Alacsony szinten stabilizálódtak a hazai állampapír piaci hozamok, 4,39%-on kereskednek a tízéves papírokkal. A tegnapi aukció a szokott eredményeket hozta, az ÁKK hatalmas, közel 200 milliárd forintos kereslet mellett, csökkenő átlagozammal értékesítette a három hónapos diszkontpapírokat. A forint tegnap még tartotta az erejét az euróval szemben, azonban ma reggel az inflációs adatok tükrében gyengült, hiszen a vártnál alacsonyabb szám további jegybanki kamatcsökkentéseket sugall. Középtávon sem várunk komolyabb erősödést a jelenlegi szintekhez képest. Ugyan az ország kiváló külső egyensúlyi pozíciója és lényegesen kedvezőbb külső eladósodottsága a forint további erősödése mellett szólna, a folyamatosan csökkenő hazai hozamtöbblet és a további mérlegalkalmazkodás nyomás alatt tartja a hazai fizetőeszközt.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon ismét jelentős dollárgyengülést hozott a tegnapi kereskedés, melyet Oli Rehn szavai is támogattak, ugyanis egy brüsszeli konferencián arról beszélt, hogy az EKB továbbra is határozottan léphet fel az elhúzódó alacsony infláció veszélyével szemben, és javíthatja a monetáris transzmisszió működését. Az EUR/USD 1,359-ről 1,3545-ig csökkent a tegnapi kereskedésben. Lényegében az összes fontosabb index oldalazott a tengerentúlon. Az S&P500 értéke nem változott, a Nasdaq minimálisan, 0,04%-kal emelkedett, a Dow esetében még ennél is kisebb, mindössze 0,02% volt az emelkedés, de ez is elég volt az új csúcshoz. Európában a DAX 0,2%-ot, a CAC40 0,13%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben, míg a FTSE100 értéke nem változott. Ázsiában a Nikkei 0,3%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,2%-ot esett. Az árupiacon a WTI ma 104,4 dolláron állt, némileg elmaradva a tegnapi csúcsokhoz képest. A piac figyel az OPEC ülésére (a szervezet várhatóan nem változtat az olaj kínálatán), illetve a készletadatokra, amiben a piac 2 millió hordó csökkenésre számít 387,5 millió hordóra. Az arany 1.261 dollárra erősödött, főleg a fizikai kereslet lendült meg. Az aranyat húzta a platina és a palládium növekvő kereslete is, mivel ezek csúcsokat döntöttek. Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (S&P, Dow, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A januári 3,2%-os előrejelzésével szemben már csak 2,8%-os globális GDP növekedést vár a Világbank. Jelentős mértékű a növekedési várakozás visszafogása az Egyesült Államokban, ugyanis a korábbi 2,8% helyett már csak 2,1%-os növekedéssel kalkulálnak. A Világbank az Eurózóna esetében változatlanul 1,1%-os növekedéssel számol, de az orosz növekedési előrejelzést 2,2%-ról 0,5%-ra vágták, míg Ukrajna esetében 5%-kal csökkentették. A Világbank kismértékben lefelé módosította Kínára vonatkozó GDP előrejelzését. Az idei évre korábban várt 7,7%-os növekedés helyett már csak 7,6%-kal számolnak, míg a jövő évi kilátásokat változatlanul 7,5%-on hagyták, bár a „hard landing” lehetőségét továbbra is jelentős kockázatnak tekintik. Japán esetében 1,4%-ról 1,3%-ra fogta vissza előrejelzését a nemzetközi intézmény.
Legfrissebb elemzésében az idei évre vonatkozóan 2,4%-ra, 2015-re és 2016-ra pedig 2,5%-ra emelte meg Magyarországra vonatkozó GDP előrejelzését a Világbank. Korábban 2014-re 1,7%-ot, a következő évekre pedig 1,5%, illetve 2,7%-ot jósolt a szervezet.
A KSH közelménye szerint havi szinten 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak májusban, az éves infláció pedig az áprilisi -0,1%-os szinten maradt, szemben az általunk várt 0%-kal. Bár az eltérés nem jelentős, a továbbra is negatív tartományban tartózkodó éves fogyasztói árindex jól jelzi, hogy a 3 százalékos középtávú inflációs célhoz való felzárkózás a korábban gondoltnál jóval lassabban fog bekövetkezni. A szezonálisan maginfláció is alacsony szinten maradt, 2,5 százalékos volt májusban, jelezve az alapinflációs folyamatok visszafogottságát. Az elkövetkező hónapokban 0 százalék körüli, illetve kisebb mértékben 0 százalék fölé emelkedő éves inflációs indexeket várunk. A 12 hónapos index várhatóan csak az év utolsó hónapjaiban fogja elérni az 1 százalékot, a tavalyi alacsony bázisadatoknak köszönhetően. Az éves átlagos inflációs mutató is igen alacsony lesz, lehetséges, hogy a fél százalékot sem éri el az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.