A részvénybefektetők a szigorítást, míg a deviza befektetők a lazítás fenntartását látták meg benne. Ugyanakkor az ellentmondás nem jó, mert azt nem nagyon lehet kezelni. Egyébként meg kicsit növekedett a bizonytalanság, így a befektetők ott realizáltak profitot ahol tudtak. Az ipari termelés ugyan rossz lett, de az egy kevésbé figyelt, hónapról-hónapra erőteljesen fluktuáló adat. Ezért inkább egy korrekciónak tekintjük a tegnapi eseményeket.
A DAX nagyjából leesett egy rövidtávú támaszpontig, amely 9610 és 9630 pont között húzódik, így innen egy újabb emelkedés indulhat, amelynek során az indexnek már át kellene törni a korábbi csúcsot. Ha az index mélyébe nézünk azt látjuk, hogy a korábbi vezetők közül számos részvény hamarosan befejezi a korrekciót, például azzal, hogy megtörténik a 200 napos mozgóátlag tesztje.
A Dow Jones és az S&P500 a 30 napos mozgóátlagra esett tegnap, amelynek támaszként kellene szolgálnia, míg a Nasdaq esetében az árfolyam továbbra is a 20 és a 200 napos mozgóátlagok között, egy szűkülő csatornában pattog.
Az OTP esetében a várakozásoknál jobb eredményt láthattunk a ma közzétett első negyedéves számokban, amely a vártnál alacsonyabb adónak és céltartaléknak, illetve a piac által várt, de elmaradt több mint 4 milliárd forintos goodwill leírásnak köszönhető. Ez azt is jelenti, hogy a korábban megfigyelt folyamatokban nincs alapvető változás. Ennek ellenére a tegnap esést követően enyhe emelkedést várunk tőle, míg a BUX többi komponense várhatóan csökkenni fog a mai napon.
USA
- Zuhanással indult a kereskedés a vezető tengerentúli piacokon, és bár a kereskedés második felében enyhült a negatív hangulat, de az indexek így is nagy mínuszban zártak. Öt hete nem volt ilyen gyenge napjuk a piacoknak (Dow -1%, Nasdaq -0,77%, S&P500 -0,93%).
- A vártnál jobb lett a friss munkanélküli segélykérelmek adat, a piac 320 ezerre számított, ezzel szemben 297 ezerre süllyedt a segélykérelemért folyamodók száma, ami hétéves mélypontnak felel meg.
- A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index az áprilisi 1,29 pontról 19 pontra ugrott májusban, ami pedig lényegesen jobb a 6 pontos elemzői konszenzusnál.
- A várt stagnálás helyett 0,6%-kal esett az áprilisi ipari termelés az Egyesült Államokban, viszont a márciusi adatot 0,7%-ról 0,9%-ra módosították.
- A Philadelphiai Fed index 1,2 ponttal 15,4 pontra süllyedt májusban, ami kedvezőbb, mint a várt 14 pont.
- A kemény észak-amerikai tél nem tett jót a Wal-Mart profitjának, a cég gyorsjelentése gyengébb lett a vártnál. Az árbevétel 116,1 milliárd dollár helyett 114,96 milliárd dollár lett, a részvényenkénti profit pedig 5 centtel múlta alul az 1,1 dolláros várakozást. Ráadásul a folyó negyedévre vonatkozó előrejelzések is csalódást okoztak. A papírok 2,4%-ot veszítettek értékükből.
- A General Motors újabb 140 autót hívott vissza fékhibák kijavítása céljából, eddig már több mint 6 millió gépjárművet rendelt vissza a társaság. Ez az árfolyamnak sem tetszett, közel 1,7%-os mínuszban zárt a GM.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes értékét publikálják 15:55 kor a tengerentúlon, 14:30-kor pedig lakáspiaci adatok lesznek.
Európa
- Nagyot zuhantak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,55%, DAX -1,01%, CAC40 -1,25%).
- Az euró zónában 0,9%-kal bővült a GDP az egy évvel korábbi időszakhoz képest, ami alacsonyabb a várt 1,1%-nál.
