Az orosz saga folytatódása átmenetileg háttérbe szorulhat, mivel egyes értesülések szerint Putyin és Porosenko telefonon keresztül tárgyal egymással. A hírt kedvezően fogadhatják a piacok. Ettől függetlenül a tagállamok péntekig dönthetnek az Oroszország elleni új szankciókról, ami az energia, a védelmi, a pénzügyi szektort és a kettős felhasználású cikkek forgalmát érintheti.
Nemzetközi hírek
USA
- Hullámvasútra kerültek a tengerentúli börzék, a nyitás után lejtmenet kezdődött és csak a nap második felében tértek magukhoz az indexek, az S&P indexnek így is sikerült napon belül új történelmi csúcsot ütnie, és 2.000 pont felett zárta a kereskedést (Dow -0,18%, Nasdaq 0,39%, S&P500 -0,07%).
- Az Apple 0,8%-os emelkedést követően 103,3 dolláron zárta a kereskedést, ami új történelmi csúcsot jelent. A társaság szeptember 9-én jelentheti be legújabb készülékét az iPhone 6-ot. A várakozások szerint két kijelző mérettel jelenik meg az okostelefon, és a pletykák szerint NFC chippel is fel lesz szerelve.
- A Tesla is új történelmi maximumra erősödött tegnap, az árfolyam 5,3%-os emelkedést követően 284,1 dolláron fejezte be a kereskedést. A papír azután lendült felfelé, hogy a Stifel Nicolaus egyik elemzője 400 dolláros célárral javasolta vételre a papírokat.
- Az ISM feldolgozóipari indexe a júliusi hároméves maximumról (57,1 pont) 59 pontra emelkedett, miközben a várakozások 57 pontról szóltak. Az új megrendelések 10 éve nem látott szintre emelkedtek, és a termelés mutató is komoly emelkedést mutatott.
- A Markit által közölt feldolgozóipari beszerzési menedzser index a júliusi 55,8 pontról 57,9 pontra emelkedett augusztusban, ami 2010 óta nem látott szintet jelent. Ez azonban még így is hajszálnyival elmarad a várakozásoktól.
- Az ISM New York index augusztusi értékét, és gépjármű értékesítési adatokat publikálnak ma a tengerentúlról.
Európa
- Gyorsan elfogyott a lendület az európai piacokból, és a nap végére a FTSE 100 és a CAC 40 index is visszakorrigált a tegnapi záróértékéhez. A DAX esetében 0,3%-os pluszt láthattunk.
- Eredménytelenül zárultak az orosz-ukrán tárgyalások. A harcok elhúzódása újabb összegekbe kerülhet az IMF-nek. Ezzel párhuzamosan a visszafizetési kockázat is növekszik, hiszen a korábban vállalt célkitűzések nem, vagy csak nagy áldozatok árán lennének teljesíthetőek. A következő, 2,7 milliárd dolláros IMF részlet december közepén érkezhet meg Ukrajna számára.
- Az új uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerint a tagállamok péntekig döntenek az Oroszország elleni új szankciókról. A következő négy terület lesz a fókuszban: energia, védelmi, pénzügyi szektor és a kettős felhasználású cikkek forgalma.
- Az EKB vezetője és a francia elnök egyetértenek abban, hogy Európát deflációs veszély fenyegeti. Az erős euró szintje most már nem torzítja a fogyasztói inflációt, ugyanakkor az energiaárak alacsony szintje és a várakozások csökkenése miatt továbbra sem kell számolni a mutató jelentős emelkedésével.
- A délelőtt folyamán euró zónás szolgáltatóipari menedzser index és kiskereskedelmi értékesítési adat is érkezik.
Olaj, arany
- A WTI 93,2 dollárra esett ma reggel, bár a kereskedés vége felé pozitív jelek jöttek, és elkezdett nőni az árfolyam. A WTI-re az amerikai készletek 1 millió hordóval történő csökkenése sem hatott igazán kedvezően. A líbiai kínálat napi 710 ezer hordóra nőtt, ami negatívan hatott.
- Az arany 1.270 dollár alá került. A kedvező USA gyári termelési adat, ami augusztusban az elmúlt három év legjobbja volt, lejjebb lökte az arany árfolyamát. A világgazdaságból alapvetően rossz adatok jönnek, kivéve az Egyesült Államokat, ahonnan viszont folyamatos pozitív meglepetések születnek.
Devizák
- Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke és Francois Hollande francia elnök is egyetértenek abban, hogy valósak az európai deflációs félelmek. Ezt részben a tegnapi termelői árindex is alátámasztatta, ugyanis hó/hó alapon 0,1%-os év/év alapon pedig 1,1%-os csökkenés volt tapasztalható. Az EUR/USD tegnap érintette az 1,311-es szintet, onnan azonban felfelé vette az irányt és 1,314-ig emelkedett.
- A forint mérsékelten gyengült az euróval szemben, és 315,4-ig emelkedett a devizapár árfolyama.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 1,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett.
- Hétfőn még a gyenge kínai termelői PMI adatok okoztak kisebb aggodalmat, ma viszont már örülnek a befektetők annak, hogy a szolgáltató szektorban nagyot ugrott a beszerzési menedzser index értéke. A HSBC közlése szerint 50 pontról 54,1 pontra, míg a kínai statisztikai hivatal adatai szerint 54,2 pontról 54,4 pontra emelkedett a PMI értéke. Mindkettő pozitív meglepetésnek tekinthető a termelőszektorban látott visszaesést követően.
