A forintpiac ismét megbillent, tegnap délelőtt a DKJ aukció után, valamint a késő délutáni órákban jött nagyobb leértékelődés. Előbbit az újabb történelmi mélypontra eső hozamszintre (1,95% egy évre) lehet fogni, utóbbit pedig az ukrán-orosz határon lelőtt maláj gép okozta feszültségekkel
Nemzetközi helyzetkép:
Már-már kezdtünk megfeledkezni az ukrán-orosz konfliktusról, a tőzsdék új csúcsokat döntöttek közben, egyre kisebb lett a jelentősége a geopolitikai feszültségeknek. Tegnap azonban a világ figyelme ismét Ukrajnára irányult, hiszen késő délután, Kelet-Ukrajna felett lelőttek egy maláj polgári utasszállító gépet, azt még nem lehet tudni, hogy pontosan kihez köthető az akció. A nemzetközi piacok ismét kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak, estek a tőzsdék, folytatta az erősödést a dollár. A félelem indexként számon tartott VIX kicsivel több mint 32%-ot emelkedett, ami jól mutatja, hogy idegessé kezdenek válni a befektetők. A reggeli órákban 1,3511-ig leszúrt az EUR/USD árfolyam, azonban onnan visszahúzták 1,352-ig. A mai kereskedésben a befektetők valószínűleg a menedékeszközök irányába fognak fordulni, mint amilyen a dollár is, így valószínűleg ma még újra fog 1,351-ess szint közelébe járni az árfolyam. Csökkenést mutattak az amerikai tőzsdeindexek, a Dow Jones index 0,94%-kal, a Nasdaq 1,41%-kal, míg az S&P500 1,18%-kal került lejjebb a tegnapi kereskedés során. Az európai részvénypiacok is mínuszban zártak, a kereskedés legvégén indultak esésnek a piacok A FTSE index 0,68%-ot, a DAX index 1,07%-ot, míg a CAC 40 index 1,21%-ot veszített értékéből. A WTI kőolaj 103,6 dollárra ugrott, elsősorban a gázai szárazföldi bevonulás hírére, amire 2009 óta nem került sor. A várható Oroszország elleni szankciók szintén emelték a fekete arany árát a tegnapi légi balesetet követően. Az arany ára 1.313 dollárra ugrott, igaz előtte még 1.320 dollár felett is volt az árfolyam. Az emelkedés fő oka szintén a geopolitikai feszültségek. A piac a tegnapi pánik után egyébként kezd megnyugodni, így várakozásaink szerint továbbra is a fundamentumok, elsősorban az USA kereslete-kínálata, illetve a kínai fizikai aranyvásárlások határozzák meg a kereskedést a WTI és az arany esetében. A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot zuhant, miközben a Shanghai index 0,4%-kal tudott emelkedni. A Nasdaq kivételével minden határidős index a negatív tartományban volt ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az EKB Kormányzótanácsának tagja, Ardo Hansson szerint a központi bank nem áll készen arra, hogy eszközalapú értékpapírokat vegyen. A mennyiségi lazítás előkészítése folyamatban van, de véleménye szerint nem ez a legmegfelelőbb monetáris beavatkozási módszer per pillanat. Az ABS, tehát az eszköz fedezetű értékpapír vásárlások hatása sem egyik napról a másikra fog látszódni, de a megkezdett út egyik fontos állomása lesz.
A tegnap publikált júniusi euró zónás inflációs adatot elnézve még valóban nem indult be a pénzromlás. Az év/év alapú fogyasztói árindex 0,5% lett a végleges harmonizált számok szerint is. Az EKB előrejelzése szerint idén átlagosan 0,7%-os, míg jövőre 1,4%-os fogyasztói árindex-szel kell kalkulálnunk. Az alapkamat 0,15%-os értékéből persze még lehet tovább faragni, de technikailag már a padlón vagyunk.
Az amerikai munkaerő-piaci adatok és a Philadelphiai Fed feldolgozó ipari indexe is felülteljesítette a várakozásokat. Utóbbi 23,9 pontos értéke 7 ponttal sikeredett jobbra az új megrendelések számának növekedése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.