyből 3,4 milliárd forintot most fizet ki a bank, a fennmaradó összeget pedig 2015-2016-ban. Az FHB a Díjbeszedő Faktorház 51 százalékát, a DíjNet 75 százalékát, és a Díjbeszedő Informatika 50 százalékát veszi meg.
- A Barclays a korábbi alulsúlyozás helyett felülsúlyozásra javította az Axa ajánlását.
- A BNP Paribas ajánlását a korábbi vételről semlegesre vágta vissza a Nomura.
- A Daimler több németországi üzemében is egy hetesre csökkentette a téli leállást, amire a nagy kereslet kiszolgálásának érdekében van szükség. A hír pozitív, ugyanakkor már nyáron is hasonló lépést tettek a német autógyártók, amikor a nyári leállást rövidítették le.
- Az E.ON vezérigazgatója, aki egyben az Eurelectric, az európai villamosenergia-ipari szövetség elnöke is, szigorúbb szén-dioxid kvóta szabályozás és a széndioxid kibocsátás 2030-ig szóló 40 százalékos csökkentése mellett érvelt. A széndioxid kvóta árfolyama emelkedéssel reagált a hírre, ami pozitív a gáztüzelésű erőművet üzemeltetőknek, így például az E.ON-nak is, így mérsékelt árfolyam emelkedést tartunk elképzelhetőnek.
- A Siemens vezérigazgatója, Joe Kaeser tegnap a Müncheni Műszaki Egyetemen tartott előadásában azt mondta, hogy várakozásai szerint a következő 10 évben megduplázódhat a cégnél dolgozó szoftverfejlesztők száma, vagyis a jelenlegi 35.000-ről 70.000 ezerre nőhet. A cég első embere azt is mondta, hogy a Siemens tengeri szélerőművekhez köthető veszteségei annak köszönhetőek, hogy a partner cég nem rendelkezett megfelelő tapasztalattal a tengeri platformok építésében.
- A HSBC a korábbi felülsúlyozásról semlegesre rontotta a Thyssenkrupp ajánlását. A befektetési bank a döntést az alabamai üzem alacsony eladási árával, a brazil üzem értékesítésének sikertelenségével és az Outokumpu körüli bizonytalansággal indokolja. A Nomura is rontotta minősítését, a korábbi semleges besorolást alulsúlyozásra módosította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.