Megállapodott a hétvégére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a magyarországi bankokkal a deviza jelzáloghitelek forintosításának fontosabb részleteiről. A forintosítás egy lépésben történik majd meg, emellett Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke és Matolcsy György jegybankelnök pénteken abban is megegyezett, hogy a hitelintézetek a forintosítás kapcsán felmerülő minden fedezeti ügylethez szükséges devizaigényüket a jegybank tenderein szerzik majd be annak érdekében, hogy stabil maradhasson a forint árfolyama. Az erről szóló szerződést már minden jelentősebb devizahitelezéssel foglalkozó pénzügyi intézmény aláírta.
Az MNB 9 milliárd eurót hajlandó a bankrendszer számára biztosítani a saját devizatartalékából – ez nagyjából a nemzetközi tartalékok negyede. A jegybank a hitelintézeteknek az előre egyeztetett mértékben bocsátja majd a rendelkezésükre a szükséges devizát euróban a tender időpontjában elérhető legutolsó hivatalos MNB árfolyamon. Az első ilyen tendert ma délelőtt tartják.
A jegybank mellett a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) is megállapodtak a bankok a hétvégén deviza jelzáloghitelek forintosításának kérdéseiről. A megállapodás törvényi átvezetését, parlamenti képviseletét a kormány a fair bankokról szóló jogszabállyal együtt külön törvényben fogja végrehajtani – közölte a minisztérium.
Az NGM közleményéből az is kiderül, nem lesz kedvezményes átváltási árfolyam, hanem – a bankok és a Kúria döntésével összhangban – piaci árfolyamon történik majd meg a forintosítás. Az árfolyam mindenki számára egységes lesz. „A számítások alapját a Kúria döntésének időpontja óta eltelt időszak átlagárfolyama, vagy a 2014. november 7-én jegyzett napi MNB-árfolyam adja. A két érték közül a devizahiteles számára kedvezőbb árfolyamot köteles a bank
alkalmazni” – írja a minisztérium.
A Kúria jogegységi határozatát június 16-án ismertették. A két árfolyam közül a svájci frank hiteleknél az azóta eltelt időszak átlagárfolyama, az euró és a japán jen alapú hiteleknél pedig a november 7-i a kedvezőbb az adósok számára, így a frank alapú kölcsönöket 256,47, az euró alapúakat 308,97, a jen alapúakat pedig 2,163 forinton válthatják át. A forintosítás pontos időpontja még nem ismert, de a banki elszámoltatások után várható, amelyek a devizahitelek esetében a tervek szerint jövő február végére zárulhatnak le. Az is biztosnak tűnik, hogy 2015 végéig befejeződik a procedúra, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ugyanis néhány napja arról beszélt, 2016. január 1-jéig mindenképpen kivezetnék a devizahiteleket.
A lakossági deviza jelzáloghitel-szerződések száma a jegybank adatai szerint az elmúlt félév végén megközelítette a 470 ezret, a nettó állományuk pedig a 2900 milliárd forintot. Ezt azonban a törlesztések is csökkentik, és az elszámolás során is zsugorodik majd, így a jegybank 9 milliárd eurója várhatóan elég lesz az átváltásukra.
A forintra történő átváltás egyébként Rogán nyilatkozata alapján nem lesz kötelező: a bankoknak fel kell ajánlaniuk a lehetőséget, de az ügyfelek önként dönthetnek úgy is, hogy maradnak a devizahitelüknél. A jó adósoknak várhatóan megéri majd forintosíttatni, hiszen értük alacsony kamatokkal versenyezhetnek majd a hitelintézetek. A rossz adósok viszont lehetséges, hogy csak magasabb kamatú kölcsönt kapnak amellett, hogy az árfolyamveszteséget is realizálniuk kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.