A MOL-nál pozitív meglepetés a finomítás területén. Duplázó újraelőállítási költségekkel számított eredmény, és a fogyasztás dinamikusan növekszik (+6 százalék). Ráadásul a kitermelés is növekedhet az elkövetkező negyedévekben. A Magyar Telekom a vártnak megfelelően javuló eredményről számolt be az alacsonyabb amortizációnak és az alacsonyabb pénzügyi költségeknek köszönhetően.
Összességében továbbra is pozitív a hangulat a börzéken, és az eredmények is enyhén biztatóak. Technikailag is mehetnének tovább az indexek. Így a reggeli negatív határidős indexek ellenére mind Európában, mind itthon emelkedést várunk a nap végére.
Nemzetközi hírek
USA
- Vegyes volt a hangulat a tegnapi kereskedés során a tengerentúlon, a Dow Jones és az S&P500 index soha nem zárt még olyan magasan, mint tegnap (Dow 0,58%, Nasdaq -0,06%, S&P500 0,59%).
- Az ADP által publikált foglalkoztatottsági adat 230 ezerrel nőtt októberben, amely 10 ezer fővel jobb a várakozásoknál. Az előző havi 213 ezres adatot felfelé módosították 225 ezerre.
- Az ISM szolgáltatóipari index 57,1 pontra esett októberben, amely alulmúlja az 58 pontos várakozásokat, és a z előzetes 58,6 pontot. A foglalkoztatottsági almutató 58,5 pontról 59,6 pontra emelkedett, amely 9 éves csúcsot jelent.
- A Markit szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe már a negyedik hónapja emelkedik. Az előzetes 57,3 pont után 57,1 pont lett a mutató végleges értéke októberben.
- A Time Warner piacnyitás előtt publikálta negyedéves számait. A társaság tisztított nettó profitja 97 cent lett az előző negyedévben, felülmúlva a 94 centes várakozást. A társaság árbevétele 3%-kal 6,24 milliárd dollárra emelkedett, amely szintén jobb a 6,16 milliárd dolláros konszenzusnál. A menedzsment megemelte az idei évre vonatkozó várakozásait is, a tavalyi 3,51 dollárról 18-20%-kal bővülhet idén a tisztított részvényenkénti profit. A társaság árfolyama 4%-kal emelkedett.
- A non-GAAP számviteli szabályok szerint a Tesla harmadik negyedéves eredménye meghaladta a várakozásokat a főbb sorokon. A társaság árbevétele 932 millió dollár lett, felülmúlva a 889 millió dolláros várakozásokat, a részvényenkénti profit pedig 2 cent lett, szemben a várt 7 centes veszteséggel. A cég rekord mennyiségű (7.785 db) Model S-t adott el a harmadik negyedévben, amely mindössze 100 db-bal marad el az elemzői becslésektől. Az észak-amerikai megrendelések annak ellenére növekedtek, hogy a tengerentúli üzemben júliusban le kellett állítani a termelést. Az idei évben azonban a korábban várt 35.000 helyett 2.000 darabbal kevesebbet fog tudni gyártani a társaság a nyári leállás miatt. A negatívumok közé lehet még sorolni, hogy a Model X tömeggyártásának elkezdésére még egy évet várni kell. 2015 végére a Tesla már több mint 2.000 járművet fog tudni gyártani heti szinten. Piaczárás után közel 7%-kal emelkedett a társaság árfolyama.
- A Nvidia és a Walt Disney negyedéves számait publikálják piaczárás után, illetve a szokásos heti friss segélykérelmeket teszik közzé délután.
Európa
- A hét eleje óta tartó esés után tegnap emelkedni tudtak az európai indexek. A FTSE 100 index 1,32%-os, a DAX index 1,63%-os, a CAC 40 index 1,89%-os pluszban zárt.
