A péntek délutáni feszült geopolitikai helyzet hatására a régiós devizák gyengültek az euróval szemben. A forint árfolyama is gyengült, ismét 314 fölé ugrott az euróval szemben, ma reggelre azonban már javulni látszik a hangulat. Az állampapírok másodpiacán gyakorlatialg mozdulatlanok maradtak a referenciaszintek a hét utolsó napján. A héten a csütörtöki kötvényaukciók lehetnek leginkább fókuszban.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama 1,3365-ről 1,3401-re emelkedett, ezzel a devizapár a 20 napos mozgóátlagot érte el. Optimista hangulatban kezdődött a pénteki kereskedés a tengerentúlon, de miután arról érkezett hír, hogy az orosz konvojra rálőttek, az árfolyamok esni kezdtek, majd záráshoz közeledve ismét javult a hangulat, így a Nasdaq indexnek sikerült mérsékelt pluszban zárnia a kereskedést (Dow -0,3%, Nasdaq 0,27%, S&P500 -0,01%). Jól indult a kereskedés a nyugat-európai börzéken, a piacok zárás előtt azonban összeomlottak arra a hírre, hogy az ukrán haderő rálőtt az orosz konvojra és részben meg is semmisítette azt. A legnagyobb esést a DAX index könyvelhette el (FTSE100 0,06%, DAX -1,43%, CAC40 -0,75%). A későbbiekben azonban ellentmondásos hírek jelentek meg, mert a moszkvai védelmi minisztérium tagadta, hogy orosz hadoszlop lépett volna Ukrajnába, így azt is tagadták, hogy az ukrán hadsereg ilyet semmisített volna meg. A Fehér Ház sem erősítette meg az értesüléseket, miszerint orosz katonai járművek lépték át Ukrajna területét. A hétvégén is zajlottak az események, a kelet-ukrajnai szakadárok vasárnap reggel lelőttek egy MiG 29-es vadászgépet. Ázsiában a Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,3%-ot esett. Júliusban a kínai FDI 17%-kal esett vissza, míg a várakozás mérsékelt, 0,8%-os növekedés volt. Bár az adat meglehetősen ingadozó, de ekkora mértékű kilengés ritkán fordul elő, ráadásul az első hét hónap adatai is enyhe visszaesést mutatnak. Az árupiacon a csütörtöki nagy zuhanás után pénteken látványosan emelkedni tudott az olaj árfolyama, 95,5 dollárról 97,2 dollárig ment a kurzus. A reggeli kereskedésben mérsékelt csökkenés után 96,6 dollárig esett a kurzus. A múlt hét nagy része oldalazással telt az arany piacán, pénteken azonban megérkeztek az eladók, és 1.313 dollárról 1.292 dollárig süllyedt a kurzus, majd a nap végére 1.304 dollárig korrigált vissza az árfolyam. Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mid a pozitív tartományban voltak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a júliusi 81,8 pontról 79,2 pontra süllyedt augusztusban az előzetes adatok szerint. Ilyen gyenge értéket tavaly novemberben láthattunk utoljára. A piac 82,5 pontra számított. A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index pedig 25,6 pontról 14,7 pontra zuhant vissza, ami szintén lényegesen rosszabb a piac által várt 20 pontnál. A júliusi ipari termelési adat viszont pozitív meglepetést hozott, a várt 0,3% helyett 0,4%-ra emelkedett, miközben a júliusi adatot 0,2%-ról 0,4%-ra korrigálták fel. A jó adat hátterében főként az autóipar 10,1%-os bővülése áll.
Az MNB legfrissebb adatai alapján a magyar államadósság a GDP 85,1%-án állt az idei első félév végén. A megugrás a tavaly év végi 79,2%-ról nem mondható meglepőnek, s nagy szerepet játszott benne a kormányzati tartalékok visszaépítése a többlet forint állampapír-kibocsátás révén. Az év második felében várhatóan már csökken a mutató.
Heti kitekintő:
USA: A piacnak elsősorban kedden érdemes figyelnie az Egyesült Államokra, ugyanis ekkor kerül publikálásra a júliusi inflációs adat. Továbbra sem várható magas érték, a konszenzus szerint 0,1% lesz az árszínvonal emelkedés. Szerdán a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvére, csütörtökön pedig a heti munkanélküli segélyt kérők számára, illetve a használt lakás értékesítések és a Leading Indicators kompozit makromutató júliusi adataira lehet érdemes figyelni.
Eurózóna: A hét eleje nem ígérkezik túl mozgalmasnak, sokkal inkább csütörtökön jelennek meg fontosabb adatok. Közlésre kerülnek a térség feldolgozóipari és szolgáltatói beszerzési menedzser indexei (PMI). Ezek értéke várhatóan 50 pont felett fog alakulni. A korábbi hónaphoz képest süllyedést várható, ami elsősorban az Eurózóna növekedésében történt stagnálás, illetve az orosz-ukrán konfliktus hatásának tudható be.
Magyarország: A korábbihoz képest jóval csendesebb hét következik. A csütörtöki kötvényaukcióra fog figyelni a piac. A 3 ,5, 10 éves kötvények mellett kamatswap aukció is lesz, amely a befektetők kamatkockázatát igyekszik csökkenteni. Várhatóan a jövő heti jegybanki kamatdöntés fog nagyobb érdeklődést kiváltani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.