- A fogyasztói árak emelkedése a vártnak megfelelően 0,7% volt áprilisban éves alapon.
- Folytatódik a hozamok csökkenése az európai államkötvényeknél, a német 10 éves hozam tavaly május óta nem látott szintre, 1,3%-ra süllyedt, míg a spanyol hozam soha nem látott mélypontra, 2,86%-ra esett.
Olaj, arany
- A WTI ma 101,8 dollárra ugrott, mivel tegnap Putin elnök befenyegette az európai nagyhatalmakat, hogy amennyiben Ukrajna záros határidőn belül nem fizet, elzárják az Európa felé menő gázcsapokat. A geopolitikai feszültség éleződése a Brent árfolyamát feljebb hajtotta, de a WTI befektetők is inkább a vételi oldalon voltak.
- Az arany 1300 dollár alá esett annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb fedezeti alap befektető, a Paulson nem csökkentette kitettségét az egyik legnagyobb ETF-ben. Az ukrán feszültség is némi támaszt jelentett, illetve az USA lassuló ipari termeléséről szóló tegnapi adatok is segítették az arany stabilizációját.
Devizák
- A forint árfolyama több feltörekvő devizával együtt meredeken gyengült az euróval szemben tegnap délután. Az EUR/HUF árfolyam a reggeli kedvező GDP adatra erősödéssel reagált, azonban délután a 200 napos mozgóátlag közeléből 306,4-ig, a 20 és a 30 napos mozgóátlag értékéig ugrott a devizapár jegyzése.
- A reggeli dollárerősödést délután egy korrekció követte, így a nyitó 1,3715-ös árfolyam hiába csökkent 1,365-ig, a délutáni korrekcióban a nyitó érték közelébe, 1,371-ig emelkedett az EUR/USD árfolyama.
Távol-Kelet
- A Nikkei 1,6%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot zuhant.
- Bár csak ma jelenik meg Indiában a választás végső eredménye, azonban az eddigi számok azt mutatják, hogy az ellenzéki jelölt nyereségével zárult. A hírre az indiai részvényindex 3,6%-os emelkedéssel reagált, míg a rúpia jelentősen erősödött.
- A Kínába beáramló működő tőke (FDI) értéke 8,7 milliárd dollárra csökkent áprilisban, ami 3,4%-os évesített emelkedés, szemben a várt 1%-kal.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- Az OTP 5,9 milliárdos adózott nyereségről számolt be, ami lényegesen jobb, mint a piaci várakozás, ami 5 milliárd körüli veszteség volt. Ennek fő oka, hogy a várttól 6%-kal alacsonyabb lett a céltartalék nagysága, míg az operatív eredmény 4%-kal múlta felül a várakozást, továbbá a várt ukrajnai goodwill leírás sem következett be. Az NPL ráta 21,2%-ra emelkedett elsősorban egy jelentős magyarországi projekthitel késedelmessé válása miatt, így az NPL csökkenő trendje sajnos nem folytatódott. Szintén ez a fő oka a fedezettség 83,9%-ra való csökkenésének. Ukrajna és Oroszország továbbra is veszteséges, és várhatóan az év egészét tekintve is veszteségesek maradnak, még akkor is, ha az ukrán-orosz válság hamar megoldódik. Románia és Szerbia eredménye nyereségbe fordult, míg Bulgária rekordösszegű eredményt ért el.
- Az FHB eredménye pozitívba fordult, elsősorban az alárendelt kölcsöntőke deviza újraértékeléseként, ami 1,2 milliárddal javította az eredményt. A nettó kamatmarzs 2,78%-ra tovább szélesedett, de további javulás már limitált lehet. Az NPL ráta az előző negyedévi 20,4%-ról 20,2%-ra csökkent. A Bázel III szerinti tőkemegfelelés 11,3%, míg a CET1 ráta 7,8%. Összességében a vártnál jobb lett a FHB eredménye, és a rossz időszak után a lassú javulás jelei láthatóak.
