BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vártnál jobb eredmény az OTP-től

Gyorsuló esést láthattunk az olaj piacán azután, hogy egyre inkább úgy tűnik, az OPEC nem fogja csökkenteni a kitermelését a november 27-i ülésen. Ez rombolja Oroszország nagyhatalmi törekvéseit (kisebb olajbevételek), és természetesen nyomást helyez a rubelre, hiszen negatívan hat a költségvetés egyenlegére és a növekedési kilátásokra is. Ugyanakkor az egyik oldalon negatív a MOL teljesítményére a kitermelésben, míg a finomításban a termék iránti növekvő kereslet növeli a finomítói árrést - vélik az Erste elemzői.

Általánosan elmondható, hogy a finomítói túlsúllyal rendelkező olajtársaságokra nézve enyhén pozitívak lehetnek a jelenlegi folyamatok, míg az olaj kitermelési túlsúllyal rendelkező olajcégekre negatív hatással van. Összességében a csökkenő energiaköltség segíti a világgazdaság magára találását. Ugyanakkor az orosz kitettséggel rendelkező cégek tovább szenvedhetnek. Ilyen például a Richter, amely a jövő évtől stagnáló, enyhén növekvő árbevételre számít Oroszországban rubelben számolva. Tovább gyengülő rubel esetén ez további bevételcsökkenést jelenthet, és így Oroszország súlya a jelenlegi 24 százalékról tovább csökkenhet a Richter 1,2 milliárd eurós árbevételén belül. Idővel ezt kompenzálhatja, a kínai és latin-amerikai növekedés.

A vártnál jobb lett az OTP eredménye, ami elsősorban a vártnál nagyobb céltartalék visszaírásnak köszönhető. Ugyanakkor az orosz és az ukrán helyzet továbbra is rossz, miközben Bulgária és Magyarország is egyre jobban teljesít. Egyelőre korai fordulatról beszélni, de mintha közelednénk hozzá.

Külföldön továbbra is araszolgatás látható, miközben a német piacot egyelőre semmi sem tudja kimozdítani a cirka 200 pontos sávból. Jöhetnek tankok Ukrajnába, vagy lehet új csúcs az USA-ban, nincs méretesebb esés, vagy méretesebb csökkenés. Ugyan enyhén jobb lett a német GDP a harmadik negyedévben, de úgy tűnik, hogy ez sem hoz lényegi változást. Persze a német és a magyar piacon is emelkedésre számítunk a mai napon.

Nemzetközi hírek
USA

- Tegnap is csak kisebb mozgások voltak a tengerentúlon, az indexek lényegében oldalaztak, de a Dow Jones indexnek így is sikerült történelmi csúcson zárnia (Dow 0,23%, Nasdaq 0,1%, S&P500 0,04%).
- A várakozásoknál jobb számokat publikált tegnap délután a Wal-Mart a harmadik negyedéves jelentésében. Az árbevétel 115,7 milliárd dollárról 119 milliárd dollárra emelkedett, amely valamelyest felülmúlta a 118,4 milliárd dolláros várakozást. A társaság nettó eredménye 3,74 milliárd dollárról 3,71 milliárd dollárra esett, ami részvényenként 1,15 dollárt jelent, és ez 3 centtel haladja meg az elemzői konszenzust. A menedzsment 1,46-1,56 dollár közötti EPS-t jósol a folyó negyedévre, ez hajszálnyival alulmúlja a piac 1,57 dolláros várakozását. A friss várakozás már tartalmazza a japán üzletbezárások miatti 3 centes veszteséget. Az egész évre 4,92-5,02 dollár a vezetőség várakozása, szemben a piac 4,99 dollárjával. Örültek a befektetők a Wal Mart számainak, a papír réssel nyitott, és közel 5%-os pluszban zárta a kereskedést.
- Tegnap piaczárás után jelentett a Cisco is. A tisztított részvényenkénti profit 54 cent lett, ami 1 centtel jobb a piac által vártnál. Az árbevétel 0,1 milliárd dollárral 12,2 milliárd dollárra emelkedett, ami némileg kisebb az elemzők 12,17 milliárd dolláros várakozásánál. Nem volt érdemi árfolyam-reakció a zárás utáni kereskedésben.
- A Berkshire Hathaway megveszi a Procter&Gamble-től a Duracell elemeket gyártó üzletágát. A tranzakció összértéke 6,4 milliárd dollár.
- A múlt héten 290 ezerre nőtt a friss segélykérelmek száma, ez a vártnál 10 ezerrel rosszabb.
- William Dudley, a New-Yorki Fed elnöke azt mondta tegnap, hogy a túl magas munkanélküliség és az alacsony infláció miatt még korai lenne a kamatemelés.
- Délután a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének novemberi előzetes értékét publikálják.

