A forintpiac egyelőre megpihent, ám a devizahitelekkel kapcsolatban záporozó nyilatkozatok továbbra is nyomás alatt tartják a hazai devizát. Középtávon a rendkívül magas folyó fizetési mérleg segíti a forint stablitiását, kérdés azonban, hogy a piac hogyan reagál a devizahitelek leváltása nyomán jelentősen lecsökkenő MNB devizatartalékra. A kötvénypiacon tegnap korrekciót láthattunk, de alacsony likviditás jellemezte az állampapír kereskedést. A 10 éves kötvényekkel 4,39%-on kereskedtek. Ma az ÁKK 60 milliárd forint értékben hirdet 3 hónapos diszkontkincstárjegyet, a másodpiaci átlaghozam 2,23%.
Nemzetközi helyzetkép:
Továbbra sem voltak nagy mozgások a nemzetközi piacokon, a dollár viszont gyengülésnek indult a vártnál nagyobb amerikai lakásértékesítési adat nyomán. Az EUR/USD árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot és 1,3692-ig emelkedett az árfolyam. Ma reggel már inkább korrekciót látunk az euró/dollár keresztben. Nem volt túl izgalmas a tegnapi kereskedés a tengerentúli tőzsdéken, egyedül a Nasdaq tudott emelkedni, a többi index oldalazott a kereskedés végéig. A második negyedév egészében azonban jól sikerült, 2009 óta a második legerősebb negyedévet zárta az S&P500 index (Dow -0,15%, Nasdaq 0,23%, S&P500 -00,5%). Nyugat-Európában is oldalaztak a részvényindexek (FTSE100 -0,2%, DAX 0,18%, CAC40 0%), nem nagyon borzolta a piaci kedélyeket, hogy Petro Porosenko, ukrán elnök bejelentette, hogy véget ért a tíz nappal ezelőtt egyoldalúan meghirdetett tűzszünet, és az ukrán erők támadásba lendülnek. Kéthetes mélypontra esett tegnap WTI típusú kőolaj árfolyama, mivel a növekvő iraki feszültség elenére is zavartalanul folytatódhat az olajkitermelés. Az árfolyam tegnap leszúrt a 105 dolláros támasz alá a 30 napos mozgóátlagig (104,75 dollár), ahonnan visszapattant, és 105,5 dollárig emelkedett zárásra. Ha a tegnapi fordulós jelzés megerősítést nyer, akkor a 107,5 dolláros lokális csúcsig kapaszkodhat vissza az árfolyam. A dollár gyengülése az arany árfolyamát is magával húzta felfelé és véget ért a múlt hét óra tartó oldalazás, miután az árfolyam áttörte az 1.322 dolláros ellenállást. A kitörésből az 1.392 dolláros lokális csúcsot is elérheti a kurzus. Vegyes a kép az ázsiai tőzsdéken, a Nikkei 1,1%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot csökkent. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) minimális pluszban voltak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A függőben lévő lakásértékesítési adat lényegesen erősebb lett a várakozásoknál, a mutató 6,1%-kal emelkedett, miközben a piac 1,4%-os bővülésre számított. A Chicagoi feldolgozóipari beszerzési menedzser index a várt 63 pont helyett 62,6 pontra süllyedt júniusban
Az Európai Bizottság 3,3 milliárd eurós hitelkeretet kötött Bulgáriával a spekulatív támadás alá vett bankrendszer megsegítésére.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője tegnap úgy nyilatkozott, hogy az árfolyamváltozásból fakadó terheket a bankoknak és az ügyfeleknek közösen kell viselniük. Azt is elmondta, hogy a devizahitelek forintosítására a piaci árfolyamnál kedvezőbb árfolyamon kerülhet majd sor. A bejelentés azért volt meglepő, mert a Kúria korábban kimondta, hogy az árfolyamkockázat a devizaalapú hitelek alapvető jellemzőjének számít, s ezt így a hitelfelvevőnek kell viselni, amennyiben erről megfelelő tájékoztatást kapott. A tervezett átváltási árfolyam egyelőre nem ismert, ami megnehezíti a bankszektor potenciális veszteségeinek becslését. Egyelőre úgy tűnik, ez magasabb lesz a korábban gondolt 500 Mrd forintnál. Balog Ádám, jegybank alelnök 900 Mrd forintos becslése megfelelő indikációnak tűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.