- Kismértékben felülteljesítette az ausztrál gazdaság a második negyedévben a várakozásokat. A GDP év/év alapon 3,15-kal emelkedett, szemben a 3,0%-os várakozással.
- Abe Sinzo japán miniszterelnök ismertette kabinetjének új összetételét. A mostani személyi változtatásokkal igyekszik felrázni és még inkább piacbaráttá tenni kormányát. Új ipari és egészségügyi miniszter került kinevezésre, utóbbi posztra a nyugdíjalap a GPIF befektetési politikájának átalakítását előkészítő politikus került.
Határidős piacok
- Pozitív hangulat uralkodik mind az európai, mind az amerikai határidős piacon.
Vállalati hírek
- A Richter és a Palatin Technologies együttműködési és licenc megállapodást kötöttek a női szexuális diszfunkció (FSD) kezelésére szolgáló bremelanotide közös fejlesztésére és forgalomba hozatalára az EU területén és egyéb európai országokban. A megállapodás értelmében a Palatin mérföldkő kifizetésekre jogosult, melynek összege elérheti a 60 millió eurót is, és ezen felül royaltyra is jogosult, melynek mértéke a nettó árbevétel alsó kétszámjegyű tartománya. A szerződés megkötésekor 7,5 millió eurós mérföldkő kifizetést teljesít a Richter. Az idei negyedik negyedévben várhatóan megkezdődhet a fázis III klinikai vizsgálat. Véleményünk szerint a megállapodás pozitív, hiszen jól illeszkedik a Richter portfoliójába és egy réspiachoz férhet vele hozzá. Megítélésünk szerint mérsékelt árfolyam emelkedéssel reagálhat ma a Richter.
Az ArcelorMittal bejelentette, hogy még az idén 700 fővel bővíti a munkahelyek számát Franciaországban, ahol jelenleg kb. 20.000 alkalmazottja van a társaságnak, így 3,5%-kal nőhet az összlétszám. A társaság vezérigazgatója tegnap egy párizsi konferencián azt is elmondta, hogy a várakozásuk szerint 3-4%-kal bővülhet idén az európai acélkereslet. A cég első embere azonban azt is hozzátette, hogy a kereslet még így is 29%-kal alacsonyabb a 2008-as válság kirobbanása előtti csúcshoz képest.
A spanyol Banco Santander 1,5 milliárd eurónyi kockázatos kötvényállománytól szabadulna meg cserébe azért, hogy újabb kötvényeket bocsáthasson ki. A közlemény szerint a kibocsátandó 2,5 milliárd eurónyi, 7 éves lejáratú átváltható kötvényért cserébe 6,25%-os kamattal gazdagodnak a befektetők. Ha a társaság tőkemegfelelési mutatója 5,125% alá csökkenne, akkor a kötvények tőkévé konvertálódnának. Elnézve a jelenlegi 10,9%-os értéket, ez a veszély egyelőre nem fenyeget. Ez a konstrukció egy új kötvénypiaci szegmenst nyithat meg.
A német újautó-értékesítések augusztusban gyengén sikerültek, az előző évhez képest 0,4%-kal zuhantak az eladások. A Mercedes lett a leggyengébb 14,6%-os visszaeséssel, a BMW pedig 2,7%-ot zsugorodott.
A BNP Paribas megkapta a jóváhagyást a lengyel piaci felügyelettől a Rabobank helyi leányának megvételére. A döntés megfelelt a várakozásoknak, így már csak a 4,5 milliárd zlotyis összeg átutalása van hátra.
A HSBC megerősítette a Commerzbank részvényekre megfogalmazott felülteljesítő ajánlását. Megítélésük szerint az a tény, hogy a nem teljesítő eszközök aránya gyorsütemben apad, kevésbé toxikussá teszi a portfoliót. A kisebb kockázat pedig lényegesen magasabb értékeltséget jelenthet, mint a jelenlegi 0,5-ös árfolyam/tisztított könyv szerinti érték hányados. A spanyol és japán kereskedelmi célú ingatlanhitelek eladásával véleményük szerint nem maradt jelentősebb kockázatot hordozó eszköz a portfolióban.
Az Infineon még augusztus 20-án jelentette be, hogy felvásárolja az International Rectifier nevű társaságot, így a cég termékskálája a versenytársakénak a háromszorosára bővülhet a Bernstein elemzése szerint. A megállapodás abban segítheti a társaságot, hogy egyes termékek gyártásainak a hatékonysága akár 30%-ot is javuljon. A Bernstein szerint a következő 10 évben megnégyszereződhet a társaság profitja. Az Infineon besorolása felülteljesítő a Bernsteinnél, a célárfolyam pedig 10 euró (kb. 12%-os felértékelődési potenciál).
A Lufthansa és a japán ANA légitársaság mérlegeli annak lehetőségét, hogy egy közös vállalatot hozzanak létre a szigetország és Európa közötti légi teherszállításra. A hírnek nincs árfolyamhatása.
Az Unicredit 2 ajánlatot kapott az eladásra szánt nem teljesítő hitelállományára. A hasonló tranzakciók az elmúlt hónapokban jelentősen felpörögtek, és volumenük az idei évben körülbelül duplája lehet a tavalyinak. Néhány héttel ezelőtt például a Commerzbank adta el hajóhiteleinek egy részét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.