Még csütörtökön nagyot esett a DAX, amely pénteken zárva volt, ma pedig jöhet az emelkedés. Ez a nemzetközi hangulatnak köszönhető, na meg a túladottságnak. Amúgy nem nagyon kellene fordulni a jelenlegi szintről. Különben az egyéb vezető piacokon valamiféle fordulatot láttunk, de ez lehet, hogy csak a 30 napos mozgóátlagok visszatesztelésére elég (USA). Különben ez a DAX esetében 9 600 pont körül van. A mai napon itthon és a nemzetközi piacokon is emelkedésre számítunk.
Nemzetközi hírek
USA
- A vártnál jobb munkaerő piaci adat katalizátorként szolgált a tengerentúli indexeknek, így a piacoknak sikerült 1% feletti pluszban zárniuk a kereskedést (Dow 1,24%, Nasdaq 1,03%, S&P500 1,12%).
- A Caterpillar (-0,1%) kivételével a Dow Jones index valamennyi tagja a pozitív oldalon zárta a kereskedést a nap nyertese a Goldman Sachs (3%) és a JP Morgan voltak (2,5%).
- A Yahoo 0,2%-os részesedést szerezne a Snapchat-ben 20 millió dollárért cserébe a Wall Street Journal szerint. A Facebook közel egy éve 3 milliárd dollárt adott volna a komplett cégért, de végül nem lett semmi az ügyletből – később 19 milliárd dollárt fizetett Zuckerberg a Whatsappért.
- A Hewlett-Packard két részre szakadna a Wall Street Journal értesülései szerint. Az egyik részbe pakolná a PC és nyomtató üzletágát, míg a másik egység tartalmazná a vállalati divíziót és az IT szolgáltatásokat. A szétválás célja mögött a részlegek eladása is állhat, ugyanis piaci pletykák szerint a Wipro és az Infosys is érdeklődik az IT szolgáltatásokat tömörítő egységért, aminek értéke 28 milliárd dollár körül mozoghat. Amennyiben nagyobb dollár kötegekkel gyarapodik a cég, úgy egyre valószínűbbé válik, hogy az EMC által birtokolt felhő alapú szolgáltatásokat nyújtó VMWare céget bekebelezi a HP.
- A Google saját fejlesztésű mobil chat-es alkalmazással rohanná le a WhatsAppot. A tesztek a feltörekvő piacokon és Indiában kezdődhetnek meg a z Economics Times újságírója szerint.
- Pénteken rendkívül jó munkaerő piaci adatokat publikáltak a tengerentúlon. A munkanélküliségi ráta 5,9%-ra esett szeptemberben az előző havi 6,1%-ról. Ilyen jó adatra a válság előtt 2008 júliusában volt utoljára példa. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 248 ezerrel emelkedett a várt 215 ezer főve szemben.
Európa
- Kisütött a nap pénteken, az európai tőzsdéken és emelkedésbe kapcsolt a FTSE 100 index (+1,26%) és a CAC 40 index (+0,92%) is. A DAX index csupán azért maradt ki a buliból, mert a német piac zárva tartott.
- A Shell felfüggesztette együttműködését a Gazprommal. A két cég a világ egyik legnagyobb palaolaj lelőhelyének kitermelésén dolgozott együtt.
- A BHP Billiton több mint 25%-kal vágná vissza a vasérctermeléssel kapcsolatos költségeit, miután már 42%-kal esett a vasérc ára év eleje óta. Az éves kitermelést ezzel párhuzamosan a jelenlegi 225 millió tonnáról 290 millió tonnára emelné 2017-ig.
Olaj, arany
- Tovább folytatódott mindkét nyersanyag vesszőfutása. A WTI 89,8 dolláron volt ma reggel. A múlt heti eladási hullám folytatódott. Az USA termelése 1986 óta a legmagasabb szinten van, miközben a fedezeti alapok tovább vágták kitettségüket a fekete arany iránt. A hétvégén több elemzőház is negatív kilátásokat fogalmazott meg az olaj árával kapcsolatban. További érdekes fejlemény, hogy a WTI és a Brent ára közötti árkülönbség 2,36 dollárra süllyedt, ami 2009 óta a legkisebb érték.
- Az arany 1.190 dolláron volt ma reggel. A dollár erősödése és a közeledő kamatemelés továbbra is riasztólag hat az arany befektetőkre, amit a növekvő ázsiai fizikai vételek sem tudnak ellensúlyozni.
Devizák
- Az EUR/USD kereszt tovább folytatta az esést az 1,2610-es szintről az 1,2510-es szintekig a vártnál sokkal jobb amerikai munkaerő-piaci adatokra.
