A forint jelentős gyengüléssel reagált a negatív nemzetközi hangulatra, Putyin fenyegetése nyomán ismét felerősödtek a félelmek az orosz-ukrán válság kapcsán. A hazai kötvénypiac azonban továbbra is jól tartja magát a tegnapi erős aukciót követően. Az ÁKK ugyanis 86 milliárd forintnyi kötvényt adott el, a korábbiaknál jelentősen alacsonyabb átlaghozamok mellett. A 10 éves kötvények 4,76%-on keltek el a két héttel ezelőtti 5,35%-kal szemben. Az 5 és 3 éves papírok esetén is nagy hozamesést lehetett látni, 3,77, illetve 3,52%-on adták el e kötvényeket.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a reggeli dollárerősödést délután egy korrekció követte, így a nyitó 1,3715-ös árfolyam hiába csökkent 1,365-ig, a délutáni korrekcióban a nyitó érték közelébe 1,371-ig emelkedett az EUR/USD árfolyama. Zuhanással indult a kereskedés a vezető tengerentúli piacokon, s bár a kereskedés második felében enyhült a negatív hangulat, így is nagy mínuszban zártak az indexek. Öt hete nem volt ilyen gyenge napjuk a piacoknak (Dow -1%, Nasdaq -0,77%, S&P500 -0,93%). Nagyot zuhantak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,55%, DAX -1,01%, CAC40 -1,25%). Ázsiában a Nikkei 1,6%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot zuhant. Bár csak ma jelennek meg Indiában a választás végső eredménye, azonban az eddigi számok azt mutatják, hogy az ellenzéki jelölt győzelmével zárult. A hírre az indiai részvényindex 3,6%-os emelkedéssel reagált, míg a rúpia jelentősen erősödött. A Kínába beáramló működő tőke (FDI) értéke 8,7 milliárd dollárra csökkent áprilisban, ami 3,4%-os évesített emelkedés, szemben a várt 1%-kal. Az árupiacon a WTI ma 101,8 dollárra ugrott, mivel tegnap Putyin elnök befenyegette az európai nagyhatalmakat, hogy amennyiben Ukrajna záros határidőn belül nem fizet, elzárják az Európa felé menő gázcsapokat. A geopolitikai feszültség éleződése a Brent árfolyamát feljebb hajtotta, de a WTI befektetők is inkább a vételi oldalon voltak. Az arany 1.300 dollár alá esett, annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb fedezeti alap pénzügyi befektető, a Paulson nem csökkentette kitettségét az egyik legnagyobb ETF-ben. Az ukrán feszültség is némi támaszt jelentett, illetve a tegnapi USA lassuló ipari termeléséről szóló adatok is segítették az arany stabilizációját.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban jobb lett a vártnál a friss munkanélküli segélykérelmek adata, a piac 320 ezerre számított, ezzel szemben 297 ezerre süllyedt a segélykérelemért folyamodók száma, ami hétéves mélypontnak felel meg. A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index az áprilisi 1,29 pontról 19 pontra ugrott májusban, ami pedig lényegesen jobb a 6 pontos elemzői konszenzusnál. A várt stagnálás helyett 0,6%-kal esett az áprilisi ipari termelés, a márciusi adatot viszont 0,7%-ról 0,9%-ra módosították. A Philadelphiai Fed index 1,2 ponttal 15,4 pontra süllyedt májusban, ami kedvezőbb, mint a várt 14 pont.
Az eurózónában 0,9%-kal bővült a GDP az egy évvel korábbi időszakhoz képest az első negyedévben, ami alacsonyabb a várt 1,1%-nál. A fogyasztói árak emelkedése a vártnak megfelelően 0,7%-os volt áprilisban éves alapon.
Varga Mihály tegnapi interjújában hangsúlyozta, hogy az alacsony infláció ugyan jó az embereknek, de a költségvetést 2,4%-os éves infláció mellett tervezték, a legfrisebb előrejelzéseik szerint viszont 0,8% körül alakulhat a fogyasztói áremelkedés. Varga szerint emiatt persze „főjjön a miniszter feje”, amivel arra utalhatott, hogy további intézkedésekre lehet szükség a költségvetési hiány 3% alatt tartása érdekében. Mi továbbra is tartjuk, hogy a maastrichti kritériumoknak megfelelő ESA-hiány jön ki idén, de ehhez megszorításokra lesz szükség. Várhatóan továbbra is inkább a bevételi és nem a kiadási oldalt érintő intézkedésre kell számítani, és valószínűbb, hogy a harmadik-negyedik negyedévben kerül erre sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.