BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért a T-Mobile US felvásárlási sztori

Tegnap Kolumbusz napját ünnepelték az USA-ban, így a kötvénypiac zárva volt, és gazdasági híreknek is híján voltunk. Ennek ellenére, vagy mindemellett az amerikai piacok méretes esést tudtak összehozni a nap végére. A kép mind a három nagy amerikai indexben egyértelmű - írja az Erste elemzése.

Az emelkedő trendek eltörtek, ráadásul a 200 napos mozgóátlagokról indultak el lefelé. Ugyanakkor két indexben, amelyekben egyáltalán kialakulhat, rést találunk nem túl messze a jelenlegi árfolyamoktól. Az S&P500 esetében 1.846 és 1.844 pont között, míg a Nasdaq esetében 4.204 és 4.187 pont között találjuk ezt a megbúvó támaszt.

Németországban sem rózsás a helyzet. Ma jön az októberi ZEW hangulat index, amely a 2012 év végi értékre süllyedhet. Ez a jövőbeli komponens esetén nulla értékre való csökkenést jelent az előző havi 6 pontról. Ugyanakkor a DAX esetében az index már igazán szétadottá vált. Ugyanakkor az is igaz, hogy eltört a 8.900 pontos támasz, amely alatt 8.500 pontnál láthatunk szintet, illetve a tető formációból adódóan 7.750 pont környékén kellene a fordulatnak jönnie. Mindezek ellenére, a túladottság okán valószínűleg nem lehet ma nagyobb esésére számítani. Sőt, akár még az emelkedéssel is megpróbálkozhat (1.000 pont azaz több mint 10 százalék esés után).

Itthon a Magyar Telekomot megint megtalálhatják annak kapcsán, hogy úgy tűnik az Iliad ajánlata nem túl meggyőző. Így az magyar távközlési cégben újra megjelenhetnek az eladók. Mindezek ellenére a magyar piac esetében ma is viszonylag jó viselkedésre számítunk, ami elsősorban az érdektelenségnek tudható be.

Nemzetközi hírek
USA

- Komoly eladói nyomás alá kerültek az amerikai tőzsdék a záráshoz közeledve, és mindent adtak, amit értek. A Dow 1,35%-ot, a Nasdaq index 1,46%-ot az S&P 500 pedig 1,65%-ot esett.
- Véget érhet a T-Mobile US felvásárlásával kapcsolatos spekulációk hada, miután a francia Iliad SA letett az amerikai cég 56,%-os részesedésének megszerzéséről. Az október közepén felajánlott 33 dolláros árhoz képest a papír tegnap 26 dollár környékén is járt.
- Közel 10%-os mínuszba rántották a GoPro részvényeit, miután Schumacher fia a céget hibáztatja édesapja síbalesete során elszenvedett súlyos sérülése miatt.
- Magas forgalom mellett több mint 7%-os esést szenvedett el az AMD chipgyártó a csütörtök zárás után megjelenő gyorsjelentése előtt. A mai napon, szintén zárás után megjelenő Intel gyorsjelentés sikeressége így eléggé kérdésessé vált. Az elemzők 65 centes eredményre számítanak, ami 12%-os növekedésnek felelne meg év/év alapon. A bevételek pedig a tavalyi 13,5 milliárd dollárról 14,45 milliárd dollárra emelkedhetnek.
- Piacnyitás előtt érkezik a Citigroup, a JPMorgan és a Wells Fargo gyorsjelentése.

