A tengerentúlon nem történt érdemi változás, de egyes technológiai papírok (Tesla, GoPro) kifejezetten eladói nyomás alá kerültek tegnap. A gyorsjelentő Twittert sem szerették a befektetők, az árfolyam több mint 10%-os mínuszba került piaczárás után. A technikai kép azonban nem változott sokat a tengerentúlon, az S&P500 esetében továbbra is optimisták lehetünk, mert a 2010 pontos ellenállásig már nem látható akadály az indexben. Árnyaltabb a kép a DAX esetében, a tegnapi esés bizonytalanságot hozott az index piacára, így nem egyértelmű a folytatás.
A hazai börzén is folytatódott a lejtmenet, és ebben a mai kereskedésben sem számítunk változásra, a 17 000 pont lehet az index következő támasza. A Richterben elesett a 3750 forintos támasz, és március óta nem látott mélypontra esett az index. 3430 forintig már nincsen támasza a gyógyszerpapírnak.
Nemzetközi hírek
USA
- Az amerikai börzéken oldalazással telt a hét első kereskedési napja, zárásra csak mérsékelt elmozdulást mutattak az indexek (Dow 0,07%, Nasdaq 0,05%, S&P500 -0,13%).
- A függőben lévő lakáseladások 0,3%-kal emelkedtek szeptemberben. Ez a várt 1%-os bővüléstől elmaradt ugyan, de még így is a második legmagasabb érték idén.
- A Markit szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe is elmaradt a várakozásoktól: a korábbi 58,9 pontról 57,3 pontra mérséklődött az index, alulmúlva az 57,8 pontos várakozásokat.
- A Twitter bevétele 361,3 millió dollár lett az egy évvel ezelőtti 168,6 millióhoz képest, ezzel felülmúlta az elemzők által várt 351,4 milliós értéket is. Az egy részvényre jutó eredmény a várakozásoknak megfelelően 1 cent lett. A menedzsment prognózisa szerint a cég a negyedik negyedévben 440-450 millió dolláros bevételt érhet el, miközben a piaci konszenzus 447,5 millió dollárt mutatott. A zárás utáni kereskedésben 10%-ot zuhant a papír, aminek az lehet az oka, hogy a felhasználói létszám „csupán” 13 millió fővel 284 millióra emelkedett, ami 4,8%-os bővülés az előző negyedévhez képest, miközben az előző negyedéves jelentésben még 6,3%-os növekedést láthattunk hasonló bázison.
- Piacnyitás előtt a Pfizer, piaczárás után a Facebook publikálja negyedéves számait.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexének októberi számait és a Richmondi Fed feldolgozóipari index szintén októberi értékeit publikálják ma délután.
Európa
- A nap elején látott pluszok folyamatosan morzsolódtak az európai börzéken, végül a CAC 40 index 0,78%-os, a FTSE 100 index 0,87%-os a DAX index pedig 0,95%-os mínuszban fejezte be a kereskedést.
- Fej-fej mellett halad az Arszenyij Jacenyuk vezette Népfront és Petro Porosenko Blokk nevű pártja az ukrán elnökválasztáson. A voksok felének összeszámlálása után a szavazatok 21,62%-át és 21,45%- át kapták az előbb említett pártok. A harmadik helyen 11,11%-kal az Önsegítés pártja áll. Egy biztos, hogy a végeredménytől függetlenül nagy koalíció kialakulására van esély, hiszen az előbb említett pártok mind európai integrációt akarnak. A végső eredményekre október 30-ig várnunk kell.
- A svájci UBS 762 millió svájci frankos profitot ért el a harmadik negyedévben, ami meghaladta az elemzők által várt 737 millió svájci frankot. Az öröm azonban nem lehet teljes, mert a társaság 1,8 milliárd svájci frankos bírságot kapott a nyakába kamatmanipuláció miatt.
Olaj, arany
- A WTI 80,8 dollárra süllyedt ma reggel annak köszönhetően, hogy az USA kínálata tovább nő, és a nyersolaj készletek négyhavi csúcsra nőttek. Az USA termék készletei viszont csökkentek, a benzin készlet a várakozások szerint 700 ezer hordóval esett, míg a desztillátumok 1,45 millió hordóval estek. A WTI árára továbbra is jelentős hatással lesz a kínálat alakulása, mivel mind az USA, mind Oroszország sokéves csúcson termel, miközben az OPEC esetében sem körvonalazódik a termelés visszafogása.
