A DAX 9810 és 9820 között hagyott rést. A geopolitikai feszültségek, illetve bizonyos cégek körül egyre növekvő bizonytalanság (lassuló világgazdasági növekedési kilátások) nem kedveznek a további hegymenetnek. Ugyan még pozitív a technikai kép, de tartsuk nyitva a szemünket, mert az is elromolhat hamarosan.
USA
- Oldalazással telt a pénteki kereskedés a tengerentúlon, az indexek egész nap egy szűk sávban mozogtak, végül minimális emelkedéssel zárták a napot (Dow 0,25%, Nasdaq 0,31%, S&P500 0,31%).
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe jelent meg az Egyesült Államokban pénteken. A piac 83 pontra számított, ezzel szemben csak 81,2 pont lett az index, de a piac nem reagált negatívan az adatra.
- A termelői árak visszaestek a tengerentúlon, a piac 0,1%-os emelkedésre számított az áprilisi 0,6% után, ezzel szemben 0,2%-kal estek vissza az árak.
- Közel 7%-ot emelkedett az Intel, miután a chipgyártó megemelte az aktuális negyedévre vonatkozó árbevétel várakozását.
- Májusi ipari termelési adat és New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index érkezik ma délután a tengerentúlról.
Európa
- Rossz volt a hangulat pénteken a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,95%, DAX -0,26%, CAC40
- 0,25%).
- Egy fokozattal leminősítette Bulgáriát az S&P, így az ország a befektetésre ajánlott kategória aljára került.
- Az eurózónából májusi fogyasztói árindexet publikálnak.
Olaj, arany
- A WTI 107,4 dolláron állt, a piac leginkább az iraki eseményeket figyeli. Némi megnyugvást hozott, hogy az ISIS felkelői nem tudtak tovább közeledni Bagdad felé, így egyelőre nem fenyegetik az iraki termelés többségét adó déli olajmezőket.
- Az arany 1.285 dollárig nőtt. Az iraki krízis adta a legnagyobb lendületet az aranynak, mivel a befektetők aggódnak a polgárháború elmélyülése miatt.
Devizák
- A múlt hét a forint gyengüléséről szólt, de pénteken már egy szűk sávban mozgott az EUR/HUF kurzusa. Minimális erősödés után 306,3-nál zárta a kereskedést a hazai fizetőeszköz, amit a reggeli órákban már gyengülés követett. 307 fölé kapaszkodott a forint kurzusa az euróval szemben. A Kúria döntése előtt már nem várható nagyobb mozgás a forint piacán.
- Az EUR/USD árfolyama oldalazott a múlt hét második felében. Pénteken már nagyobb volatilitás mellett zajlott a kereskedés, de érdemi elmozdulásról nem beszélhetünk. Reggel enyhe emelkedés után 1,355-ig emelkedett az árfolyam.
Távol-Kelet
- Vegyes a kép az ázsiai börzéken (Nikkei -1,09% Hang Seng -0,06%, Shanghai 0,59%).
- A kínai piacokat segítheti, hogy a kínai elnök továbbra is elérhetőnek tartja a gazdaság idei 7,5%-os bővülését.
Határidős piacok
- Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: Számos devizahiteles kérdésben dönt ma a Kúria, 12.30-kor várható bejelentés.
- Az OTP 2014. június 12-én, 215,404 darab saját részvényt vásárolt, majd ugyanezen a napon javadalmazási politikája keretében 76.631 darab törzsrészvényt értékesített. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 3,805,891 darabra (1,36%) változott.
- A MOL sajnálja a Sanader perben hozott jogerős döntést, amely alapján a volt miniszterelnököt nyolc és fél év börtönre ítélték a MOL és a Hypo-Adria vesztegetési ügyek miatt. A horvát államelnök a hétvégén hazaárulónak titulálta a volt miniszterelnököt. A MOL-nak nehéz dolga lesz, ha meg akarja oldani az INA kérdést. Elhúzódó konfliktusra számítunk, ami továbbra is alacsonyan tarthatja a részvényárat.
- Magyar Telekom: Ma kell benyújtani a frekvencia pályázatokat.
- A Richter 2014. június 12-én és 13-án összesen 60.000 darab saját részvényt vásárolt. A társaság saját részvény állománya így 316.100 darab. A május végén adott megbízásból még 55.000 darab van hátra.
Lakshi Mittal, az ArcelorMittal vezérigazgatója interjút adott Kínában. Az autóipar számára készült acélüzem megnyitóján optimistán nyilatkozott, szerinte a következő 7-8 évben komoly kereslet lehet az autók iránt Kínában, az eladások 35 millióra is bővülhetnek. Tavaly közel 7%-kal bővült az acél iránti kereslet Kínában.
A francia Les Echos szerint a BNP Paribas már közel áll ahhoz, hogy megállapodjon a tengerentúli hatóságokkal, a büntetés 8-10 milliárd dollár között alakulhat.
A Tesla és a BMW vezetősége találkozott a héten, és az elektromos autózás szélesebb körű elterjedése volt a téma. A BMW egyelőre cáfolja, hogy a jövőben együttműködnének a Tesla-val, mert a német autógyártónak is megvannak a saját elektromos modelljei (i3, i8). A Tesla azonban partnereket keres, hogy az elektromos autók gyorsabban elterjedjenek. Jelenleg például a Deutsche Bahn-nal is együttműködik, a német autópályák mentén építenek ki gyorstöltő hálózatot. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója arról is beszélt, hogy a BMW-vel arról is megállapodhatnak, hogy a német autógyártó elektromos modelljei a Tesla gyorstöltő hálózatát használhatják a jövőben.
A Fiat vezérigazgatója megerősítette az idei évre vonatkozó pénzügyi terveit. Az európai piac veszteségeinek csökkenése a Maserati teljesítményétől függ, bár a rendelések egyelőre megegyeznek a várakozásokkal, 2018-ra már 75.000 eladást várnak az autómárkától. Európában az új Alfa modelltől várnak sokat, és további költségcsökkentésre már nem lehet számítani. Brazíliában valószínűleg tovább fogja növelni a piaci részesedését a Fiat, és a jövőben több társasággal is együttműködhetnek, például a Mitsubishi-vel is folyamatban vannak tárgyalások.
A Fiat igazgatótanácsa több mint 4 milliárd eurós kötvénykibocsátásról döntött, hogy a társaság finanszírozni tudja lejáró adósságait. A kötvényeket 2015 végéig bocsáthatják ki, a döntés nem meglepő a nemrég lezajlott Chrysler felvásárlás miatt.
A Nokia bejelentette, hogy Berlinben több mint 100 alkalmazottól válhat meg a közeljövőben. A társaság összesen 3.150 embert foglalkoztat Németországban. Pozitív hír a Nokia számára, hogy az InterDigital elveszítette a Nokia ellen indított szabadalmi per első körét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.