Sokat engedtek az oroszok, az Ukrajna felé irányított gázár tekintetében kompromisszumos megoldás született, ezzel megszűnhet a gázválság. A harcok azonban még folytatódnak, de az orosz gazdaság sötét képe tartós meghátrálásra késztetheti Putyint. Ez pedig a forintárfolyamra is kedvezően hathat, annak ellenére, hogy a piac egyre immunisabb a geopolitikai feszültségekre. Az állampapír piacon is kedvezően alakulnak a folyamatok, a japán monetáris expanzió bővítése soha nem látott mélypontra, 3,90%-ra segítette le a 10 éves magyar kötvényhozamot. A rövid lejáratoknál is kezd helyreállni a rend, egyre közelebb kerülnek a hozamok az MNB 2,1%-os alapkamatához.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama már az 1,25-ös szintek alá is benézett. Jó hangulat volt a tengerentúli börzéken, köszönhetően a japán jegybank újabb lazító intézkedésének. A Dow Jones és az S&P500 is történelmi csúcson zárt (Dow 1,14%, Nasdaq 1,42%, S&P500 1,17%). Mától kezdve újra a megszokott időben (15:30-kor) nyitnak az amerikai tőzsdék, ugyanis ott is megtörtént az óraátállítás. Európa esetében is a japán bejelentés húzta a piacokat: a FTSE 100 index 1,28%-ot, a CAC 40 index 2,22%-ot, a DAX index pedig 2,33%-ot tudott emelkedni. A vasárnapi kelet-ukrajnai elnökválasztáson az előzetes eredmények alapján a szavazatok több mint 81%-át szerezte meg a szeparatista vezető, Olekszandr Zaharcsenko. A részvételi arány 60% felett volt. Ukrajna nem ismeri el legitimnek a szavazást, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Oroszország is hasonlóan vélekedik majd, mert ellenkező esetben a minszki jegyzőkönyv hitelessége forogna veszélyben. Vegyes képet mutattak az ázsiai tőzsdék: a Hang Seng 0,43%-ot esett, míg a Shanghai index 0,3%-ot emelkedett. Japán ma zárva tartott.
A nemzetközi árupiacon az olaj árfolyama annak ellenére esett, hogy Kína rekordnagyságú, 23,5 millió hordó mennyiségű kőolajat vett a múlt héten. Ma reggel 80,26 dolláron állt a WTI árfolyama. A gyenge olaj és a Fed mennyiségi lazításának vége az arany árát 1,171 dollárra küldte le, ami négyéves mélypontot jelent. Az arany árára negatívan hatott az ezüst árzuhanása is: az árfolyam 2,4%-kal 15,77 dollárra esett. Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európai piacok vegyes képet mutattak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Pénteken gyengébb makro adatok láttak napvilágot Amerikában. A személyes jövedelmek 0,2%-kal nőttek havi alapon a várt 0,3% helyett. A személyes kiadások pedig 0,2%-kal csökkentek, a várt 0,1%-os növekedés helyett. Ma Markit és ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexeket publikálják a tengerentúlon.
Európában a pénteki előzetes fogyasztói árindex és a munkanélküliségi ráta sem okozott meglepetést, ugyanis a várakozásoknak megfelelően alakult mindkét mutató. Előbbi egy picit emelkedett az előző hónaphoz képest, így 0,4%-ra nőtt az eurózónás infláció. A munkanélküliség pedig továbbra is magas szinten, 11,5%-on áll. Ma itt is a Markit feldolgozóipari beszezésimenedzser-indexek lesznek a középpontban. A várakozások szerint a bázisnál gyengébb adatok fognak megjelenni, ami az európai lassulás újabb jele lehet.
Heti kitekintő
Egyesült Államok: A hét elején Markit és ISM feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexek jelennek meg. A hét közepén publikálásra kerülő ADP foglalkoztatottsági jelentés mindenképp a figyelem középpontjában lesz. Illetve szerdán még egy ISM szolgáltatói beszerzésimenedzser-index jelenik meg. A hét végén pedig a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma, és a munkanélküliségi ráta jelenik meg a tengerentúlon.
Európa: A hétfőt itt is a Markit feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexek uralják. Szerdán pedig a szolgáltatói indexeket ismerhetjük meg több ország esetében. Hét közepén még az Európai Bizottság közzéteszi a gazdasági előrejelzéseit. Csütörtökön egyértelműen az EKB kamatdöntés, illetve az utána következő sajtótájékoztató fogja érdekelni a befektetőket. A hét végét pedig a német ipari termelés és export adatai zárják.
Magyarország: A héten kiskereskedelmi termékforgalom számai, az ipari termelés és az előzetes külkereskedelmi egyenleg jelennek meg. Emellett kedden a szokásos 3 hónapos DKJ-aukció, csütörtökön pedig 12 hónapos DKJ-aukció és 5 éves változó kamatozású kötvényaukció lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.