Eközben az USA-ban új csúcsra szaladt az S&P500 index, de nem bírt megkapaszkodni a 2 000 pontos álomhatár fölött. Mivel a ferde tetőbe beütötte az index a fejét, ezért nem lepődnénk meg, hogyha rövidtávon letesztelné a 30 napos mozgóátlagot 1 961 pont környékén. Összességében jó jel, hogy komoly geopolitikai feszültségek (Ukrajna-Oroszország) ellenére az indexek tovább emelkedtek, sőt a DAX komoly ralit tudott felmutatni. Így egy rövid korrekció után további emelkedést várunk, annak ellenére, hogy egyre aggasztóbb hírek jönnek Ukrajna keleti határairól. Összességében itthon és Európában is csökkenést várunk a mai napon.
Nemzetközi hírek
USA
- A Dow és a Nasdaq index is 0,4%-ot, az S&P pedig 0,5%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben. Az S&P a történelem folyamán először járt 2.000 pont fölött, azonban nem bírta a magaslati levegőt és zárásra némileg a kiemelt jelentőségű érték alá esett és 1998 ponton zárta a kereskedést.
- Júliusban 412 ezer új lakást értékesítettek évesített alapon USA-ban. Ez elmarad az előző havi 422 ezertől és 14 ezerrel alulmúlja a 426 ezres piaci várakozást is.
- Az amerikai szolgáltatóipari beszerzésimendzser-index értéke 58,5 pontra esett vissza az előző havi 60,8 pontról és ezzel alulteljesítette az elemzői várakozásokat is, ami 59,5 pont volt.
- A felvásárlási hírre, miszerint a Burger King felvásárolja a kávé és fánk értékesítésére specializálódott Tim Hortons gyorsétteremláncot mindkét részvény árfolyama több mint 20%-ot emelkedett.
- Az Amazon 1 milliárd dollárért vásárolta meg a Twitch névre keresztelt on-line videójáték szolgáltató céget. A belsős források szerint ma jelenthetik be hivatalosan is az ügyletet.
- A Netflix új történelmi csúcsra emelkedett a tegnapi Emmy díjátadót megelőzően ugyanis 31 jelölést kapott és melyből végül 7-et sikerült díjra váltania.
- A délután folyamán érkező tartós cikkek megrendelés állománya mellett a fogyasztói bizalmi indexre és a Richmond-i Fed feldolgozóipari indexre lesz érdemes a mai napon figyelnünk.
Európa
- A londoni tőzsdét leszámítva emelkedtek az európai börzék tegnap. A FTSE 100 nulla körüli értéke mellett, a DAX index 1,83%-os, a CAC 40 pedig 2,10%-os pluszt könyvelt el.
- Kijev szerint orosz harcijárművek hatoltak be Donyeck megye déli részén. Moszkva cáfolta a vádakat, ugyanakkor közölte, hogy újabb segélyszllítmányt készül küldeni Kelet-Ukrajnába.
- Putyin ma találkozik Petro Porosenkoval Minszkben az orosz-fehérorosz-kazah vámunió fórumán. A helyzet tisztázására nagy valószínűséggel nem fog sor kerülni.
- Petro Porosenko, ukrán elnök a tegnapi napon feloszlatta az ukrán parlamentet és október 26-ra választást ír ki. Porosenko reméli, hogy a régi gárda nélkül (Yanukovich) zajlanak majd a választások és az új koalíció létfontosságú gazdasági és politikai reformokat hajt végre.
- Benyújtotta lemondását a francia kormány tegnap reggel, immáron másodszor 6 hónap leforgása alatt. A háttérben Arnaud Montebourg gazdasági miniszter bírálata állhatot. Szerinte a költségvetési fegyelem betartatása helyett a fogyasztás és a beruházások növelésére kellene a hangsúlyt fektetni. Manuel Valls miniszterelnök szerint ha Francoise Hollande köztársasági elnök szerint is ő a hibás, akkor távozik a posztjáról.
- A portugál Banco Espirito Santo újra a címlapokra került, miután egyes források szerint a bank 2014 első hat hónapjában 5 milliárd eurónyi hitelt folyosított panamai és európai cégeknek. A portugál pénzügyi felügyelet most ennek a helyességét vizsgálja, miután az árazás és a panamai kapcsolatok szemet szúrtak. A 40 évnél is hosszabb lejáratért cserébe 7%-os kamatot kaptak a kötvényből vásárlók.
Olaj, arany
- A hedge fundok harmadik alakalommal csökkenteték négy hét alatt az arany határidős és opciós vételekre vonatkozó pozícióikat. A kamatemelési várakozások és a folyamatos dollár erősödés láttán nem meglepő ez a lépés. A nemesfém árfolyama minimális esést könyvelt el tagnap. A ma reggeli kereskedésben azonban 0,5%-os pluszba lendült a jegyzés az ukrán-orosz harcok miatt.
