Az emelkedő trendek eltörtek, ráadásul a 200 napos mozgóátlagokról indultak el lefelé. Ugyanakkor két indexben, amelyekben egyáltalán kialakulhat, rést találunk nem túl messze a jelenlegi árfolyamoktól. Az S&P500 esetében 1.846 és 1.844 pont között, míg a Nasdaq esetében 4.204 és 4.187 pont között találjuk ezt a megbúvó támaszt.
Németországban sem rózsás a helyzet. Ma jön az októberi ZEW hangulat index, amely a 2012 év végi értékre süllyedhet. Ez a jövőbeli komponens esetén nulla értékre való csökkenést jelent az előző havi 6 pontról. Ugyanakkor a DAX esetében az index már igazán szétadottá vált. Ugyanakkor az is igaz, hogy eltört a 8.900 pontos támasz, amely alatt 8.500 pontnál láthatunk szintet, illetve a tető formációból adódóan 7.750 pont környékén kellene a fordulatnak jönnie. Mindezek ellenére, a túladottság okán valószínűleg nem lehet ma nagyobb esésére számítani. Sőt, akár még az emelkedéssel is megpróbálkozhat (1.000 pont azaz több mint 10 százalék esés után).
Itthon a Magyar Telekomot megint megtalálhatják annak kapcsán, hogy úgy tűnik az Iliad ajánlata nem túl meggyőző. Így az magyar távközlési cégben újra megjelenhetnek az eladók. Mindezek ellenére a magyar piac esetében ma is viszonylag jó viselkedésre számítunk, ami elsősorban az érdektelenségnek tudható be.
Nemzetközi hírek
USA
- Komoly eladói nyomás alá kerültek az amerikai tőzsdék a záráshoz közeledve, és mindent adtak, amit értek. A Dow 1,35%-ot, a Nasdaq index 1,46%-ot az S&P 500 pedig 1,65%-ot esett.
- Véget érhet a T-Mobile US felvásárlásával kapcsolatos spekulációk hada, miután a francia Iliad SA letett az amerikai cég 56,%-os részesedésének megszerzéséről. Az október közepén felajánlott 33 dolláros árhoz képest a papír tegnap 26 dollár környékén is járt.
- Közel 10%-os mínuszba rántották a GoPro részvényeit, miután Schumacher fia a céget hibáztatja édesapja síbalesete során elszenvedett súlyos sérülése miatt.
- Magas forgalom mellett több mint 7%-os esést szenvedett el az AMD chipgyártó a csütörtök zárás után megjelenő gyorsjelentése előtt. A mai napon, szintén zárás után megjelenő Intel gyorsjelentés sikeressége így eléggé kérdésessé vált. Az elemzők 65 centes eredményre számítanak, ami 12%-os növekedésnek felelne meg év/év alapon. A bevételek pedig a tavalyi 13,5 milliárd dollárról 14,45 milliárd dollárra emelkedhetnek.
- Piacnyitás előtt érkezik a Citigroup, a JPMorgan és a Wells Fargo gyorsjelentése.
Európa
- A reggeli esés után megpróbáltak talpra állni az európai tőzsdék, és ez a záró szakaszra épphogy sikerült, hiszen a CAC 40 index 0,12%-os, a DAX index 0,27%-os, míg a FTSE 100 index 0,41%-os pluszban zárt.
- A német és a francia miniszter közgazdászokat kért fel, hogy dolgozzanak ki november közepére egy olyan közös javaslatot, melynek meglépésével nagyobb növekedésre serkenthető az euró zóna gazdasága.
- A Süddeutsche Zeitung értesülései szerint a német Szociáldemokrata Párt (SPD) kész összerakni egy pótköltségvetést arra az esetre, ha jövőre recesszióba csúszik a német gazdaság.
- Görögországban a Mega TV felmérése szerint 26,7%-os szavazati arányt szerezhet a közelgő választásokon a Syriza párt, amely köztudottan EU és IMF ellenes. A második helyen 20,2%-kal az Antonis Samaras, jelenlegi miniszterelnök vezette Új Demokrácia párt áll. A piac számára ez egy újabb gócpontnak tekinthető, már ami az esés miértjeit illeti.
