Az előbbi esetében jogos volt az árfolyamcsökkenés, hiszen mintegy 30 százalékos hígulás következik be a részvényszámban, de a nagy elemzőházak szerint ez nem ok a részvények eladására, sőt van aki szerint most kell venni. Mindenesetre a tavalyi második félévben több mint duplázó Commerzbank esetében a hír jó ok volt a további profitrealizálásra, aminek következtében a részvény a 200 napos mozgóátlagig esett, ahonnan újra emelkedésbe kapcsolhat az árfolyam.
A DAX tegnap leesett a 30 napos mozgóátlagig, ahonnan észak felé fordult. Ez a mozgás folytatódhat ma is. Ugyanakkor a tengerentúlon már kérdésesebb a rövidtávú további emelkedés.
A BUX napok óta felülteljesítő, ami elsősorban a magyar makrogazdasági helyzet egyre nyilvánvalóbb javulásának köszönhető. Ez a környezeti javulás egyelőre sem az eredményekben, sem az eredmény előrejelzésekben nem öltött testet, vagyis a piac előreszaladását láthatjuk. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy a helyzet kísértetiesen hasonlít a 2003-ban indult bika piacra (legalábbis ami a magyar oldalt illeti), akkor is a makro helyzet javult először (az átlagember számára nem túlságosan látható módon), majd a részvénypiac kapott erőre, és ezt követte az átlagember számára is érzékelhető javulás. A BUX esetében 19 000 pont környékén van az első komolyabb ellenállás. Ma a Richter segíti ennek közelítését, hiszen a társaság a latin- amerikai regionális expanzió egy újabb lépését jelentette be.
USA
- Jól indult a hét a tengerentúli börzéken. Az indexek nyitás után elindultak felfelé, és a jó hangulat a nap végéig kitartott (Dow 0,13%, Nasdaq 0,87%, S&P500 0,38%).
- Az Apple és a Google megállapodott, hogy pontot tesznek az összes peres ügyük végére, ennek köszönhetően 1,2%-os pluszban zárt az Apple.
- Nem jelent meg piacmozgató makrogazdasági adat tegnap, és a mai kereskedés is hírszegény lesz. Egy társaságot érdemes kiemelni, a Home Depot publikálja negyedéves számait.
Európa
- Nyugat-Európában eséssel indult a kereskedés, de még a délelőtti órákban irányt váltottak az indexek, és a kereskedés végéig kitartott a jó hangulat (FTSE100 -0,16%, DAX 0,315, CAC40 0,31%).
- Hamarosan kiderülhet, hogy mekkora összeget kell fizetnie a Credit Suisse-nek az amerikai ügyfelek adóelkerülését segítő szabálytalanságok miatt. A várakozások szerint a svájci társaságnak több mint 2 milliárd dollárt kell majd fizetnie.
- A spanyol jegybank közlése szerint február után márciusban is csökkent a bankok rossz hiteleinek állománya. A nem teljesítő állomány 13,38% volt, viszont a bankok hitelállománya 7,6%-kal volt kisebb, mint egy évvel korábban.
Olaj, arany
- A WTI 102,6 dollár volt ma reggel, a tegnapi emelkedés után tovább erősödött 4 heti maximumára. Az emelkedés hátterében az állt, hogy a cushingi készletek szintjében ismét csökkenést vár a piac. A becslések szerint 398,5 millió hordóra esik a készlet nagysága. Vlagyimir Putyin döntése, hogy visszavonja csapatait az ukrán határról, nem hatott érdemben az árfolyamra.
- Az arany kurzusára negatívan hatott az a jelentés, mely szerint a kínai aranytömb kereslet 18%-kal esett vissza az első negyedévben. Az ETF-ekben tárolt arany mennyisége is 2009 óta a legalacsonyabb szintre esett, ami mutatja, hogy a spekulatív kereslet tovább csökken a nemesfém iránt.
Devizák
- Az EUR/USD árfolyama nem változott a tegnapi kereskedés során, a devizapár árfolyama mindössze 1,3707-ről 1,3709-re mozdult el.
- A forint árfolyama kismértékben emelkedett az euróval szemben, az EUR/HUF értéke 304,9-ről 305,2-re emelkedett.
Távol-Kelet
- A Nikei 0,8%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 1,4%-ot emelkedett.
- Rendkívüli állapotot vezetett be Thaiföldön a hadsereg, miután fél éve tartanak a kormányellenes megmozdulások, és lemondott a kormány is, ugyanakkor a katonaság igyekezett leszögezni, hogy nem történt puccs.
Határidős piacok
- A főbb amerikai és európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- A Richter ma reggel jelentette be, hogy megállapodást írt alá a holland Andelam B.V.-vel, és megvásárolja a curaçaoi bejegyzésű kereskedelmi cég, a Mediplus 51%-os tulajdonrészét. A megállapodás értelmében a Richter a fennmaradó 49%-ot három éven belül kivásárolja. A Mediplus egy stabil piaci jelenléttel rendelkező, marketing tevékenységet végző vállalat, amely leányvállalatain keresztül számos latin-amerikai országban (Ecuador, Peru, Chile, Bolívia) értékesít. A közép-amerikai, valamint a karibi térség országaiban szintén forgalmaz gyógyszeripari készítményeket. A Richter már korábban is hangsúlyozta, hogy Dél-Amerika kiemelt fontosságú régió, ahol további terjeszkedést tervez, így a mostani bejelentés nem meglepő.
Banco Bilbao, Banco Santander: A spanyol jegybank adatai szerint a nem teljesítő hitelek (NPL) állománya márciusban is csökkent. A hó végén 13,38% volt az NPL ráta értéke, és a nem teljesítő hitelek állománya 195,24 milliárd euróról 192,77 milliárd euróra csökkent.
A Bayer a Merck felvásárlását követően 14,2 milliárd dolláros hitelprogramra készül, aminek nagyobb része egy 12,2 milliárd dolláros áthidaló hitel, ezen túlmenően pedig 2 milliárd értékben bocsátanak ki 4 éves kötvényeket. Meg nem erősített hírek szerint az 1 éves hitel kamata a LIBOR fölött 25 bázispont, míg a 4 éves kötvény LIBOR+50 bázispontos hozam mellett kerül kibocsátásra, ami meglehetősen alacsony költségű forrásnak számít, így nem okoz jelentős kamatterhet a vállalat számára.
Meg nem erősített sajtóhírek szerint a JPMorgan és a Lone Star tette a legmagasabb ajánlatot a Commerzbank spanyolországi, úgynevezett Octopus hitelállományára. A vételár egyelőre még nem ismert, így érdemi hatásra a Commerzbank árfolyamában nem számítunk.
A litván versenyfelügyelet jóváhagyta az E.ON gázrészlegének állami megvásárlását. Az E.ON 38,9%-os pakettjének megvásárlásával 100%-ra növekszik az állam részesedése a cégben. Bár a hír pozitív, de nincs jelentősebb árfolyamhatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.