A piacokra tekintve azt látjuk, hogy egy rövidtávú korrekció kellős közepén vagyunk, amely a mai napon remélhetőleg véget ér, legalábbis ami a fejlett piacokat illeti. A DAX pénteken leesett a 20 napos mozgóátlagig (9561 pont), ahonnan a mai napon elindulhat észak felé az árfolyam.
Az USA-ban pénteken vegyes makrogazdasági adatokat láthattunk. Jobb lakásépítési számok jöttek ki, a michigani fogyasztói bizalmi index viszont sokkal rosszabb lett a vártnál. Ennek ellenére a piac csinálta a maga dolgát. Az S&P500 index elindult a 30 napos mozgóátlagról fölfelé, de csak a 20 naposig jutott. Annak ellenére, hogy ez támaszként viselkedik, ma további emelkedésre számítunk.
A BUX pénteken elrugaszkodott a 200 napos mozgóátlagról fölfelé. Vagyis mintha egy komolyabb emelkedés előtt állnánk, amelyet az enyhén jobb vállalati eredmények is alátámasztani látszanak. Úgy tűnik, hogy valamiféle fordulat környékén vagyunk a tőzsdei cégek profitjának tekintetében, de ezt egyelőre még félve jelentjük ki. Mindenesetre a makrogazdasági fordulat remélhetőleg előbb vagy utóbb átgyűrűzik a tőzsdei cégekre is: Még akkor is, ha a 3,5 százalék jelentős része a gyenge bázisadatnak köszönhető. A BUX ellenállási szintjei 19.000 és 19 700 pont környékén vannak. A mai napon emelkedést várunk.
USA
- A csütörtöki záró értékük közelében oldalaztak a hét utolsó kereskedési napján a vezető tengerentúli mutatók, a záráshoz közeledve azonban meglódultak az árfolyamok, és pluszban fejezték be a napot (Dow 0,27%, Nasdaq 0,53%, S&P500 0,38%).
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi előzetes értéke 81,8 pontra süllyedt, ami gyengébb a várt 84,5 pontnál.
- Lakáspiaci adatokat is publikáltak pénteken, a megkezdett lakásépítések száma 1,072 millió darab volt áprilisban, ami jobb, mint a várt 980 ezer fő, és hatéves rekordnak felel meg. Ez pedig 13,2%-os bővülést jelent a 3,6%-os előrejelzés helyett.
- A kiadott építési engedélyek száma is meghaladta az elemzői becsléseket, 1,08 millió az áprilisi tényadat, a várt pedig 1,01 millió darab.
- A hét első kereskedési napján nem publikálnak fontos makrogazdasági adatot.
Európa
- Oldalazással telt a pénteki kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,22%, DAX -0,28%, CAC40 0,25%).
- Péntek éjjel az eddigi „Baa3”-ról két fokozattal „Baa2”-re javította a Moody’s Írország adósbesorolását.
Olaj, arany
- A WTI 102,3 dollárra emelkedett ma reggel, mivel a piacon erős spekuláció indult el, hogy Líbiában ismét romolhat a biztonsági helyzet. Egyelőre a kapacitások több mint fele még mindig áll az arab országban, és törékeny az egyensúly a helyi törzsek között, ami lehetővé teszi a termelés emelését. Az egyik volt ezredest a hétvégén puccs szervezésével vádolták meg, amelyet követően összecsapások voltak Tripoliban.
- Az arany kurzusa gyakorlatilag nem változott: az ukrán eseményeket ellensúlyozzák az USA és más vezető gazdaságokról szóló jó hírek. Emiatt egyensúly alakult ki a piacon, és az árak nem mozdultak el.
Devizák
- Hiába szárnyalt a 20 és a 30 napos mozgóátlag 306,2-es értékéig az EUR/HUF árfolyam, a mozgóátlagoknak sikerült megfogniuk a forint gyengülését, és a mozgóátlagokról jelentős korrekció következett, aminek során 304,5-es értékéig is csökkent az árfolyam, azonban a szint érintését követően ismét felfelé vette az irányt a kurzus, így 305,6-os EUR/HUF árfolyamon zártuk a múlt hetet.
- Tovább folytatódott a csökkenő trend az EUR/USD árfolyamában, ami 1,3710-ről 1,3694-ig mérséklődött. A következő jelentős szint, aminél érdemes lesz figyelni a csökkenő trend alakulását a 200 napos mozgóátlag lesz, ami jelenleg 1,3630-nál húzódik.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,3%-os, a Hang Seng 0,5%-os, a Shanghai index pedig 1,2%-os eséssel kezdte a hetet.