- Az osztrák pénzügyminiszter, Hans Joerg Schelling szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a görögök idő előtt el tudnák hagyni az IMF védőhálóját. Ez a lépés szorosan kapcsolódik a választásokhoz, ugyanis a pártok a megszorítások lazításával próbálnának meg szavazatokat szerezni. Mindeközben Németország egy elővigyázatossági hitelkeret bevezetésén gondolkodik, amit az ESM alapból kapnának a görögök. Ennek folyósítása után továbbra is kézben tudnák tartani a strukturális reformokat az országban.
- A briteknél 2,1%-kal estek a kiskereskedelmi értékesítések szeptemberben a bázisidőszaki 0,7%-os emelkedéshez képest, ami 2008 decembere óta a legalacsonyabb érték. A háttérben az élelmiszerek és a ruházati termékek eladásainak visszaesése állt.
- Makrogazdasági hírek tekintetében pörgős napunk lesz. A francia, spanyol, olasz, és brit inflációs adat mellett a német ipari termelési statisztika, valamint a ZEW hangulat index is érkezik ma.
Olaj, arany
- A WTI tovább folytatta vesszőfutását, az árfolyam 85 dollárig süllyedt, ami 22 hónapos mélypontot jelent. A piac spekulál, hogy az USA készletadatai ismét bővülést mutatnak, ami globálisan is hozzájárul az olajbőséghez. A piac szintén aggódik az OPEC politikája miatt, mivel tegnap Irak tovább vágta eladási árait, ami így a szaúdi és az iráni alá került. Az OPEC-en belüli árháború további áresést vetít előre.
- Az arany viszont jól tartotta magát 1.233 dolláron. A piac kevésbé hisz már a kamatok gyors emelésében, mivel a Fed a piaci bizonytalanság miatt elhalaszthatja a döntést. A piac szerint az USA fellendülése is megtörhet a globális lassulás miatt, ami a jegybank politikájának és várakozásának változásához vezethet.
Devizák
- A forint tegnap is mentesítetni tudta magát a nemzetközi folyamtoktól, és bár a globális piacokon megnövekedett volatilitás volt tapasztalható, az EURHUF árfolyam meglehetősen stabil maradt 306- os árfolyam környékén.
- Nagyot ugrott az EUR/USD árfolyama az esti órákban. Este 10 környékén nemcsak a részvénypiacok mutattak jelentős kilengést, de az EUR/USD árfolyam is hirtelen 1,263-ról 1,275-ig emelkedett.
Távol-Kelet
- A Nikkei index, amely tegnap nemzeti ünnep miatt zárva tartott, ma 2%-os eséssel nyitott ki. A Hang Seng index 0,5%-ot emelkedett, míg a Shanghai index értéke nem változott jelentősen.
- Kínában a 14 napos bankközi repo kamatlábat 10 bázisponttal 3,4%-ra vágta vissza a jegybank.
- A vártnak lényegében megfelelő ütemben emelkedett a pénzmennyiség Japánban. Az M2 évi 3,0%- kal, a tágabban értelmezett mutató, az M3 pedig 2,5%-kal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Hongkongban egyre több barikádot bontanak el a tüntetések után, ami pozitívan hat a hongkongi tőzsdére is. Elsősorban a bakrészvények és az ingatlanfejlesztő cégek papírjai teljesítenek jól.
- A harmadik negyedévben negyedév/negyedév alapon 1,2%-kal nőtt a szingapúri GDP, miközben az elemzők csak 0,8%-os növekedésre számítottak.
- Kim Dzsong Un, Észak Korea diktátora hetek óta először jelent meg nyilvánosan az állami média tájékoztatása szerint. Ennek jelentőségét az adja, hogy az elmúlt időszakokban felerősödtek azok a spekulációk, hogy már megbukott, és valójában már nem is ő irányítja az országot. Újbóli megjelenése cáfolhatja ezeket a spekulációkat.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- Ma tárgyalja az alkotmánybíróság az OTP devizahiteles perét, de döntés még várhatóan nem születik.