- Az arany kurzusa 1,230 dollárra emelkedett unciánként. Az ázsiai fizikai kereslet emelte magasabbra az árat. Úgy tűnik, hogy a piac beárazta a Fed QE programjának a végét, mivel a piac szereplők szerint ez már nem befolyásolja az arany jegyzését.
Devizák
- Az EUR/USD kurzusa az 1,2670-es szint megérintése után újra északnak vette az irányt, és az 1,2710-es szintekig emelkedett. Ebben nagy szerepe lehetett annak, hogy az EKB közlése szerint a múlt hónapban 1,7 milliárd euró értékben vásároltak fedezett kötvényeket (cover bond), ami a várakozások kicsivel több, mint kétszerese.
- A forint tovább gyengül az európai bizonytalanságok és a hazai hírek közepette. Az EUR/HUF jegyzése immáron 309,5-nél jár, ahol a 200 napos mozgóátlagba ütközött. Véleményünk szerint a következő napokban elindulhat a kereszt a 312-es szintek felé.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,4%-ot esett, míg a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 1,8%-ot emelkedett az elmúlt napok sorozatos kínai részvénypiaci esését követően.
- Japánban a kiskereskedelmi forgalom hó/hó alapon 2,7%-kal bővült szeptemberben, szemben a várt 0,9%-kal. Az év/év alapú növekedés 2,3% volt, szemben a 0,8%-os növekedéssel. Hasonlóan gyors bővülést utoljára az első negyedévben, az áprilisi áfa emelést megelőzően láthattunk.
- A japán jegybank valószínűleg mérsékelni fogja a rövidtávú inflációs kilátásokkal kapcsolatos várakozását a jelentősen eső olajárak következményeként. A jegybank jelenlegi előrejelzése szerint a 2%-os inflációs célt 2015 első felében érhetik el, azonban már több elemző is az időhorizont kitolását javasolta.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- Magyar Telekom: A kormány tegnap benyújtotta az internetadóról szóló törvény módosító indítványát. E szerint lakossági előfizetők esetén 700, míg üzleti előfizetők esetén 5000 forint lesz az adó maximális mértéke. Az adó egyébként gigabyte-onként 150 forint.
- Az OTP 2014. október 27-én 67.660 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében. Az részvénymennyiséget Csányi Sándor kapta, aki így közvetlenül 108.866 darab (0,04%), míg közvetve 500.000 darab OTP részvényt (0,18%) birtokol. A bank tulajdonában lévő saját részvények állománya 3.613.418 darab (1,29%).
Gazdasági hírek
- Kamatdöntő ülést tart ma az MNB Monetáris Tanácsa. A piac arra számít, hogy nem változtatnak a jelenlegi 2,1%-os rátán.
- Bár még nem nyújtották be a jövő évi költségvetést, a Költségvetési Tanács véleményéből a főbb számok már ismerhetők: (i) 2,4%-os hiánycél, (ii) 75,4%-os adósságráta, (iii) 2,5%-os GDP növekedés. A 2015-ös büdzsét a héten nyújtják be.
A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes kompakt modelljei iránti kereslet meghaladja a termelési kapacitásokat, ezért az A és a CLA modellt is teljes kapacitás mellett, 3 műszakban gyártják, továbbá növelik a GLA modell gyártási kapacitásait Kínában. A magas keresletről szóló hírek pozitívak, ugyanakkor ez már megmutatkozott az eladási számokban is.
A Deutsche Bank növelné privátbanki üzletágát Ázsiában. A cél, hogy jövőre 20%-kal növeljék a vagyonkezelési üzletág Ázsiából származó bevételeit. A bank elsősorban a 100 millió dollár fölötti eszközállományú ügyfelekre igyekszik koncentrálni. Az üzletág jelenleg 97 milliárd dollárnyi vagyont kezel Ázsiában. A növekedést elsősorban új ügyfelektől remélik, de bíznak benne, hogy a meglévő ügyfelek is növelni fogják a banknál kezelt vagyon összegét.
A Moody’s a korábbi stabilról pozitívra javította a Nokia kilátásait az első 9 hónap pozitív eredményének tükrében.
A Total 8%-os részesedést adott el a Gina Krog mezőből Norvégiában 317 millió dollár értékben. A mező kitermelése 2017-ben indult volna be, és várhatóan napi 60 ezer hordó egyenértékű olajat, valamint 9 millió köbméter gázt tudott volna termelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.