BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soványak a bankok ajánlatai

A meglévő pénzekre akkor is alacsony kamat jár, ha az ügyfél nagyon aktívan bankol. Tovább vinni a megtakarítást az elvonások miatt nem feltétlenül éri meg. Aki magasabb kamatot szeretne, annak valamilyen más megtakarítással kell kombinálnia a betétet

Október utolsó munkanapja a takarékosság világnapja, az idén viszont úgy tűnik, a nagyobb hazai hitelintézetek a megszokottnál soványabb ajánlatokkal készülnek az eseményre. A meglévő ügyfelek a lekötött betéteikre örülhetnek, ha évi 1,5-2 százalékos kamatot kapnak, ehhez is számos feltételt teljesíteniük kell. Jellemzően bankhoz kell utalják a fizetésüket havonta legalább 120-150 ezer forint értékben, rendszeresen kell vásárolniuk a kártyájukkal, és több tranzakciós megbízást kell adniuk.

Így ha van egymillió forintnyi megtakarításuk, az arra kapott legakciósabb kamat a kamatadó és az eho levonása után jó esetben elengedő lehet arra, hogy fedezze az éves számlaköltségeket, és legalább nominálisan megmaradjon a megtakarítás értéke.

Az, hogy a bankok nem küzdenek a megtakarításokért, érthető. A hitelezés nem lendült fel az idén, a lakosság továbbra is nettó törlesztő, a vállalati hitelezést pedig a jegybank és az Eximbank forrásai is segítik, így a háztartások megtakarításaira a bankoknak nincs igazán égető szükségük. A honlapok akciósnak nevezett betéti ajánlatai között gyakoriak az 1 százalék alattiak, sőt olyan hitelintézet is van, amelyik már magasabb kamatot fizet az eurós lekötésekre, mint a forintosokra.

Az ügyfélszerzés azért továbbra is fontos szempontnak tűnik, ezért a friss pénzekre magasabb kamatot adnak a bankok. Az ügyfelek számára viszont kérdéses lehet, megéri-e egyáltalán megmozdítani a megtakarítást, ha a régi hitelintézet felszámítja a tranzakciós illetéket, az új pedig számlavezetési díjat kér. A Bankráció.hu portál szerint az UniCreditnél például van most egy kéthónapos akciós betét 4 százalékos kamattal, ami kiemelkedőnek számít a piacon.

Az új betéthez persze számlát kell nyitni a banknál, és a legolcsóbb csomag számlavezetési díja jelenleg 899 forint. Az UniCredit Bank számításai  ha ezzel a számlacsomaggal kötik le a betétet, akkor mindössze 402 forint lenne a nettó nyereség az egymillió forinton a tranzakciós illeték, a kamatadó, az eho és a számlavezetési díj levonása után. Ennél többet nyerhetnek a betétesek, ha a Bónusz számlacsomagot választják, és oda havonta 150 ezer forintos jóváírás érkezik. Ekkor ugyanis nincs számlavezetési díj, így a nyereség 2200 forint körül van.

Olyan hitelintézet is akad, amelyik a hirtelen bankkapcsolat nélkül maradt klienseket célozta meg. A Raiffeisen például szintén 4 százalékos kamatot fizet most akciósan, de a betét csak néhány vidéki fiókjukban érhető el, azokban, amelyek a csődbe ment Alba Takarékszövetkezet egységeinek közelében találhatóak.

A kamatmarzson egyre kevesebbet kereső bankok láthatóan a jutalékbevételekre hajtanak inkább. A kombinált megtakarítási termékek betéti részére a normál kamatok akár többszörösét is megadják, ha az ügyfél hajlandó a pénze egy részéből valamilyen életbiztosítást, befektetési alapot vásárolni, esetleg lakás-takarékpénztári szerződést kötni. A betéti kamatok mértéke szoros összefüggésben van azzal, milyen hosszú távra köteleződik el az ügyfél a másik pénzügyi szolgáltatónál, a jutalékok mértéke ugyanis ettől is függ.

Az egyszeri díjas életbiztosítások mellé lekötött betétekre például akár 6 százalék fölötti kamatot is kaphatnak az ügyfelek. A több éves futamidejű, zárt végű befektetési alapok vásárlásával együtt lekötött betétek pedig jobban fizetnek, mint a bármikor visszaváltható nyílt végű alapokkal kombinált lekötések.

Több a pihenő pénz a számlákon

A lakosságnak kínált lekötött betétek átlagos kamata a jegybank adatai szerint 2013 február környékén süllyedt először 5 százalék alá. A háztartások számára ez lehetett a kritikus szint, akkortól ugyanis szinte minden hónapban vontak ki pénzt a bankbetétekből. Ennek az lett az eredménye, hogy az idén nyáron az háztartásoknál lévő értékpapírok állománya már magasabb volt, mint a betéteké, amelyeké a válság előtti szintre, 6700 milliárd forint alá süllyedt.

Az is jellemző a háztartásokra, hogy a bankban tartott pénzük egyre kisebb hányadát kötik le. Korábban a lekötött betétek aránya a teljes betétállományon belül 75-80 százalék körül volt, ma már alig éri el a 60 százalékot. Ennek az lehet az oka, hogy a lakosság többre értékeli már a likviditást, mint a hitelintézetek által kínált minimális kamatot.

Az is jellemző a háztartásokra, hogy a bankban tartott pénzük egyre kisebb hányadát kötik le. Korábban a lekötött betétek aránya a teljes betétállományon belül 75-80 százalék körül volt, ma már alig éri el a 60 százalékot. Ennek az lehet az oka, hogy a lakosság többre értékeli már a likviditást, mint a hitelintézetek által kínált minimális kamatot. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.