- Kijev felfüggesztheti az állami kifizetéseket az orosz szeparatisták által megszállt területeken. Az újonnan megválasztott, de el nem ismert vezetők közvetlen tárgyalásokat folytatnának Kijevvel, amit az ukránok egyértelműen elutasítanak.
- Ben Bernanke szerint az EKB-nak több idő kell ahhoz, hogy az amerikai típusú monetáris lazítást átültesse Európára. Azzal példálózik, hogy az ő regnálása alatt is aggódtak a defláció miatt, azonban az első QE program bevezetése óta eltelt 4 év őket igazolja.
- A nap legfontosabb eseménye az EKB kamatdöntő ülése lesz. A kamatok tekintetében nem számít változásra a piac, azonban a kommunikáció erőteljesebb lehet, főleg a napokban közzétett euró zónás GDP és inflációs adatok megvágása után.
- A kora reggeli, vártnál sokkal gyengébb német gyáripari megrendelések után a brit ipari termelési adatra és kamatdöntő ülésre figyelünk.
Olaj, arany
- A WTI 78,5 dollárig süllyedt ma reggel. Tegnap jelentős volatilitás volt a WTI piacán, a süllyedő készletadatokra jelentősen ugrott az árfolyam. A hírek szerint Cushingban 551 ezer hordóval esett a nyersolaj készlet nagysága, ami az első csökkenés ebben a hónapban. Szintén olajár emelő tényező, hogy a líbiai El Sharara mező kitermelését sztrájk miatt felfüggesztették. Az El Sharara mintegy 300 ezer hordó nyersolajat termel naponta.
- Az arany kurzusa 1,147 dollárig emelkedett. A piac elsősorban technikai okok miatt emelkedett. Az aranyra továbbra is negatívan hat az erős dollár és a Fed kamatemelési várakozásai. A piac figyeli az arany/ezüst spread-et is, ami az elmúlt 5 évben most a legnagyobb. Ez további aranyáresést vetít előre.
Devizák
- Az EUR/USD kereszt az 1,2550-es szintekről 1,2460-ig esett tegnap, majd onnan a nap végén visszaküzdötte magát a lélektanilag fontos 1,25-ös támaszszint fölé. A mai EKB kamatdöntő ülés és az amerikai munkaerő-piaci adatok tükrében komoly volatilitásra számítunk.
- A forint eddig bírta, és sokadik nekifutásra átvitte a 200 napos mozgóátlagot, aminek köszönhetően a 309-es szintekről a 311-es szint közelébe emelkedett.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett.
- Az ausztrál munkanélküliségi ráta a várakozásoknak megfelelően a szeptemberi 6,1%-ról 6,2%-ra emelkedett annak ellenére is, hogy a foglalkoztatottság a várt 20 ezer fő helyett 24,1 ezer fővel bővült.
- A Lenovo eredménye 19%-kal 262 millió dollárra emelkedett, felülmúlva a várakozásokat. A javulás a PC szegmensnek köszönhető, ahol sikerült növelnie piaci részesedését a gyártónak. Ugyanakkor az okostelefonok piacán már a Xiaomi is beelőzte.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- A MOL III. negyedéve sikeres volt, és meghaladta az elemzői várakozásokat.
- A társaság finomítás-marketing üzletága 80,8 milliárd forint CCS alapú EBITDA eredményt ért el, ami felette van a mi 60 milliárd forintos várakozásunknak. A jó eredmény az erős finomítói és petrolkémiai árréseknek köszönhető. A magyar üzemanyag piac 6%-kal nőtt, ami szintén kedvezően hatott a számokra.
- A kutatás-termelés 66,2 milliárd forint tiszta EBITDA nyeresége megfelelt a várakozásoknak. A cég napi 94,9 ezer hordós termelése kismértékű növekedést jelent a kurdisztáni hozzájárulásnak köszönhetően.