- A WTI jegyzése 7 hónapos mélypont környékére esett, 93,53 dollárra. A Bloomberg felmérése szerint 1,8 millió hordóval 360,7 millió hordóra eshettek a készletek múlt héten.
Devizák
- Az EUR/USD árfolyama a tegnap reggeli órákban az 1,32-es lélektanilag is kiemelt jelentőségű szintig esett, azonban onnan a délutáni órákban már nem tudott elmozdulni, így a ma reggeli kereskedés felpörgését is az 1,32-es értékhez tapadva várja a devizapár. Amennyiben a szint letörésre kerülne, amire jelentős esély mutatkozik a következő napokban akkor a következő támaszszint majd csak 1,3116-nál fog húzódni.
- Visszafogott mozgás jellemezte a forint árfolyamát. Az EUR/HUF devizapár értéke lényegében szinten maradt. Ma kamatdöntő ülést tart a jegybank, azonban a MNB korábbi nyilatkozatai alapján nem valószínű a kamatváltoztatás és ezt támasztják alá az elemzői várakozások is. Így a tényleges kamatdöntés helyett ma nagyobb figyelem irányulhat a délután 3-kor publikált jegyzőkönyv tartalmára.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot esett.
- Ma reggelre ismét előtérbe kerültek a geopolitikai kockázatok, ami egy profitrealizálást váltott ki az ázsiai piacokon. Ehhez ráadásul viszonylag alacsony likviditás párosult például a japán piac esetében.
- Kínában 10 új vállalat részvényeit vezetik be a héten a tőzsdére, ami a már tőzsdén lévő papír esetében kisebb aggodalmat okoztak, hogy a tőke majd az új vállalatokhoz fog áramlani.
Határidős piacok
- A negatív oldalon állnak a határidős piacok a reggeli kereskedésben
Vállalati hírek
OTP, FHB: A határidőig 79 pénzintézet perelte be az államot az egyoldalú szerződésmódosításokkal kapcsolatban. Eddig négy bank ügye volt tárgyalva. Két kisebb bank vesztett, míg a másik két esetben további tárgyalások lesznek. Az OTP és az FHB is élt a lehetőséggel és szintén beperelte az államot. A bíróságnak 30 napja van a kerestek elbírálására, így eredmények szeptember végére várhatók. Az alapeset, amivel a piac számol, hogy a bankok elveszítik ezeket a pereket.
Gazdasági hírek
- Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank, a várakozásokkal összhangban a Monetáris Tanács 2,1 %-on szinten tarthatja az alapkamatot.
A BNP Paribas 80,47 lengyel zlotyis vételi ajánlatot tett a lengyel BGZ bankra, melynek 99%-os tulajdonosa a Rabobank. A jelenlegi felvásárlási ajánlat 15%-os prémiumot jelent a tegnapi árfolyamhoz képest. Az ajánlat keretében szeptember 12 és október 17 között lehet a részvényeket felajánlani megvételre. Bát a BGZ rendkívül illikvid a minimális közkézhányada miatt ma jelentős áremelkedés várható tőle.
A UBS a korábbi eladásról vételre javította az ArcelorMittal részvényeinek ajánlását.
Az indiai versenyfelügyelet 14 autógyártóra szabott ki összesen 420 millió dollárnyi büntetést a versenyszabályozás megszegése miatt. A teljes bírság több mint felét a Tata kapta, de bírságot kapott a Daimler, a BMW és a Fiat is, azonban a cégek méretéhez képest a bírság valószínűleg nem jelentős, így árfolyamhatással nem számolunk.
Az Adidas a nagy visszatérésen dolgozik. A foci nem minden címszóval vág bele legújabb kampányába a német sportszergyártó, hogy visszanyerje a befektetők bizalmát. Az idei évben elkönyvelt három profit warning után ez nem kis feladatnak ígérkezik. A társaság eredményére igencsak rányomta a bélyeget a negatív devizahatás, valamint a golf üzletág leszereplése, de sokan óriási baklövésnek tartják a Reebok 2006-os megvásárlását is. Az észak-amerikai értékesítések felfutása is akadozik annak ellenére, hogy az NBA exkluzív szponzorává lépett elő a cég. Herbert Hainer, a társaság vezetője szerint megújulásra van szükség, amit azzal kezdenek, hogy az orosz és a FÁK országaiban csupán 80 boltot nyitnak idén és jövőre, a tervezett 150 bolt helyett. Reklámokra 1,8 milliárd eurót fog költeni a vállalat, ami a valaha volt legnagyobb marketing büdzsé a cég történetében
- az idei foci vb ideje alatt csupán 130,5 millió dollárt költöttek ilyen célra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.