Rövid hazai piaci áttekintés:
Az itthoni szünnap ellenére gyengült tegnap a forint, az EUR/HUF kurzusa 314 fölé emelkedett. Az amerikai és brit monetáris szigorítással kapcsolatos várakozások és a dollár erősödése nem igazán tesznek jót a forint árfolyamának. Az állampapírok másodpiacán kedden jelentősebben csökkentek a referenciaszintek, a diszkont hozamok 2-10bp-al, a kötvényhozamok pedig 12-15bp-al kerültek lejjebb. Ma a kötvényaukciókra figyelhetnek leginkább a befektetők, a 3, az 5 és a 10 éves papírból a felkínált mennyiség összességében 53 Mrd forint lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyama 1,3320-as szintről 1,3260-ig esett. A dollár erősödése a várakozásoknál kedvezőbb munkaerő-piaci helyzetnek köszönhető, ami a Fed jegyzőkönyvben is megjelent. Ennek köszönhetően a tengerentúli részvényindexek egész nap emelkedést mutattak, egyedül a Nasdaq került negatív tartományba a zárást követően (Dow 0,35%, Nasdaq -0,03%, S&P500 0,27%). A nyugat-európai indexek enyhe esést mutattak. A DAX index 0,21%-kal, a FTSE 100 index 0,35%-kal, míg a CAC 40 index 0,32%-kal került az egy nappal korábbi záróára alá. Változatos képet mutattak az ázsiai indexek: a Nikkei 0,7%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index pedig 1,3%-ot zuhant. Érdemes kiemelni a Nikkei-t, ami 6 éves csúcsra emelkedett miután egy 8 napja tartó emelkedő sorozaton van túl. Az emelkedés okai között a jen gyengülése és az export bővülése (3,9% év/év) van.
Az árupiacon az olaj árfolyama 96,5 dollárról 93,5 dollárig zuhant, a további esést a 91,5 dolláros szint állíthatja meg. Az arany kurzusa további gyengülést mutatott, 1.291,5 dollárról 1.279,8 dollárig esett. Jelenleg az 1.280 dolláros támaszon stabilizálódik a kurzus.
A főbb amerikai határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq) a negatív, míg az európaiak (DAX) a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A Fed tegnap publikálta legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amely arról szólt, hogy a tengerentúli munkaerő-piaci helyzet sokat javult az elmúlt egy évben, és emiatt egyre közelebb lehet az első kamatemelés időpontja. A jegyzőkönyv publikálása után a vezető indexek átmenetileg csökkentek, majd folytatták az útjukat felfelé, a dollár pedig több hónapos csúcsra emelkedett az euróval szemben.
A tengerentúlon számos fontos makrogazdasági adatot publikálnak ma: érkeznek a szokásos heti segélykérelmek, ezenkívül feldolgozóipari beszerzési menedzser index, használtlakás értékesítések, és Philadelphiai Fed index is lesz. Az Euróövezetben a beszerzési menedzser indexek lesznek a legfontosabb adatok. Ma kezdődik a jegybankárok szokásos éves Jackson Hole-i konferenciája, pénteken lesznek a legfontosabb beszédek az eseményen.
Az orosz külügyi tárca tájékoztatása szerint a donyecki átkelőnél megkezdték a vámellenőrzését a 280 teherautóból álló konvoj 16 tagjának. Az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács szóvivője szerint a szállítmány indítását az is akadályozza, hogy a nemzetközi vöröskereszt képviselőinek nem sikerült garanciát szerezni a szemben álló felektől arról, hogy biztonságban haladhat át a konvoj a kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán pénzügyminiszter mindeközben arról próbálja meggyőzni az IMF illetékeseit, hogy a számukra folyósítandó segélycsomag harmadik és negyedik részletét egy összegben, még az év vége előtt utalják. A második 1,4 milliárd dolláros részlet augusztus végén esedékes, míg a harmadik és negyedik utalás értéke 2,2 milliárd dollárt tenne ki. Ukrajna idén 8 milliárd dollárnyi adósságot kellene hogy törlesszen, amiben az orosz gáztartozás közel 5,5 milliárd dolláros összege még benne sincs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.