- A gáz- és energia üzletág eredménye az MMBF részesedés eladásának és a kisebb szabályozói nyereségnek köszönhetően csökkent. A pénzügyi eredményre negatívan hatott a 16,8 milliárd forint árfolyamveszteség amiatt, hogy a MOL nem forintban van eladósodva. A vállalati adókulcs közel 47% lett, mivel jelentős különadót fizet a cég (31%-ot a normál 19%-os társasági adó felett) itthon.
- A MOL eredménye kitűnő lett, a finomítás nyeresége 67%-kal ugrott meg, ami a válság előtti időket idézi. A 4. negyedév kilátásai is kedvezőek a finomításban, míg a csökkenő olajár ronthatja a kitermelés profitját. A piac sokat vár a kurdisztáni termelés felfutásától, és az északi-tengeri kitermelés emelkedésétől. A piac különösen üdvözölné, ha megfelelő áron sikerülne eladni az INA részesedést, mivel piaci szóbeszéd szerint Horvátország hajlandó lenne megvenni ezt.
- A Magyar Telekom ma hajnalban publikált eredménye megfelelt a piaci konszenzusnak, de kismértékben elmaradt az általunk várttól. Az eredmény 14,6%-os növekedése elsősorban a 0,2 milliárd forintos árfolyamnyereségnek volt betudható, szemben a korábbi időszak jelentős, 2,4 milliárdos árfolyamveszteségével. Az árbevétel lényegében stagnált. Az IT árbevétel a nagy projektek hiánya miatt csökkent, míg az energia üzletág eredménye meglepő módon a csökkenő árak ellenére a volumenhatás eredményeként emelkedett. A harmadik negyedévben 3,7 milliárd forint átalakítási költséget számoltak el, ami csökkentette az EBITDA eredményt. Ezt az egyszeri hatást kiszűrve a csökkenés csak 1% lett volna. A Magyar Telekom megerősítette év végi várakozásait, vagyis legfeljebb 3%-kal csökkenő árbevételt és EBITDA eredményt prognosztizál.
- A Richter árbevétele 7,5%-kal 88,8 milliárd forintra növekedett a harmadik negyedévben, elsősorban az amerikai és az egyéb piacokon elért növekedésnek köszönhetően. Oroszországban és a FÁK térségben 2,8%-os növekedést tudott elérni a cég. Míg a három negyedév tekintetében Üzbegisztán és Fehéroroszország segített sokat, addig a harmadig negyedéven az orosz árbevétel meglepő módon egészen jól alakult még euróban mérve is. A növekvő árbevétel ellenére az üzemi eredmény 7,3 milliárd euróval esett vissza, ami 40%-os csökkenés. Ennek fő oka a 11,7%-kal, illetve 11,9%-kal megugró marketing, illetve K+F költségek, továbbá a mérföldkő bevételek hiánya miatt negatívba forduló egyéb bevételek és ráfordítások. Az adózott eredmény 5,66 milliárd forintra csökkent, ami csaknem 50%-os visszaesés. A várakozásainktól és a konszenzustól is elmaradó eredmény hatására az árfolyam csökkenésére számítunk a mai kereskedésben.
- Sajtóértesülések szerint az OTP is ajánlatott tett a 300 millió zloty saját tőkéjű FM Bank-ra. Az Alior Bank, BOS Bank és az AnCap Financials is érdeklődik a lengyel bank iránt, amely egy pénzügyi befektető birtokában van. A hír nem meglepetés, hiszen az OTP korábban mondta, hogy Lengyelországban egy kisebb bankot venne meg, amelynek az e-bank tudását kamatoztatná az OTP csoporton belül. Valószínűsítjük, hogy erről a bankról van szó.
- OTP, FHB: A gazdasági miniszter azt nyilatkozta a Heti Válasz című újságnak, hogy a kormánynak kicsi a mozgástere a további segítségnyújtásban a devizahitelesek számára, ugyanis a Kúria határozata szerint az árfolyam kockázat az ügyfeleket terheli, és a hivatalos árfolyamtól való eltérés további terheket róna a bankrendszerre. Ezzel szerintünk arra utalt, hogy az átváltás során inkább a kamatversenyre épít a kormány, mint az árfolyam kedvezményre, azaz valószínűleg prompt árfolyam lesz az átváltás.