- Az indiai részvényindex tovább folytatta múlt heti emelkedését a választási eredményre, ami a várakozásoknak megfelelően a korábban ellenzékben lévő Bharatiya Janata Párt győzelmével zárult.
- A kínai részvények közül elsősorban az ingatlanfejlesztők teljesítettek gyengén, a hétvégén megjelent ingatlanadatok hatására, ugyanis 1,5 éves mélypontra esett azon városok száma, ahol hó/hó alapon emelkedtek az ingatlanárak. Áprilisban az új építésű lakások ára csak 44 városban emelkedett, míg egy hónappal korábban 56 városban volt emelkedés. A használt lakásárak pedig csak 35 településen emelkedtek tovább, ez márciusban még 42 város volt.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban volt, míg a DAX a negatív tartományban mozgott.
Vállalati hírek
- Pénteken zárás után tette közzé negyedéves eredményét a PannErgy. Az IFRS szerinti konszolidált eredmény nullszaldó feletti minimális pluszt mutatott, ami annak köszönhető, hogy a cég a vártnál több hőt értékesített. Az enyhe tél ellenére Miskolcon 207.445 GJ hőt értékesítettek, ami 30%-kal több, mint amire számítottunk. A költségek még mindig magasak, hiszen folyamatosan fejleszt a cég. Győrben hamarosan megkezdik a fúrást, az első eredmények pedig június végén várhatók. Az cégnek általában az első a legerősebb negyedéve, így elmondható, hogy a következő negyedévekben veszteség várható. A beruházási költségek is nyomást gyakoroltak az eredményre. Bár a PannErgy eredménye jobb lett a vártnál, érdemi árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP gyorsjelentést követő elemzői tájékoztatóján ismét Ukrajna és Oroszország volt a figyelem középpontjában. A bank korábbi becsléséhez képest most 10-20 milliárd forintnyi veszteségre számít Ukrajnában (az első negyedévben 7,5 milliárd forint volt a leány vesztesége). Ebben goodwill leírás nem szerepel. Oroszországban idén nem számít profitra a bank, melynek oka az eszközállomány romlása. Az OTP megerősítette, hogy sem Ukrajnából, sem Oroszországból nem kívánnak kivonulni.
- Patai Mihály interjút adott a Napi Gazdaságnak. A bankszövetség elnöke elmondta, hogy (i) a bankadót csökkenteni kell, bár erről jelenleg nem tárgyalnak a kormánnyal. (ii) a devizahiteles mentőcsomag kapcsán milliárdos nagyságrendű veszteségre számít a bankszektorban, és véleménye szerint a jelenlegi árfolyamgát rendszere is részét kell képezze a mentőcsomagnak. Az interjú alapvetően nem tartalmazott új információt, így árfolyamhatásra sem számítunk sem az OTP, sem az FHB esetében.
- Orbán Viktor egy interjúban megerősítette, hogy a kormány csak ősszel, a Kúria döntése után fog lépni a devizahitelek kapcsán.
A Deutsche Bank 8 milliárd eurós tőkeemelést jelentett be vasárnap. A tőkeemelés hatására 230 bázisponttal emelkedhet a CET1 tőkemegfelelés nagysága a jelenlegi 9,5%-os értékről. A 8 milliárdból 1,75 milliárd eurót már le is jegyeztek a katari uralkodócsaládnak, ami közel 60 millió darab részvényt és 29,2 eurós részvényenkénti árfolyamot jelent. További 6,3 milliárd euró értékben fog még új részvényeket kibocsátani a bankcsoport, ami körülbelül 300 millió darab részvény kibocsátását jelenti, így ez 25-30%- os diszkonttal valósulhat meg. Ezek alapján 28,3 euró környékéig eshetne az árfolyam, azonban az esés mértékét érdemben tompíthatja, hogy már korábban is spekuláltak a Deutsche Bank tőkeemeléséről, így ennek a ténye nem teljesen váratlan és a katari jegyzés árfolyama is inkább 29 euró körüli árfolyamot valószínűsít. A tőkeemelés június végén zárulhat le. A tőkeemelésen kívül a hosszú távú stratégiát is bemutatta a vállalat, a ROE-re vonatkozó terv, hogy 2015-ben 12% körül alakuljon a korrigált értéke, míg 2016-ban a korrigálatlan értéke legyen ugyanennyi. A költség/bevétel hányadosban 65%-os célt tűzött ki a társaság.
A Total marokkói leányvállalata elsődleges részvénykibocsátást tervez a casablancai értéktőzsdén, a hírek szerint a Zahid csoport 15%-os részesedés vásárlását tervezi. A részvénykibocsátásra a közeljövőben lehet számítani, de további részletek nincsenek. A Total több mint 270 töltőállomást üzemeltet Marokkóban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.