A Növekedési Hitelprogramban résztvevő hitelintézetek közel 126 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást az MNB felé, ami 4188 ügylethez és 3384 vállalkozáshoz kapcsolódik április végéig a jegybank adatai szerint. Ebből a hitelintézetek idáig 98,3 milliárd forintot folyósítottak a programban résztvevő kis- és középvállalkozásoknak.
A leszerződött 126 milliárd forint közel 98 százaléka új hitel (a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet). Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 60 százalék, az új forgóeszközhiteleké 27 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké (továbbiakban EU-s hitel) 13 százalék.
A második pillérben, forint- és devizahitel-kiváltásra a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 82 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 18 százalék. A második pillérben folyósított hitelek közel 61 százaléka forinthitelek kiváltását, míg 39 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta. Az első pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos hitelmérete 24 millió forint, az új forgóeszközhiteleké 58 millió forint, míg az EU-s hiteleké 38 millió forint.
Az első pillérben az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 7 év, az új forgóeszközhiteleké 11 hónap, az EU-s hitelek esetében pedig 1,7 év, míg a második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására nyújtott hiteleké 7,8 év, a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 11 hónap.
A nagybankok közel fele-fele arányban nyújtanak új beruházási és forgóeszközhiteleket, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek közel 80 százaléka új beruházási hitel – írja az MNB. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok és a takarékszövetkezetek foglalkoznak a programban. Vállalatméret szerint tekintve megállapítható, hogy a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.
Az MNB szerint ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kereskedelem, javítás ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.