Az elmúlt hét végére stabilizálódott a forint kurzusa, azonban a hét végi események miatt (az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása) globálisan ismét előtérbe került a kockázatkerülés. A menedéknek számító eszközök (dollár, svájci frank, arany) értéke így nőtt. A forint is komolyabb gyengüléssel nyitotta a hetet, s az euróval szembeni kurzus 312 fölé került. Bár rövid távon bizonytalanok a forint kilátásai, középtávon továbbra is lassú felértékelődésre számítunk, az erős külső egyensúlyi pozíciónknak köszönhetően.
A hét utolsó napján kisebb hozamcsökkenések látszottak az állampapírok másodpiacán. Ma likviditási DKJ aukció lesz, a felkínált mennyiség 60 milliárd forint lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A vártnál magasabb euróövezeti inflációs adat hatására gyengült a dollár, az EUR/USD árfolyam 1,3710-ről 1,3802-re ugrott. Az 1,38-as érték az elmúlt hónapokban erős ellenállásnak bizonyult és a szintet most sem sikerült áttörnie az árfolyamnak. Emelkedéssel indult a kereskedés pénteken az amerikai tőzsdéken, majd záráshoz közeledve megtorpantak az indexek és nagyot korrigáltak, de az S&P500 indexnek így is sikerült történelmi csúcson zárnia (Dow 0,3%, Nasdaq -0,25%, S&P500 0,25%). Pénteken emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0%, DAX 1,08%, CAC40 0,26%). Az olaj és az arany árfolyama is jelentősen emelkedett ma reggel az ukrán-orosz feszültségek kapcsán. Az arany árfolyama 1346 dollárra ugrott a befektetők félelmének emelkedésére, míg az olaj árfolyama 104,2 dollárig emelkedett, nagyrész a globális feszültségek kapcsán. A Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 1,5%-ot esett, míg a Shanghai index 0,9%-ot tudott emelkedni. A HSBC végleges február havi kínai PMI értéke 48,5 pont lett, ami bár elmarad a januári 49,5 pontos értéktől, de jobb, mint az előzetes 48,3 pont. A kínai statisztikai hivatal által publikált PMI index értéke 55,0 pontra emelkedett a szolgáltató szektorban. Indiában a beszerzési menedzserindex értéke 51,4 pontról 52,5 pontra emelkedett a HSBC felmérése szerint. Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A hétvégén kiéleződött az ukrajnai helyzet. Az orosz parlament engedélyezte hétvégén a katonai erő alkalmazását Ukrajnában, erre úgy reagált az ideiglenes ukrán elnök, hogy riadókészültséget rendelt el az ukrán haderőnél. A G7 vezetője elítélte hétvégén az oroszok beavatkozását, és közölte, hogy felfüggeszti a G8-ak Szocsiban megrendezésre kerülő csúcsértekezlet előkészületeit.
Az orosz jegybank 150 bázisponttal 7%-ra emelte az irányadó rátát. Az orosz rubel gyengül, a tőzsdeindex kb. 10%-os mínuszban áll, a kamatemelésnek rövidtávon nincsen igazán hatása.
A tavalyi negyedik negyedéves GDP adatot lefelé módosította az amerikai kereskedelmi tárca. A korábban jelzett 3,2% helyett mindössze 2,4%-kal nőtt a tengerentúli GDP, miközben a várakozás 2,5% volt. A módosítás a vártnál gyengébb fogyasztás miatt lehetett. A várakozásoknál jobb lett a chicagói beszerzési menedzser index, 0,2 ponttal 59,8 pontra emelkedett, míg a konszenzus 57 pont volt.
Pénteken publikálták az Eurózóna inflációs adatát, ami a várt 0,7% helyett 0,8% lett, amire erősödéssel reagált az euró, mivel a spekulációk szerint a kissé magasabb infláció is visszavetheti az EKB-t a monetáris lazításban.
Heti kitekintő:
USA: ma az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index, szerdán pedig a szolgáltató-szektor beszerzési menedzser indexének februári értékeit publikálják. Szintén szerdán teszik közzé az ADP munkapiaci jelentését februárra vonatkozóan, ami mintegy előfutára lesz a pénteki átfogó munkapiaci adatoknak. A konszenzus 150 ezer fős növekedést vár a foglalkoztatottak számában. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a gyári rendelésállomány januári adatait ismerhetjük meg. Pénteken kerül sor a februári átfogó munkapiaci adatok közzétételére. A piaci konszenzus szerint a mezőgazdasági szektoron kívül foglalkoztatottak száma 150 ezer fővel nőtt az év második hónapjában a januári 113 ezres bővülés után. A munkanélküliségi ráta pedig a januári 6,6%-on stagnálhatott. A hét pénteken a külkereskedelmi mérleg januári adatainak közzétételével zárul.
Euróövezet: kétségkívül az EKB ülése lesz a fókuszban csütörtökön. A bank közzéteszi gazdasági előrejelzéseit, s ennek fényében dönthenek később további monetáris enyhítéséről. Egyelőre a csütörtöki ülésen nem vár konkrét bejelentést a piac, később azonban sor kerülhet még kamatcsökkentésre, illetve eszközvásárlási programok bejelentésére. Ma a feldolgozóipari, szerdán pedig a szolgáltató-szektor-beli PMI indexek végleges februári adatait teszik közzé.
Magyarország: szerdán a tavalyi utolsó negyedéves GDP adatok részletes bontását, illetve az előzetes januári kiskereskedelmi forgalmi adatokat teszi közzé a KSH. Csütörtökön pedig az előzetes januári ipari termelési adatokat ismerhetjük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.