- A jegybank elindította azt a két tendert, melynek keretében a devizahitelek kivezetéséhez, a forintosításhoz és az elszámoláshoz szükséges devizát biztosítja a bankok számára. Tegnap 750 millió eurónyi ajánlat érkezett az 1 milliárdos keretre, míg a másik tenderen 230 millió eurónyi ajánlat érkezett.
- MOL: Horvát lapértesülések szerint a horvát gazdasági miniszter hamarosan javaslatot tesz a kormánynak, hogy milyen feltételekkel fogadják el az amerikaiak közvetítői segítségét. Továbbra sincs tehát érdemi előrelépés az ügyben.
A Credit Suisse 85 euróról 70 euróra vágta vissza a BMW célárát. Meglátásuk szerint a második negyedévben az eredmények csalódást okozhatnak majd a befektetőknek. A 2015-2016-os EPS várakozásukat 7%-kal vágták vissza, elsősorban a kínai eladásokkal kapcsolatban lett pesszimistább az elemzőház.
A Reuters értesülései szerint a Commerzbank-nak nem kell aggódnia amiatt, hogy átmegy-e az EKB stressztesztjén, ugyanis az EKB és a német bank között folyó egyeztetések alapján gyakorlatilag biztosra vehető, hogy könnyedén fogja venni az akadályt. Hivatalosan a stressztesztek eredményét csak 26-án (vasárnap) délben fogják publikálni. A Commerzbank jelentősen csökkentette kockázatos eszközeinek volumenét az elmúlt negyedévben, ezzel is felkészülve a mostani vizsgálatra, így várható volt, hogy meg fog felelni a vizsgálatokon. Ennek ellenére a tegnapi kereskedésben 2%-os emelkedést tudott felmutatni a papír.
Az E.ON vezérigazgatója egy fenntartható gazdaságról szóló konferencián arról beszélt, hogy szeretné, ha az EU 2030-ra 40%-kal csökkentené a szén-dioxid kibocsátást. Ez nyilvánvalóan pozitív lenne az E.ON számára, amely elsősorban gáztüzelésű és megújuló energián alapuló erőműveket üzemeltet. Az elmúlt időszakban viszont az olcsó szén-dioxid kvóta miatt a széntüzelésű erőművekkel szemben hátrányba került, ami miatt elsősorban Németországban erőműbezárásokra is kényszerült, vagyis a szén- dioxid kibocsátás visszafogása pozitív hír lenne az E.ON számára.
Tegnap bevezették az amerikai tőzsdére a Fiat Chrysler Automotives részvényeket. Az amerikai tőzsdén FCAU ticker alatt kereskednek a részvényekkel, míg a milánói tőzsdén, euró alapon FCA ticker alatt érhetőek el a részvények. Technikailag úgy valósult meg a bevezetés, mintha a Fiat Chrysler Automotives felvásárolta volna a Fiat részvényeket. A mostani amerikai tőzsdei bevezetéssel lényegében lezárult a január elején elkezdett felvásárlási folyamat, melynek keretében a Fiat felvásárolta a Chryslert. A cég Hollandiában lett bejegyezve, de központja Angliában található, a részvények pedig az amerikai és az olasz tőzsdén keresztül is elérhetőek.
A vártnál gyengébb augusztusi német ipari termelési adat, valamint a Microchip kínai kereslet visszaesésével kapcsolatos múlt heti bejelentése után a JP Morgan növekvő kockázatokat lát az Infineon és az STMicro cégek árazásában. Ennek köszönhetően az Infineon-ra korábban megfogalmazott felülsúlyozás ajánlását semlegesre rontotta. Az elemzői célár 10 euróról 6 euró csökkent, miközben a tegnapi záróár 7,03 euró volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.