BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatéves mélyponton a magyar munkanélküliség

Korrigált a forint, az EUR/HUF kurzusa a korábbi sáv aljáig emelkedett. Ma reggel azonban ismét lefelé vette az irányt az árfolyam, a 200 napos mozgóátlag (307,9) a cél. Akár a közeljövőben is elérhető ez a szint - véli az Erste elemzése.

A forint sem úszta meg a kedvezőtlen nemzetközi hangulatot, 311 fölé emelkedett az árfolyam az euróval szemben. Nőtt ugyanis a feszültség a geopolitikai feszültségek miatt, Ukrajnában az Oroszország felé állított határzár, Szíriában az Iszlám Állam elleni bombázások borzolják a kedélyeket. A feltörekvő devizáknál is megfigyelhető volt a gyengülés, a forint az elmúlt két hétben továbbra is kimondottan jól teljesítőnek számít. A kötvénypiacon méretes hozamcsökkenés volt tegnap, 4,48%-on kereskednek a 10 éves papírokkal, ami 12 bázisponttal alacsonyabb az egy nappal korábbi szintnél. Az ÁKK tegnap 40 milliárd forint értékben adott el 12 hónapos diszkontkincstárjegyeket. A kereslet ugyan gyenge volt (57 milliárd forint), de az aukciós átlaghozam tovább csökkent, 1,63%-ra. Nagy érdeklődés övezte viszont a 2017/C jelű változó kamatozású kötvényeket, a tervezett 20 milliárd forinttal szemben, 30 milliárd forintnyi papírt adott el az adósságkezelő.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyama 22 hónapos mélypontjára jutott, miután Draghi arról beszélt, hogy készek további nem konvencionális eszközöket bevetni szükség esetén. A kurzus tegnap 1,27-nél is járt, végül pedig 1,275-ön zárt. A tengerentúlon is szakadtak a tőzsdék, ami részben Richard Fisher dallasi Fed elnök szavainak volt köszönhető, aki a Fed kamatemelését a piaci vártnál korábbra tette; véleménye szerint már tavasszal jöhet a monetáris szigorítás. A Dow index 1,54%-ot, az S&P 500 index 1,62%-ot, a Nasdaq pedig közel 2,5%-ot esett. Utóbbi esetén az Apple 3%-os esése (szoftverfrissítési hiba) mellett a Google és az Amazon 2,0% körüli mínusza is okolható. Európa sem maradhatott ki a negatív hangulatból, a brit jegybankelnök, Mark Carney szavai itt is megtették hatásukat. Szerinte az első kamatemelés időpontja kevésbé fontos, mint az a tudat, hogy szigorítani fognak. A FTSE 100 index 1,0%-kal, a DAX 1,57%-kal, míg a CAC 40 index 1,32%-kal került lejjebb az egy nappal korábbi záró értékéhez képest. Közben Putyin megtorló intézkedésekkel fenyegetőzik Ukrajnával szemben, ha az EU-val kötött kereskedelmi egyezmény bármely részét ratifikálják. A negatív befektetői hangulat az ázsiai piacokat is utolérte: Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot esett.
Az árupiacon az olaj WTI árfolyama 92,5 dolláron állt ma reggel, a tegnapi szint körül mozog a kurzus. Az arany ára viszont 1,225 dollárra nőtt ma reggel, miután tegnap jelentős árfolyamesést értek el a tőzsdék. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. Az amerikai indexek (Dow, S&P, Nasdaq) a pozitív tartományban voltak, míg a DAX mínuszban volt.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

A mai nap legfontosabb adatközlése a 14:30-kor megjelenő második negyedéves végleges amerikai GDP adat lesz. Az előrejelzések szerint az USA második negyedéves gazdasági növekedése az előzetes 4,2% helyett 4,6%-kal nőhetett (negyedév/negyedév, évesített). A kiemelkedő gazdasági bővülés részben az első negyedéves alacsony bázisnak köszönhető, amikor a rendkívüli hideg miatt nagyot esett a GDP.

Vlagyimir Putyin azzal fenyegetőzik, hogy azonnali megtorló intézkedéseket vezet be Ukrajnával szemben, ha az EU-val kötött kereskedelmi egyezmény bármely részét ratifikálják. Putyin számára a 15 hónapos életbelépési időszak arra szolgálhat, hogy tárgyalóasztalhoz ültesse az ukránokat.

A Bank of America elemzői szerint a Moody’s és a Fitch is ronthatja Oroszország adósbesorolását. A Standard & Poor’s már most is két fokozattal lejjebb tartja a rátát, aminek levágása esetén már befektetésre nem ajánlott kategóriába csúszna az ország.

A magyar munkanélküliségi ráta 7,6%-ra csökkent a június-augusztus periódusban, ami pontosan 6 éves mélypontot jelent. A közfoglalkoztatás továbbra is jelentősen csökkenti a rátát, ha a közmunkások hatása nélkül számolunk, akkor 9,9% lenne a mutató. A versenyszférában is erősen csökken ugyanakkor a munkanélküliség. A tavalyi év azonos időszakában ugyanis 9,9% volt még a főszám, míg a közfoglalkoztatottakat leszámítva 12,1%. A 2,3 százalékpontos csökkenés 90%-át tehát már nem a közmunka programok bővítése, hanem a piaci munkahelyek számának növekedése okozta. A foglalkoztatottak száma a teljes nemzetgazdaság 15-74 éves korosztályában 4,16 millió főre bővült, a tavalyi 3,98 millió főről. A foglalkoztatottsági ráta ezzel 54,8%-ra emelkedett, ami továbbra is alacsonynak számít, de már jelentős javulás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.