- Tegnap zárás után jelentett az ANY Biztonsági Nyomda. A cég eredménye 36,7%-kal 262 millió forintra ugrott a választási évnek és az exportnak (Románia, Bulgária) köszönhetően. A szavazólapok nyomtatása 450 millió forinttal növelte az árbevételt, ugyanakkor ez alacsony marzsú üzletág, így az eredményhez csak kisebb mértékben járult hozzá. Alapvetően jók lettek az ANY számai, ami a javuló működési környezetnek tudható be. Jó hír, hogy javult az árbevétel kockázati profilja. A cég mobil fizetési megoldáson dolgozik, a próbaüzem már egy éve sikeresen zajlik, a rendszer bevezetése idén őszre várható. Ezzel tovább nőhet a cég árbevétele és profitja. A jó eredmény hatására kedvező árfolyamreakcióra számítunk ma.
A BMW a globális autókereslet növekedésére számít az idén, ami összhangban áll a vállalat azon céljával, hogy rekord értékesítési darabszámmal zárja az évet. Az észak-amerikai és a kínai piacon a kereslet gyors bővülését tapasztalja a társaság, a céljai elérését a lassan éledező európai autópiac is támogathatja, erről tegnap az éves rendes közgyűlésén esett szó. Norbert Reithofer vezérigazgató szerint az idei év nagy növekedési potenciált tartogat az autógyártók számára. A prémiumgyártó 2014 végére már átlépheti a 2 milliós eladási darabszámot, amit eredetileg két évvel később tervezett elérni. A vezérigazgató előrejelzése szerint a 16 új és frissített modell segítheti a társaságot az adózás előtti profit szignifikáns növekedésben. A tegnapi közgyűlésen részvényenként 2,6 eurós osztalékot szavaztak meg a részvényesek, ami 4%-os bővülést jelent.
Az európai autóértékesítések 4,2%-kal emelkedtek áprilisban, ami összesen 1,13 millió darab eladott autót jelent. A BMW 0,5%, a Daimler eladások pedig 0,1%-kal emelkedtek. Az országok közül az Egyesült Királyságban 8,2%-os bővülést láthattunk, a németeknél pedig 3,6%-kal estek az értékesítések.
A Deutsche Bank bejelentette, hogy a Blackstone kockázati tőketársaság számára 1,73 milliárd dollár készpénzért értékesítette Las Vegas-i ingatlanbefektetését, a Cosmopolitan of Las Vegas hotelt, ami 6 éve veszteségesen működik. A bankcsoport már korábban jelezte, hogy a működéshez közvetlenül nem kapcsolódó befektetéseket értékesíteni szándékozik. A beruházáson meglehetősen nagy veszteséget szenvedett el a Deutsche Bank, hiszen az értékesítési ár elmarad a várt 2 milliárd dollártól, és a 3,9 milliárdos beruházási költséget is jócskán alulmúlja.
Az E.ON-hoz hasonlóan a Linde is a fölösleges szélenergiát szeretné hasznosítani, mégpedig úgy, hogy elektrolízis útján hidrogént állít elő. A kísérleti projekt beruházási költsége 17 millió euró, így az nem tekinthető jelentősnek. A technológia már régóta ismert, ugyanakkor ipari méretben nem jellemző a használata. A hírnek árfolyamhatása nincsen, ugyanakkor a példa rávilágít arra, hogy a megújuló energia előretörésének hatásaként egyre sürgetőbb probléma az energia tárolásának megoldása.
A dél-indiai Chennai városban található Nokia gyár 5000 alkalmazottja idő előtt nyugdíjba vonulhat a tegnap elfogadott tervezet szerint, miután a társaságnak nem sikerült pontot tennie a már egy ideje húzódó adózási vitára. A nyugdíjazás a vállalat alkalmazottainak háromnegyedét érintheti.
Unicredit: A Raiffeisen friss elemzése szerint 3-5 milliárd dolláros tőkeemelésre lehet szüksége az ukrán bankrendszernek a következő 12-18 hónapon belül, és a következő pár évben meglehetősen gyenge eredményre kell számítaniuk az ukrán bankoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.