Európa
- Méréskelt emelkedéssel fejezték be a tegnapi kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,36%, DAX 0,41%, CAC40 0,19%).
- GDP adatok érkeztek a reggeli órákban az euró zónából. Az első becslés szerint a harmadik negyedévben a várt 1,1%-nál jobban, 1,2%-kal bővült a német gazdaság, a franciáknál 0,4%-os volt a GDP növekedése, ami megfelel a várakozásoknak.
- 11 órakor eurózónás októberi fogyasztói árindex és euró zónás GDP adat érkezik.

Olaj, arany
- A WTI típusú kőolaj árfolyama 73,5 dollárra, a brenté pedig 76,8 dollárra zuhant, főleg amiatt, hogy a várakozások szerint az OPEC november 27-i bécsi találkozóján nem fogja csökkenteni a kitermelés volumenét. Az olaj árfolyama hét hete folyamatosan esik, ami a leghosszabb sorozat 1986 óta. A tegnapi esés az elmúlt hetek legnagyobb napi árzuhanása volt. A cushingi készletek rekord nagysága (május óta a legnagyobb nyersolaj készlet van) szintén növelte a pesszimizmust.
- Az arany árfolyama is tovább esett, mivel a SPDR arany ETF-ben tartott arany mennyisége hat éves mélypontra, 720,6 tonnára esett tegnap. A nemesfém árfolyama ma reggel már csak 1153 dollár. Az olaj esése is fokozta a nyomást az aranyon, mivel a szereplők szerint egyre kisebb a valószínűsége, hogy inflációs nyomás lesz a gazdaságon.

Devizák
- Tovább folytatódott a forint erősödése az euróval szemben, és valószínűleg már a mai kereskedésben tesztelni fogja az árfolyam a 305-ös szintet.
- Tovább oldalazik az EUR/USD árfolyama. Jelentős mozgás a hét egészéhez hasonlóan továbbra sem látható az EUR/USD árfolyamában. A grafikonon egy zászlószerű alakzat kezd kirajzolódni, ami az újabb komolyabb árfolyamesés irányába mutat. A devizapár szempontjából ma több meghatározó adat is meg fog jelenni, egyfelől a végleges októberi infláció, amire 0,4% a várakozás, másrészt a harmadik negyedévi GDP, amitől szezonálisan igazítva 0,7%-os növekedést árnak.

Távol-Kelet
- A Nikkei 0,6%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot csökkent.
- Hétfőtől megszületik az összeköttetés a shanghai és a hongkongi tőzsde között, ami megkönnyíti a piacok közti átjárhatóságot.
- Hétfőn publikálják a harmadik negyedéves japán GDP-t, ami a várakozások szerint 2,2%-kal bővülhet év/év alapon.

Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a pozitív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- Az OTP 34,1 milliárd forintos eredményről számolt be, ami meghaladta saját és a piaci várakozásokat is. Ennek fő oka, hogy 7,7 milliárd forint egyszeri pozitív eredmény keletkezett a fogyasztói szerződésekhez kapcsolódóan. A második negyedévben 176 milliárd költséget számolt el a bank, ebből írtak most vissza 7,7 milliárdot a pontosítás eredményeként. Ukrajnában, Donyeck és Luhanszk megyében egyszeri rendkívüli leírást hajtott végre az OTP, ami adó után 6,8 milliárdos negatív tételt jelentett.
- A kamatbevétel év/év alapon 3,5%-kal 159,7 milliárdra esett vissza, a díj- és jutalékbevétel 4,5%-ra 41,6 milliárdra csökkent. A csoportszintű céltartalékolás (65,2 milliárd forint) (nem számítva az ukrajnai rendkívüli leírást) 1,4%-kal alacsonyabb lett, mint tavaly
- A csoportszintű NPL ráta az előző negyedévhez képest 20 bázisponttal 21,8%-ra emelkedett. Az hitelek fedezettsége 70 bázisponttal 84,8%-ra emelkedett negyedéves összehasonlításban.
- Ukrajnára vonatkozó év végi veszteségvárakozását a korábbi 30 milliárd forintról 50 milliárd forintra növelte a bank, ami az elmúlt hónapok ukrán eseményeinek tükrében nem meglepő. Oroszországban az OTP által az idei második negyedévre várt pozitív fordulat még nem következett be, de jövőre várhatóan megtörténik, mi arra számítunk, hogy erre 2015 második felében kerülhet sor.
- Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában arról beszélt, hogy előfordulhat, hogy a magyar tulajdonú bankok aránya 60% fölé emelkedik a jelenlegi 50%-ról. Az állam ősszel vette meg az MKB bankot. Pletykák szerint az állam 80-90 milliárd forint közötti összegért megvenné a Budapest Bankot a GE capital-tól. Orbán Viktor hozzátette, hogy a megvásárolt bankokat később tőzsdére vihetik, vagy belföldi szereplők számára értékesíthetik. A hírnek sem az OTP, sem az FHB árfolyamára nincs hatása.
- Az FHB ma délutánra halasztotta III. negyedéves eredményének közzétételét.
- A norvég Skagen részesedése a korábbi 5,24%-ról 4,79%-ra csökkent a Richterben.

Az Adidas is részt vett a UBS európai konferenciáján. Robin Stalker pénzügyi igazgató arról beszélt, hogy továbbra is az egyre javuló eredményeket felmutató észak-amerikai régióra fognak összpontosítani, és a marketing költségek nagy része is itt fog lecsapódni. A papír egyébként tegnap 3,4%-os emelkedéssel a DAX második legjobban teljesítő tagja volt.

A Daimler szerint a finanszírozással kapcsolatos üzletágának 2014-ben rekord éve lehet. Október végéig 9%-kal 3,3 millió darabra nőtt a finanszírozott autók száma. A finanszírozás összértéke 14%-kal 95 milliárd euróra emelkedett október végére. Az első kilenc havi üzemi eredmény 14%-kal 1,09 milliárd euróra nőtt éves alapon, és az idei évre vonatkozó EBIT eredményt is megerősítette a társaság.

A Fiat új stratégiájában már a korábbi hírek szerint is komoly szerepet szántak az Alfa Romeo-nak, most azonban további részletek is napvilágot láttak a kivitelezéssel kapcsolatban. A márkát igyekeznek prémium presztízsűvé átalakítani, aminek érdekében a következő 4 évben több mint 5 milliárd eurót terveznek beruházni, és 2018-ig 6 új modell jelenhet meg. Az átpozícionáltság hatásaként 2018-ban már 400 ezer Alfa Romeo márkájú gépkocsit terveznek eladni, szemben a tavalyi 74 ezer darabbal. Az ehhez szükséges tőke a Ferrari spin-offjából származna. A Ferrarit önálló cégként jövőre tervezik tőzsdére vinni, azonban már előre jelezték, hogy a Ferrari 2,25 milliárd eurós készpénzállományát a tranzakciót megelőzően kifizetik a Fiat számára, és anélkül viszik azt tőzsdére. A Ferrari részvények jövő év második vagy harmadik negyedévében kerülnek tőzsdére. A terv az, hogy 10%-ot eladnak, a maradék 90%-ot pedig a Fiat részvényesek körében osztják szét.

ANokia tegnap befektetői napot tartott, melyen megnövelte a hálózatépítés hosszú távú profitabilitási várakozását. A Nokia korábban 5 és 10% közötti hosszú távú üzemi eredményhányadot várt, amit most 8- 11% közé emelt meg. A térképszoftvereket gyártó HERE esetében jövőre 5-10% közötti eredményrátát várnak. A Nokia egyúttal bejelentette, hogy az osztalékfizetés továbbra is fontos szempont marad, és bővíteni fogják a részvény visszavásárlásokat.

Az Eurostar vasúttársaság hét darab e320 nevű nagysebességű vonatot rendelt a Siemens-től összesen 600 millió dollár értékben. A Londont Párizzsal és Brüsszellel összekötő Csatorna-alagúton (Csalagút) üzemelteti járatait a társaság, és az új szerelvényekkel 20%-kal bővül a kapacitás. A vonatok 320 km-es sebességre lesznek képesek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.