BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezdődik a devizahitelek forintosítása

Folytatta a pénteki erősödést a forint, 309 alatt jár az EUR/HUF kurzusa. Ezzel ismét a 200 napos mozgóátlag alatt mozog az árfolyam. Véleményünk szerint ismét a 305-ös szint felé veszi az irányt a forint - írják az Erste elemzői.

A devizahitelek forintosításának híre bombaként robbant a hétvégén. A forint kedvezően reagált a hírre, de az árfolyamot a Moody’s pénteki kilátásjavítása is segítette. Piaci szempontból kifejezetten kedvező megoldás született a devizahitelek konverziója kapcsán, a múlt pénteki piaci árfolyamon (Euró: 308,97, Frank: 256,6, Jen: 2,163) kell leváltsák a bankok a hiteleket. A folyamat ma meg is kezdődik, az MNB biztosítja a szükséges 3+9 milliárd eurót, részben devizaswap (CIRS) részben közvetlen deviza formájában. A jelenlegi hírek szerint a konverzió nem kötelező, az ügyfél kérheti, hogy devizában denominált maradjon a hitele. Az állampapírpiac pénteken még csendes volt, továbbra is történelmi mélypont közelében, 3,85%-on kereskednek a 10 éves kötvényekkel.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama az 1,2360-as mélypontról próbált felállni, ami végül többé-kevésbé sikerült, ugyanis ma már az 1,2470-es szintek környékén indikál a jegyzés. Pénteken inkább oldalazást láthattunk az amerikai börzéken, a Nasdaq kivételével a főbb indexek kis pluszban tudtak zárni (Dow 0,11%, Nasdaq -0,12%, S&P500 0,04%). Az ukrán hírek megint megbolygatták a piacokat Európában: nap végére 1% körüli mínuszba fordult a DAX és a CAC 40 index is, miközben a FTSE 100 index különvált az előbbiektől, és 0,25%-os pluszban zárt. A Reuters értesülései szerint pénteken 32 tankból és 30 teherautóból álló konvoj lépett be Ukrajna területére. Mindeközben Moszkva tagadta, hogy elismeri a Kijev és a nyugati államok által törvényellenesnek minősített szavazást. A külügyminiszter a szeparatisták és az ukrán kormány közötti tárgyalások folytatását szorgalmazza. A tegnap tartott katalán függetlenedési népszavazáson a közel 1,14 millió választópolgár 81%-a szavazott a katalán függetlenség mellett. Spanyolország azonban nem ismeri el az eredményt.

Vegyes képet mutattak az ázsiai börzék: a Nikkei 225 index 0,6%-os mínuszban zárt, míg a Hang Seng 1,8%-os és a Shanghai Composite 2,3%-os pluszban végzet. Utóbbiak potitív eredménye annak köszönhető, hogy a mai naptól a kisbefektetők is megvehetik az indexek papírjait.

A nemzetközi árupiacon a WTI olaj árolyama ma reggel 78,9 dollárra emelkedett, ami elsősorban a kedvező kínai export adatnak köszönhető. A piacra hatottak még a Líbiából érkező hírek, mely szerint a zavargások miatt nehezebb exportálni a kőolajat, miközben az El-Sharara mező visszatérhet a piacra. Az arany árfolyamában korrekciót láthattunk pénteken, így 1,172 dollárra emelkedett a kurzus. Ma reggel viszont már esett a nemesfém ára. Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

A tengerentúlról munkaerő-piaci adatok érkeztek pénteken, a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 214 ezer fővel emelkedett októberben, amely alulmúlta a 248 ezer fős várakozást. Az előző havi adatot 6 ezerrel 256 ezerre korrigálta az illetékes tárca. A munkanélküliségi ráta a szeptemberi 5,9% után 5,8%-ra esett vissza, amelyre 2008 júliusa óta nem volt példa. Az elemzők ezzel szemben stagnálást vártak.

A Moody’s negatívról stabilra javította Magyarország jelenlegi ’Ba1’ adósbesorolásának kilátását. A hitelminősítő kiemelte, hogy a hét kedvezőtlen év után (-0,4% GDP alakulás éves átlagban) idén magára talát a magyar gazdaság, és fenntartható növekedést lát. Az idei 3% után jövőre 2,4%-kal, utána pedig 2,2% körül nőhet a GDP a Moody’s szerint. A minősítő kiemelte a kormány elkötelezettségét, hogy kordában tartsa a költségvetési hiányt. Véleményünk szerint a devizahitelek forintosításának végeztével szóba kerülhet, hogy Magyarország visszakapja a befektetési kategóriát a három nagy hitelminősítőtől. Szerintünk erre 2015-ben már sor kerülhet.

Heti kitekintő

Egyesült Államok: A tengerentúlon hét elején üres a makro naptár, csütörtökön érkezik a szokásos heti friss munkanélküli segélyt kérők száma. Pénteken pedig a kiskereskedelmi termékforgalom, illetve a Michigani fogyasztói hangulatindex lehet fontos a befektetők számára.

Európa: Az öreg kontinens esetében sem számíthatunk mozgalmas hétre, itt is a hét vége jelent néhány érdekes adatot. Csütörtökön a német felülvizsgált fogyasztói árindex jelenik meg. Pénteken pedig az eurózónás és német GDP érdekelheti a piaci szereplőket. Az elemzők továbbra is stagnálást várnak.

Magyarország: Kedden az októberi inflációt közli a KSH, ami feltehetően továbbra is a negatív tartományban marad. Szerdán megismerhetjük a múlt héten megjelent ipari termelés részletes adatait. Emellett a szokásos 3 hónapos DKJ aukcióját tartja az ÁKK. Csütörtökön az építőipar számait publikálják, illetve 3, 5, 10 éves kötvényaukció lehet érdekes. A hetet Európához hasonlóan mi is a GDP növekedés számaival zárjuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.