A forint nem bírta a strapát, és az egyéb feltörekvő piaci devizákhoz hasonlóan nagyot gyengült tegnap. A lengyel zloty ugyan egész jól tartotta magát, de a lej, a török líra, és más hasonló devizák is leértékelődést mutattak tegnap. Az állampapír piacon csend honol, némileg csökkentek a hosszú hozamok, és immár 205 bázispontra csökkent a 3 hónapos és 10 éves hozamok különbözete, ami pár hete még 350 bázispontra rúgott. A hozamgörbe meredeksége várhatóan nem csökken tovább, innen már inkább felfelé mutató kockázatokat látunk. Ma z ÁKK 12 hónapos diszkontkincstárjegyeket értékesít, 30 milliárd forint meghirdetett mennyiséggel. A legutolsó 12 hónapos aukció besült, nem sikerült eladni a papírokból a gyenge kereslet miatt.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD árfolyama a 1,2550-es szintekről 1,2460-ig esett tagnap, majd nap végén picit visszakorrigált az 1,25-ös szintig. A mai nap folyamán pedig az EKB döntés következtében lehet volatilisebb az árfolyam. A tengerentúlon nem olt egységes a kép, az S&P500 és a Dow Jones még sosem zárt olyan magasan, mint tegnap, a Nasdaq viszont esést kellett elkönyveljen (Dow 0,58%, Nasdaq -0,06%, S&P500 0,59%). Európában viszont a hét eleje óta tartó negatív hangulat kezdett pozitívba fordulna, sikerült emelkedniük az indexeknek: a FTSE 100 index 1,32%-os, a DAX index 1,63%-os, a CAC 40 index 1,89%-os pluszban zárt. Kijev felfüggesztheti az állami kifizetéseket az orosz szeparatisták által megszállt területeken. Az újonnan megválasztott, de el nem ismert kelet-ukrán vezetők közvetlen tárgyalásokat folytatnának Kijevvel, amit Ukrajna egyértelműen elutasít. Vegyes képet mutattak az ázsiai tőzsdék: a Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett.
A nemzetközi árupiacon a WTI olaj árfolyama jelentős volatilitást mutatott, a süllyedő készletadatokra nagyot ugrott a kurzus. Ma reggel 78,5 dolláron állt az olaj. Az arany kurzusa viszont emelkedni tudott (1.147 dollárig), melynek elsősorban technikai háttere van, habár az erős dollár továbbra is kedvezőtlen a nemesfém árfolyamára. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind esést mutatnak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
A mai nap középpontjában egyértelműen az Európai Központi Bank kamatdöntése, és az azt követő sajtótájékoztató áll. A kamatok tekintetében nem vár a piac változtatást, viszont a héten közzétett eurózónás inflációs és növekedési kilátások alapján elképzelhető, hogy Mario Draghi újabb bejelentést tesz az eszközvásárlásokat illetően. Ben Bernanke, volt Fed elnök szerint az EKB-nak több idő kell ahhoz, hogy az amerikai típusú monetáris lazítást átültesse Európára. Szerinte az ő regnálása alatt is aggódtak a defláció miatt, azonban az első QE program bevezetése óta eltelt 4 év őket igazolja.
A tengerentúli ADP munkapiaci adatok kedvezőbbek lettek a várakozásoknál, a foglalkoztatottsági adat 230 ezerrel nőtt októberben, ami 10 ezer fővel lett jobb a vártnál. Az előző havi 213 ezres adatot felfelé módosították 225 ezerre. Az ISM szolgáltatóipari index 57,1 pontra esett októberben, amely alulmúlja az 58 pontos várakozásokat, és az előzetes 58,6 pontot. A foglalkoztatottsági almutató 58,5 pontról 59,6 pontra emelkedett, amely 9 éves csúcsot jelent. A Markit szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe pedig már a negyedik hónapja emelkedik. Az előzetes 57,3 pont után 57,1 pont lett a mutató végleges értéke októberben.
Vártnál gyengébben alakult az ipari termelés, a nyers szám szerint 7,6%-kal nőtt a tavalyi szeptemberhez képest, a 9,1%-os várakozásunkkal szemben. Ezúttal a munkanap hatás is segített, ettől tisztítva 5,2% az éves növekedés, az augusztusi 2,8% után. Havi szinten csupán 2,7%-os növekedést mutatott szeptemberben az ipar, az augusztusi 5,7%-os visszaesés után, így beigazolódott a gyanúnk, hogy nem csak az „ideiglenes” autógyárleállások álltak a megtorpanás mögött, hanem általános lassulás jellemzi a hazai ipart. Nagy baj azért nincsen, hiszen júliusban majdnem történlemi csúcson volt Magyarország ipari kibocsátása, 2008 februárja óta nem járt ezen a szinten a termelés. A részletes adatok még nem állnak rendelkezésre, de várakozásunk szerint a belföldi értékesítésre szánt ipar telejsíthetett gyengébben, míg az exportra szánt kibocsátás visszaállhatott az augusztus előtti magas szintre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.