Nem deviza, hanem vagyontárgy a bitcoin – legalábbis az amerikai adóhivatal (IRS) szerint, amely most adott ki állásfoglalást a virtuális pénznemmel kapcsolatban. Ennek lényege az, hogy az eddig mindenféle kontroll nélkül – egyetlen joghatóságnak sem alávetve – működő deviza létezését és használatát nem próbálja meg leállítani a hivatal, vagyis elismeri, hogy elszámolási egységként alkalmasak javak és szolgáltatások ellenértékének kiegyenlítésére, illetve értékőrző befektetési eszközként is működhetnek.
A „konvertibilis virtuális pénz” ez utóbbi, vagyis befektetési célú felhasználása emelhető ki az adóhivatal szerint, amely ezentúl arra kötelezi a bitcoinnal rendelkezőket, hogy úgy adózzanak utána, mint például részvényeik után. Néhány hete a japán adóhivatal adott ki hasonló állásfoglalást, míg Nagy-Britanniában úgy látják: devizáról van szó.
Ami az amerikai újítást illeti, a Marketwatch kiemeli: akárcsak az értékpapírok esetében, a bitcoinnál is éven belüli nyereséggel történő eladás esetén maximálisan 23,8 százalékos tőkejövedelem-adót kell megfizetni. A hosszabb távra szóló adó maximális mértéke 20 százalék, ami jóval alacsonyabb a szövetségi jövedelemadó 39,6 százalékos plafonjánál. Ráadásul aki a befektetési időszak alatt veszteséget szenvedett el az értékét igen gyorsan változtató bitcoin esetében, az csökkentheti a fizetendő adóját. Ez nem csak az árfolyammozgások miatt lehet érdekes, hanem azok számára is fontos, akik eddig csak panaszkodni tudtak, ha „elloptak tőlük” valamennyi bitcoint.
Akárcsak a részvényekkel történő tranzakciók esetében, a bitcoinnál is bejelentési kötelezettség terheli a tulajdonosokat – az adó kiszámításának a megszerzés és az eladás időpontjakor érvényes árfolyam lehet az alapja.
A szabályozást azonnali hatállyal vezette be az IRS, ám az vonatkozik a már eddig megszerzett bitcoinokra is. Több részletkérdés azonban még nem tisztázott. Ez adóelkerülést generálhat, ám a The New York Timesnak nyilatkozó elemzők mégis azt emelik ki: az IRS határozata komoly előrelépést jelent a bitcoin kifehérítésének irányában, ami nem csak az adózás miatt fontos, hanem azért is, mert a pénznem úgy híresült el, mint az online drogkereskedelem népszerű fizetőeszköze. A lap ugyanakkor úgy látja, az adózás csökkentheti a pénznem vonzerejét, ezzel pedig az árfolyamát is – az elméletileg véges számban elérhető bitcoin igen rövid idő alatt néhány centes árfolyamról ezer dollár fölé jutott, ma pedig hatszáz dollár körül mozog. A virtuális pénznem tavaly év végén érkezett a csúcsra, akkor egyre több cég jelentette be, hogy elfogadja fizetőeszközként, sőt, Kanadában elkezdte működését az első bankautomata is, amely bitcoint adott ki. Maga a pénz egy internetes pénztárcán (Bitcoin Wallett) keresztül létezik. A bitcoint egy magát Nakamoto Szatosinak nevező, mindmáig ismeretlen fejlesztője dolgozta ki még 2009-ben – néhány hete a Newsweek állította azt, hogy megtalálta az alapítót.
A rendszer egy bármilyen internetes csomópont (és központi bank, adóhatóság vagy felügyelet) nélküli hálózatban működő (peer-to-peer) megoldás. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciókat közvetlenül bonyolítják a boltok és a pénznemet használó vásárlók, kikerülve nem csak a járulékos költségeket, de az ellenőrzést is. A virtuális pénz mozgása elvben visszakövethetetlen, ezért van az, hogy a bitcoint sokan a kábítószerkereskedők nem hivatalos fizetőeszközeként tartják számon – és az sem véletlen, hogy már felkeltette az amerikai Kongresszus figyelmét is.
Saját „pénztárcát”, vagyis bitcoinszámlát bárki létrehozhat. Ehhez a felhasználónak „bányásznia” kell – vagy valamelyik bitcointőzsdén keresztül megvásárolni. A bányászat számítógépes kódok megfejtését jelenti. Ez a számítógépes művelet egyben a rendszer titkosítását is biztosítja. Ha valaki megfejt egy kódot, és így „kibányász” egy virtuális érmét, újabb kódot kell feltörniük a felhasználóknak. A rendszer annyiban zárt, hogy az algoritmus szerint összesen 21 millió érme bányászható ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.