Ennek hatására az euró nagyot esett a dollárral szemben, amely az EUR/HUF árfolyamon is meglátszott. Nevezetesen: a forint árfolyama stabil volt, pedig a meglepetés inflációs adat (46 évvel ezelőtt láthattunk utoljára negatív év/év inflációt) azt sugallja, hogy van tere még a kamatcsökkentésnek. Ezt a külpiaci folyamatok is alátámasztják, miközben a hazai GDP bővülés gyorsul, és egyelőre a költségvetési hiánnyal kapcsolatban sincs jelentős aggodalom. Pedig az utóbbi erősebb szezonalitást mutat, mint az elmúlt években.
A gyenge ZEW indexre átmenetileg megbicsaklott a DAX emelkedése, de aztán továbbra is a vevők uralták a piacot annak köszönhetően, hogy még valószínűbbé vált az EKB lazítás. A DAX index (10 pont híján) gyakorlatilag megérintette a korábbi csúcsot, ahonnan technikai értelemben korrekció kezdődött. Amennyiben a mai napon ez hasonló módon folytatódik, azaz oldalazással korrigálja ki az index a rövidtávú „túlvettséget”, akkor hamarosan újabb csúcsokat láthatunk a német piacon is.
Az amerikai piacon a Dow Jones megerősítette a tegnapelőtti kitörést, ugyanakkor az S&P500 egy félelemre okot adó doji gyertyát hagyott tegnap, amelyről azt gondoljuk, hogy csak ijesztgetés, és az emelkedés hamarosan folytatódhat. A BUX tegnap lefordult a 200 napos mozgóátlagról, de a mai napon újra ostrom alá veheti azt, azaz enyhe emelkedést várunk tőle.
USA:
- Oldalazással telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek a nap végéig nem találták az irányt, de a Dow Jones index és a S&P500 ismét történelmi csúcsot ütött (Dow 0,12%, Nasdaq
- 0,33%, S&P500 0,02%).
- A Dow Jones index tagjai eléggé felemás teljesítményt mutattak, a legjobban a Microsoft (+1%) teljesített, a leggyengébb instrumentum pedig a Cisco (-1,3%) volt.
- A kiskereskedelmi forgalom a várt 0,4% helyett 0,1%-kal bővült áprilisban havi alapon. Az autóértékesítések nélküli adat stagnált, miközben a piac 0,6%-os bővülésre számított.
Európa:
- Mérsékelt emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,31%, DAX 0,53%, CAC40 0,25%).
- A ZEW gazdasági hangulatindex Németországban az előző havi 43,2 pont után májusban 33,1 pontra esett vissza a várt 40 pont helyett, ez pedig 2013 januárja óta a legalacsonyabb érték.
- Eurózónás ipari termelési adatot publikálnak ma 11 órakor.
- 11:30-kor a Bank of England negyedéves inflációs jelentéséről tudhatunk meg részleteket.
Olaj, arany:
- A WTI ma 102 dollár felett volt annak köszönhetően, hogy a jelentések szerint 590 ezer hordóval csökkent a WTI készlet Cushingban. A szereplők továbbra is figyelik az ukrán eseményeket, bár ennek hatása eltörpül a készletváltozások mellett.
- Az arany 1,295 dolláron állt ma reggel, a befektetők itt elsősorban az USA gazdasági növekedését, a kínai fizikai aranykeresletet és az ukrán válság alakulását figyelik.
Devizák:
- 1,3757-ről 1,3704-ig csökkent az EUR/USD árfolyama a tegnapi kereskedésben. A dollárerősödés első hulláma 11 órakor, a ZEW index megjelenését követően kezdődött, majd később a 100 napos mozgóátlag 1,3741-es értékének eltörését követően a folyamat felgyorsult. Szintén a dollár erősödését támogatta, hogy a Wall Street Journal értesülései szerint a konzervatív Bundesbank is hajlandó támogatni az EKB lazító intézkedéseit.
- Kis mozgás volt tapasztalható az EUR/HUF jegyzésében, az árfolyam 303,4-ről 303,77-ig emelkedett, de továbbra sem tudott jelentősen elrugaszkodni a támaszszint közeléből.
Távol-Kelet:
- A Hang Seng 1,1%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,3%-ot esett.
Határidős piacok:
- Mind az európai, mind az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek:
A Banco Santander közel jár ahhoz, hogy eladja spanyol, mexikói és brazil letétkezelési üzletágát, melynek értéke 0,5 és 1 milliárd euró körül alakulhat. A hír kapcsán jelentősebb árfolyamhatásra nem számítunk.
Az amerikai értékesítési adatokat követően publikálták a globális értékesítési számokat is. A BMW csoport 4,3%-os évesített növekedést követően 162 ezer gépkocsit értékesített. A BMW márka 7,8%-kal 141 ezerre növekedett, míg a Mini 14,9%-os éves csökkenéssel 21 ezer gépkocsit adott el. Az év eleje óta 649 ezer gépkocsit értékesíttek, ami 7,5%-os emelkedés, míg év végéig 2 millió gépkocsit terveznek eladni.
A BNP Paribas megsértette az Iránra, Szudánra és egyéb országokra vonatkozó amerikai szankciókat, ezért komoly büntetést kell fizetnie. A megállapodás jövő hónapban kerülhet nyilvánosságra, a büntetés várhatóan nagyobb lesz mint 3,5 milliárd dollár.
Sajtóértesülések szerint az értékesítésre szánt spanyol ingatlanállomány (melynek könyv szerinti értéke 4,5 milliárd euró: 2,8 milliárdnyi nem teljesítő és 1,7 milliárd eurónyi jó hitel) vételára 2,5 és 3 milliárd euró körül lehet, vagyis a könyv szerinti érték 61%-án kerülhet értékesítésre, míg a Commerzbank 0,51-es könyv szerinti értéken forog. A portfolió értékesítése támogathatná a mérlegtisztítási folyamatot, így pozitívan hatna a vállalat értékeltségére, főleg, hogy egy kockázatos eszközt sikerülne magasabb értékeltségen eladnia, mint amin a cég teljes egésze forog.
A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes 14%-os növekedést tudott felmutatni, így 141 ezer gépkocsit értékesített, ezzel jelentősen felülmúlta az Audi (12%-os növekedés) és a BMW számait is. Az amerikai értékesítési adatokhoz hasonlóan globálisan is az E és az S osztály tudott komoly növekedést felmutatni. Előbbi 26%-kal, utóbbi pedig 60%-kal nőtt.
A Emirates légitársaság megvásárolhatja a Lufthansa-tól a világ vezető fedélzeti catering szolgáltatásokat nyújtó vállalatát, az LSG Sky Chefs nevű társaságot. Tárgyalásokról egyelőre nincsen szó, mert a társaságot még nem kívánja értékesíteni a Lufthansa, de az Emirates csoporthoz tartozó Dnata társaság azt nyilatkozta, hogy a Lufthansa vezetésében bekövetkező változás után reménykednek, hogy hamarosan eladó lesz az LSG Sky Chefs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.