Az Adidas ma reggel publikált harmadik negyedéves számai a főbb sorokon felülmúlták a várakozásokat. A futballal és futással kapcsolatos termékekből származó bevételek ellensúlyozták a golf üzletág gyenge teljesítményét. Az árbevétel 9%-kal 4,12 milliárd euróra emelkedett, miközben a várakozások 4,01 milliárd eurót tettek ki. A legerősebb árbevétel bővülés Kínához (11,5%) köthető, de Nyugat-Európa (10,5%) is jól teljesített. Helyi devizában mérve pedig Kelet-Európában (18,6%) és Dél-Amerikában (15,8%) bővül legnagyobb mértékben az árbevétel. A golf üzletág bevétele 34%-os csökkenést mutatott. Üzemi eredmény szintjén sem szégyenkezhet a társaság, 405 millió euró értek el az előző három hónapban, itt 396 millió euró volt a várakozás. A részvényenkénti eredmény 1,35 euró volt, szemben az 1,28 eurós várakozással. Az idei évi várakozásokat is megerősítette a társaság (nettó profit 650 millió euró, egy részvényre jutó eredmény 3,1 euró). A menedzsment szerint a jövő éves árbevétel 5%-körül bővülhet, és nettó profit terén még ennél is nagyobb növekedést vár a társaság, amely összhangban van a korábbi várakozásokkal. A papír árfolyama nyitás után 5%-os pluszba lendült.
A Bayer felkerült a Goldman Sachsnál az erősen vételre javasolt részvények listájára. Az elemzőház szerint a Material Science üzletág leválasztása csökkentheti az eredmény ingadozásait. A 2016-os eredményvárakozás alapján 10%-os diszkonton forog a Bayer P/E értékeltségben.
Várakozásokat felülmúló eredményt publikált ma reggel a Commerzbank, melynek hatására pozitív árfolyam reakcióra számítunk a mai kereskedésben. Az adózott eredmény 225 millió euróra emelkedett, míg a Bloomberg konszenzus csak 185 millió euró volt, a Commerzbank által gyűjtött konszenzus pedig 194 millió eurós adózott eredmény várakozást tükrözött. Az eredmény javulásához nagymértékben hozzájárult, hogy a harmadik negyedévben a hitelekre képzett céltartalék 31%-kal alacsonyabb lett, mint tavaly. A 341 millió eurós céltartalék kedvezőbb, mint a 353 millió eurós várakozás. Az eredmény javulásához nagymértékben hozzájárult, hogy a vártnál kissé gyorsabban, 8%-kal növekedett a nettó kamatjövedelmek nagysága. A leépítésre váró, NCA üzletág eszközállománya az előző negyedévi 92 milliárd euróról 88 milliárd euróra csökkent, ami pozitív fejlemény.
A Siemens ma reggeli gyorsjelentésében a várakozásoknak megfelelő 20,6 milliárd eurós bevételt (stagnálás év/év alapon) és a várt 1,28 milliárd eurós nettó profitot 166 millió euróval felülmúló számokat tett közzé (+40% év/év alapon). A megrendelések állománya cég szinten 2%-kal emelkedett, azonban az energia szektor teljesítménye hagyott kívánnivalót maga után. Az előbb említett részleg profit marzsa 5,7%-ra esett vissza a tavalyi 7,6%-ról egy 223 millió eurós leírás miatt, amit a szélerőművek csapágyhibái, és azok cseréje okozott. Az eredmények alapján teljesültek az idei éves célok, így a menedzsment 3,3 eurós osztalék kifizetésről döntött a tavalyi 3 euró után. A 2015-ös évben az ideihez hasonló árbevétel és 15%-kal magasabb, azaz 7,32 eurós egy részvényre jutó eredménnyel számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.