Európa
- A reggeli esés után megpróbáltak talpra állni az európai tőzsdék, és ez a záró szakaszra épphogy sikerült, hiszen a CAC 40 index 0,12%-os, a DAX index 0,27%-os, míg a FTSE 100 index 0,41%-os pluszban zárt.
- A német és a francia miniszter közgazdászokat kért fel, hogy dolgozzanak ki november közepére egy olyan közös javaslatot, melynek meglépésével nagyobb növekedésre serkenthető az euró zóna gazdasága.
- A Süddeutsche Zeitung értesülései szerint a német Szociáldemokrata Párt (SPD) kész összerakni egy pótköltségvetést arra az esetre, ha jövőre recesszióba csúszik a német gazdaság.
- Görögországban a Mega TV felmérése szerint 26,7%-os szavazati arányt szerezhet a közelgő választásokon a Syriza párt, amely köztudottan EU és IMF ellenes. A második helyen 20,2%-kal az Antonis Samaras, jelenlegi miniszterelnök vezette Új Demokrácia párt áll. A piac számára ez egy újabb gócpontnak tekinthető, már ami az esés miértjeit illeti.
- Az osztrák pénzügyminiszter, Hans Joerg Schelling szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a görögök idő előtt el tudnák hagyni az IMF védőhálóját. Ez a lépés szorosan kapcsolódik a választásokhoz, ugyanis a pártok a megszorítások lazításával próbálnának meg szavazatokat szerezni. Mindeközben Németország egy elővigyázatossági hitelkeret bevezetésén gondolkodik, amit az ESM alapból kapnának a görögök. Ennek folyósítása után továbbra is kézben tudnák tartani a strukturális reformokat az országban.
- A briteknél 2,1%-kal estek a kiskereskedelmi értékesítések szeptemberben a bázisidőszaki 0,7%-os emelkedéshez képest, ami 2008 decembere óta a legalacsonyabb érték. A háttérben az élelmiszerek és a ruházati termékek eladásainak visszaesése állt.
- Makrogazdasági hírek tekintetében pörgős napunk lesz. A francia, spanyol, olasz, és brit inflációs adat mellett a német ipari termelési statisztika, valamint a ZEW hangulat index is érkezik ma.

Olaj, arany
- A WTI tovább folytatta vesszőfutását, az árfolyam 85 dollárig süllyedt, ami 22 hónapos mélypontot jelent. A piac spekulál, hogy az USA készletadatai ismét bővülést mutatnak, ami globálisan is hozzájárul az olajbőséghez. A piac szintén aggódik az OPEC politikája miatt, mivel tegnap Irak tovább vágta eladási árait, ami így a szaúdi és az iráni alá került. Az OPEC-en belüli árháború további áresést vetít előre.
- Az arany viszont jól tartotta magát 1.233 dolláron. A piac kevésbé hisz már a kamatok gyors emelésében, mivel a Fed a piaci bizonytalanság miatt elhalaszthatja a döntést. A piac szerint az USA fellendülése is megtörhet a globális lassulás miatt, ami a jegybank politikájának és várakozásának változásához vezethet.

Devizák
- A forint tegnap is mentesítetni tudta magát a nemzetközi folyamtoktól, és bár a globális piacokon megnövekedett volatilitás volt tapasztalható, az EURHUF árfolyam meglehetősen stabil maradt 306- os árfolyam környékén.
- Nagyot ugrott az EUR/USD árfolyama az esti órákban. Este 10 környékén nemcsak a részvénypiacok mutattak jelentős kilengést, de az EUR/USD árfolyam is hirtelen 1,263-ról 1,275-ig emelkedett.

Távol-Kelet
- A Nikkei index, amely tegnap nemzeti ünnep miatt zárva tartott, ma 2%-os eséssel nyitott ki. A Hang Seng index 0,5%-ot emelkedett, míg a Shanghai index értéke nem változott jelentősen.
- Kínában a 14 napos bankközi repo kamatlábat 10 bázisponttal 3,4%-ra vágta vissza a jegybank.
- A vártnak lényegében megfelelő ütemben emelkedett a pénzmennyiség Japánban. Az M2 évi 3,0%- kal, a tágabban értelmezett mutató, az M3 pedig 2,5%-kal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Hongkongban egyre több barikádot bontanak el a tüntetések után, ami pozitívan hat a hongkongi tőzsdére is. Elsősorban a bakrészvények és az ingatlanfejlesztő cégek papírjai teljesítenek jól.
- A harmadik negyedévben negyedév/negyedév alapon 1,2%-kal nőtt a szingapúri GDP, miközben az elemzők csak 0,8%-os növekedésre számítottak.
- Kim Dzsong Un, Észak Korea diktátora hetek óta először jelent meg nyilvánosan az állami média tájékoztatása szerint. Ennek jelentőségét az adja, hogy az elmúlt időszakokban felerősödtek azok a spekulációk, hogy már megbukott, és valójában már nem is ő irányítja az országot. Újbóli megjelenése cáfolhatja ezeket a spekulációkat.