- A forint erősödési törekvéseit az euróval szemben a 308,7-es szint állította meg és irányította a 310,0- es szintek felé.
Távol-Kelet
- A Nikkei 1,5%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot emelkedett a mai kereskedésben. Shanghai továbbra is zárva tart.
- A Világbank a korábbi 7,6%-ról 7,4%-ra vágta az idei kínai GDP növekedési előrejelzését, ami továbbra is a kormányzati 7,5%-os növekedési cél körül alakul. A jövő évi előrejelzést pedig 7,5%-ról 7,2%-ra csökkentették. A távol-keletre vonatkozó várakozást 7,1%-ról 6,8%-ra csökkentették.
- Hongkongban enyhültek a tüntetések, ami pozitívan hatott a részvénypiacokra. A bankok többsége ma már újranyitott és ma már csak 7 bank tart zárva. A makaói kaszinótársaságok árfolyama is jelentősen emelkedett.
- A jen ismételten gyengült a dollárral szemben, így az USDJPY árfolyama már a 110-es értéket közelíti. A hétvégi tájfun hatására több ezer embert kellett evakuálni.
- A Samsung 15 milliárd dollár értékű chip gyárat épít Dél-Koreában. A mostani bővítés az okos telefonokhoz kötődik, és várhatóan 2017-ben kezdődik meg a bővítés.
Határidős piacok
- Határozott emelkedést mutatnak a határidős börzék a reggeli kerskedésben.
Vállalati hírek
- A Richter egyik fogamzásgátlójának, az Azalia-nak néhány sorozatát visszahívták a hatóságok az összetevők pontatlan adagolása miatt. A visszahívás jelentős pénzügyi hatással nem jár, megítélésünk szerint ennek nagyságrendje néhány millió forint lehet, ami marginális, de reputációs kockázatot okozhat. Árfolyamhatással nem számolunk.
- A PannErgy-nek jövőre 20%-kal olcsóbban kell a hőmennyiséget átadnia Miskolc városának. A hír negatív, főleg mivel egyedül a miskolci projekt termel cashflowt. A hírre pénteken 3%-ot esett a részvényárfolyam.
- Továbbra sem engedélyezte az INA felügyelőbizottsága a sisaki finomító bezárását, amit a MOL már régóta el szeretne érni. A megegyezéstől továbbra is távol állnak a felek, ugyanis a horvátok a döntés eltolásában, míg a MOL a finomító bezárásában érdekelt.
- A DIGI országos lefedettséggel rendelkező mobilszolgáltatóvá szeretne válni a frekvenciapályázaton elnyert sávok felhasználásával. Az új versenytárs megjelenése negatív lehet az MTEL-nek, ugyanakkor véleményünk szerint a DIGI csak limitált szolgáltatást nyújthat, ugyanis az elnyert frekvenciák nem tűnnek elégségesek az országos szintű magas színvonalú szolgáltatás biztosításához.
Gazdasági hírek
- Áder János köztársasági elnök aláírta a bankok elszámoltatásáról szóló törvényt, ami tartalmazza az egyoldalú kamatemelések és a devizaárfolyam spread elszámolásának módját. A hír annak ellenére várható volt, hogy korábban a Bankszövetség kérte a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvényt.
- Ma van az első kereskedési nap T+2-es elszámolással a korábban alkalmazott T+3 elszámolási rend helyett. Így a pénteki és a mai tranzakciók is szerdán kerülnek elszámolásra.
A TomTom és a Daimler megállapodást írt alá mely szerint a Smart gépkocsikat TomTom navigációval fogják szerelni. Az európai piac esetében már 2014-ben, míg az amerikai és ázsiai piac esetében 2015-től jönnek a navigációs rendszerrel szerelt modellek. A megállapodás hírét semlegesnek ítéljük meg.
A Daimler és a Renault Nissan között tovább folytatódik az együttműködés. Az eredeti közös projektek száma megnégyszereződött és ezzel 12-re emelkedett. Az együttműködés az új Renault Twingo-ra és a Smart fortwo illetve forfour modellekre terjed ki.
A Simens szerint az energia üzletágban a következő 2-3 évben csökkenhetnek a marzsok. A túlzó kapacitások lenyomják a gázturbinák árát, ráadásul a Siemensnek a beruházásait is növelni kell. A vállalat jelenleg felülvizsgálja termelési kapacitásait, azt azonban egyelőre még nem tudni, hogy ez fog-e gyárbezárást eredményezni. A hír mérsékelten negatív.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.