BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyereségessé váltak a bankok - Áthárították a tranzakciós illeték egy részét

Ha szerény mértékben is, de ismét nyereségessé vált a hazai bankszektor. A hitelállomány és a háztartási betétek mennyisége visszaesett, a jutalékeredményben látszik az áthárított tranzakciós illeték hatása.

Két veszteséges esztendő után tavaly ismét profitot kezdtek termelni a hitelintézetek: a bankok adózott eredménye 49,35 milliárd forint lett a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. A fióktelep formában működő hitelintézetek is nyereségessé váltak, a profitjuk megközelítette a 11,4 milliárd forintot. A takarékoknál viszont romlott a helyzet, a nyereségük 2012-es kevesebb mint ötödére, 1,6 milliárd forintra zsugorodott. Az összesen mintegy 62,3 milliárd forintnyi nyereséggel ugyanakkor a tulajdonosok továbbra sem lehetnek elégedettek, hiszen ez mindössze 2,1 százalékos sajáttőke-arányos megtérülést jelent.

Az adatokból az is kiderül, a tranzakciós illeték egy jó részét áthárították a bankok az ügyfeleikre. A részvénytársasági formában működő hitelintézeteknél a jutalékeredmény 124,4, a szövetkezeteknél 10,8, a fióktelepeknél 10 milliárd forinttal nőtt tavaly. A kamateredmények eközben a bankoknál minimális mértékben szintén nőttek, a takarékoknál és a fióktelepeknél viszont kétszámjegyű mértékben visszaestek. A céltartalékok egyedül a bankoknál nőttek tavaly, a hitelezési veszteségekre a részvénytársasági formában működő hitelintézetek 284,5 milliárd forintot tettek félre, 136 milliárddal többet, mint egy évvel korábban. A fióktelepek eközben a 2012-esnek a felét, a takarékok pedig alig a tizedét különítették el. A hitelintézeti szektor tőkésítettségével továbbra nincs gond. A bankok tőkemegfelelési mutatója rekord magasságban 17,42 százalékon állt az év végén, a szövetkezeteknél pedig 18 százalék fölött volt a ráta.

A jegybank közleménye szerint a hitelintézetek közül 131 lett nyereséges és 40 zárta veszteséggel az évet, utóbbiak adózás előtt 170,7 milliárd forintos mínuszt halmoztak fel. A nagybankok közül egyelőre még csak kevésről lehet tudni pontosan, hogy a veszteséges vagy a nyereséges csoportba tartozik, a K&H már közzétette, hogy tavaly 17,4 milliárd forintos profitot ért el adózás után. A külföldi tulajdonossal rendelkező bankok egy része nem kizárt, hogy megvárja ezzel anyabankja tőzsdei jelentését, az Erste és a CIB Bank esetében ezeket már a héten közzétehetik, több bank viszont valószínűleg csak márciusban vall majd színt a nyilvánosság előtt.

Méretüket nézve a részvénytársasági, a fióktelepként és a szövetkezeti formában működő hitelintézetek is zsugorodtak tavaly, a szektor összesített mérlegfőösszege nem érte el a 30 ezer milliárd forintot. A nettó hitelállomány a speciális piaci szereplők, vagyis MFB és az Exim adatait is figyelembe véve 16 ezer milliárd forint alatt maradt az év végén, a vállalkozói és a háztartási kölcsönök volumene is csökkent. A betétek mennyisége viszont a csökkenő kamatkörnyezet dacára is nőtt valamelyest, az év végén 14865,342 milliárd forint volt, ez egyébként kizárólag annak volt köszönhető, hogy a vállalati betétek gyarapodtak, a lakosság ilyen típusú megtakarításai ugyanis tíz százalékkal csökkentek tavaly.

Dupláztak a biztosítók
A biztosítók 26,6 milliárd forintos adózott eredményt értek el 2013-ban, ez több mint a duplája az egy évvel korábbinak. A biztosítástechnikai eredmény azonban csak az életágon lett pozitív, a nem életág veszteséges lett.

A díjbevétel az élet- és a nem életágon is nőtt, összesen pedig meghaladta a 800 milliárd forintot. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb) a bevétel stagnált. A nem életágon – ezen belül a kgfb-nél is – nőttek a kárkifizetések is. A biztosítók tőkeellátottsága javult tavaly, az év végén 200 százalékos volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.