Határidős piacok
- Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.

Vállalati hírek
- Ma tárgyalja az alkotmánybíróság az OTP devizahiteles perét, de döntés még várhatóan nem születik.
- A jegybank elindította azt a két tendert, melynek keretében a devizahitelek kivezetéséhez, a forintosításhoz és az elszámoláshoz szükséges devizát biztosítja a bankok számára. Tegnap 750 millió eurónyi ajánlat érkezett az 1 milliárdos keretre, míg a másik tenderen 230 millió eurónyi ajánlat érkezett.
- MOL: Horvát lapértesülések szerint a horvát gazdasági miniszter hamarosan javaslatot tesz a kormánynak, hogy milyen feltételekkel fogadják el az amerikaiak közvetítői segítségét. Továbbra sincs tehát érdemi előrelépés az ügyben.

A Credit Suisse 85 euróról 70 euróra vágta vissza a BMW célárát. Meglátásuk szerint a második negyedévben az eredmények csalódást okozhatnak majd a befektetőknek. A 2015-2016-os EPS várakozásukat 7%-kal vágták vissza, elsősorban a kínai eladásokkal kapcsolatban lett pesszimistább az elemzőház.

A Reuters értesülései szerint a Commerzbank-nak nem kell aggódnia amiatt, hogy átmegy-e az EKB stressztesztjén, ugyanis az EKB és a német bank között folyó egyeztetések alapján gyakorlatilag biztosra vehető, hogy könnyedén fogja venni az akadályt. Hivatalosan a stressztesztek eredményét csak 26-án (vasárnap) délben fogják publikálni. A Commerzbank jelentősen csökkentette kockázatos eszközeinek volumenét az elmúlt negyedévben, ezzel is felkészülve a mostani vizsgálatra, így várható volt, hogy meg fog felelni a vizsgálatokon. Ennek ellenére a tegnapi kereskedésben 2%-os emelkedést tudott felmutatni a papír.
Az E.ON vezérigazgatója egy fenntartható gazdaságról szóló konferencián arról beszélt, hogy szeretné, ha az EU 2030-ra 40%-kal csökkentené a szén-dioxid kibocsátást. Ez nyilvánvalóan pozitív lenne az E.ON számára, amely elsősorban gáztüzelésű és megújuló energián alapuló erőműveket üzemeltet. Az elmúlt időszakban viszont az olcsó szén-dioxid kvóta miatt a széntüzelésű erőművekkel szemben hátrányba került, ami miatt elsősorban Németországban erőműbezárásokra is kényszerült, vagyis a szén- dioxid kibocsátás visszafogása pozitív hír lenne az E.ON számára.
Tegnap bevezették az amerikai tőzsdére a Fiat Chrysler Automotives részvényeket. Az amerikai tőzsdén FCAU ticker alatt kereskednek a részvényekkel, míg a milánói tőzsdén, euró alapon FCA ticker alatt érhetőek el a részvények. Technikailag úgy valósult meg a bevezetés, mintha a Fiat Chrysler Automotives felvásárolta volna a Fiat részvényeket. A mostani amerikai tőzsdei bevezetéssel lényegében lezárult a január elején elkezdett felvásárlási folyamat, melynek keretében a Fiat felvásárolta a Chryslert. A cég Hollandiában lett bejegyezve, de központja Angliában található, a részvények pedig az amerikai és az olasz tőzsdén keresztül is elérhetőek.
A vártnál gyengébb augusztusi német ipari termelési adat, valamint a Microchip kínai kereslet visszaesésével kapcsolatos múlt heti bejelentése után a JP Morgan növekvő kockázatokat lát az Infineon és az STMicro cégek árazásában. Ennek köszönhetően az Infineon-ra korábban megfogalmazott felülsúlyozás ajánlását semlegesre rontotta. Az elemzői célár 10 euróról 6 euró csökkent, miközben a tegnapi záróár 7,03 euró volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.