Kissé gyengült pénteken a forint árfolyama, s az enyhe leértékelődés a mai nyitásban is folytatódni látszik. A forintnak nem tesz jót a geopolitikai feszültségek éleződése, az orosz-ukrán helyzet, illeve az Oroszország ellen készülő gazdasági szankciók. Az állampapírok másodpiacán a hét utolsó napján az ÁKK nem regisztrált érdemi elmozdulásokat a referenciaszintekben. A héten a diszkont aukciók lehetnek leginkább fókuszban.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD kereszt tovább folytatta az esést az orosz szankciók kilátásba helyezése miatt, ami több európai ország növekedési kilátásaira is negatívan hathat. A dollárerősödés a következő napokban kitarthat, és a kurzus elérheti az 1,34-es szintet. A tengerentúli tőzsdeindexek mérsékelt eséssel zárták napot (Dow-0,72%, Nasdaq -0,49%, S&P500 -0,5%). Európában a pénteki kereskedés során a mínuszoké volt a főszerep, ugyanis a FTSE 100 index 0,44%-ot, a DAX index 1,53%-ot, míg a CAC 40 index 1,82%-ot esett az egy nappal korábbi záróértékéhez képest. Ázsiában a Nikkei 0,41%-ot, a Hang Seng 0,98%-ot, a Shanghai index 2,15%-ot emelkedett a hét utolsó napján. A kínai index emelkedésében vastagon benne volt a júniusi ipari profit alakulásának adata, mely 17,9%-os növekedést mutatott a májusi 8,9%-os emelkedés után. Látva az értéket azt mondhatjuk, hogy a kormány növekedést támogató eszközei egyelőre működnek. Az árupiacon a WTI 102 dolláron körül mozgott ma reggel, kisebb mértékben gyengülve a pénteki árakhoz képest. A piac a héten megjelenő amerikai gazdasági adatokra spekulál. Az arany ára 1.304 dollárra nőtt. A fedezeti alapok hosszú idő után vásárlók voltak, mivel 3,1%-kal nőtt a pozíciók száma. A kínai fizikai aranykereslet viszont 19%-kal csökkent az év első felében. Vegyesen mozognak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a tartós cikkek rendelésállománya 0,7%-kal bővült júniusban havi alapon, ami kedvezőbb a 0,5%-os várakozásoknál.
Az Oroszországgal kapcsolatos konfliktusok erőteljesen rányomták a bélyeget a kereskedésre, és a következő napokban is fennmaradhat a befektetők pesszimizmusa. Az EU-s küldöttek pénteken megállapodtak a jogszabálytervezetben, ami szerint a pénzpiaci, a fegyverkezési és a high-tech termékekre vonatkozó korlátozások csak a jövőbeli szerződésekre vonatkoznak - az energiaszektort egyelőre nem bolygatják. Mindeközben a híres feketelistára (beutazási tilalom, vagyonbefagyasztás) újabb 15 személy és 18 vállalat került fel. A javaslatot már csak a tagállamok vezetőinek kell elfogadni, ami a hét folyamán meg is történhet.
Az EKB alelnöke, Vitor Constancio szerint az EKB által bevezetett intézkedések (kamatcsökkentés, negatív betéti ráta, LTRO) beéréséhez időt kell adni a piacnak.
Varga Mihály interjút adott a Világgazdaságnak. Ebben elmondta, hogy (i) nem számít bankcsődökre a devizahiteles mentőcsomag kapcsán mivel a bankok tőkeellátottsága jó. Azt is hozzátette, hogy a külföldi tulajdonosok kifejezték azon szándékukat, hogy nem hagyják el a magyar piacot. (ii) Azt is elmondta, hogy szeptember-október során jöhet az elszámolás, s csak utána lehet beszélni a forintosításról. Annak ütemezése pedig attól is függeni fog, hogy az MNB devizatartalékát az milyen mértékben érinti. (iii) Beszélt még a költségvetési zárolásokról és a növekedési kilátásokról is. Az utóbbi esetében optimista, amelyet a tavalyi 10 százalékos beruházás bővülésre alapoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.